Reklama

Niedziela Częstochowska

Pamięć o historii i wołanie o pokój

– Pamięć o zamordowanych jest wyrazem miłości do nich i do naszej Ojczyzny – powiedział bp Antoni Długosz 4 września, w 82. rocznicę „krwawego poniedziałku”, w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

krwawy poniedziałek

Beata Pieczykura/Niedziela

Społeczność miasta pamięta o jednej z najbardziej bestialskich zbrodni dokonanej na mieszkańcach Częstochowy przez niemieckich żołnierzy podczas kampanii wrześniowej 4 września 1939 r. Weszła ona do historii pod nazwą „krwawy poniedziałek”. Szacuje się, że w masowych egzekucjach przeprowadzonych wówczas w Częstochowie (m.in. na placu przed katedrą, przy ul. Strażackiej, na pl. Biegańskiego oraz pl. Daszyńskiego) śmierć poniosło ok. 700 mieszkańców miasta. Pomordowanych pochowano na cmentarzu Kule.

W 82. rocznicę tych wydarzeń w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz. W homilii mówił, że wrzesień jest szczególnym czasem refleksji i zadumy nad bólem narodowym i przypomniał dwie daty: 1 września 1939 r. i 17 września 1939 r. – Dla naszego miasta szczególnie ważny jest 4 września, kiedy przypada kolejna rocznica „krwawego poniedziałku”, jednego z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii Częstochowy – mówił kaznodzieja. Zwrócił uwagę na to, że tragedia wojny pokazuje jasno znaczenie zgody społecznej, solidarności i odpowiedzialności za każde ludzkie życie, na którego straży stoi Boże przykazanie: „Nie zabijaj”. – Niech 82. rocznica „krwawego poniedziałku” w naszym mieście będzie okazją, by prosić Boga o pokój na świecie i zatroskanie ludzi o każde poczęte życie. Niech wrzesień będzie czasem modlitwy do Boga o pokój, o męstwo i o mądrość serc, co pozwoli nam skutecznie głosić Ewangelię w laicyzowanym świecie – podkreślił bp Długosz.

Beata Pieczykura/Niedziela

4 września przypada wspomnienie błogosławionych dziewic i męczennic Marii Kanuty (Józefy Chrobot) i Towarzyszek z Nowogródka. Bł. Maria Kanuta Chrobot wraz ze współsiostrami oddała życie za ojców rodzin w czasie II wojny światowej. Jest ona jedną z trojga męczenników ziemi częstochowskiej.

Beata Pieczykura/Niedziela

W tym kontekście bp Długosz powiedział, że „wzajemny szacunek względem siebie mężczyzny i kobiety stoi na straży każdego poczętego dziecka”. Zachęcił także rodziny, aby na początku roku szkolnego pamiętały o swoich zobowiązaniach wynikających z sakramentu małżeństwa, a wszystkich do podjęcia starań, aby nasza archidiecezja była autentyczną rodziną Jezusa Chrystusa.

2021-09-04 21:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolejne dziecko w częstochowskim „Oknie Życia”

[ TEMATY ]

Częstochowa

okno życia

dziecko

Adam Wojnar

Czwarte dziecko w „Oknie Życia” im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Częstochowie zostało znalezione w piątek 25 października - poinformowali „Niedzielę” pracownicy Domu Małych Dzieci prowadzonym przez siostry służebniczki starowiejskie.

CZYTAJ DALEJ

Psychiatra: depresja będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym

2022-12-05 08:23

[ TEMATY ]

depresja

Adobe.Stock

Ocenia się, że najpoważniejszym problemem społecznym na świecie będzie niebawem depresja – powiedział PAP psychiatra Jacek Koprowicz, kierownik Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu MSWiA w Warszawie.

Psychiatra podkreślił, że depresja bez wątpienie jest już poważną chorobą cywilizacyjną. „Jest to jeden z głównych czynników inwalidyzujących społeczeństwo, nie tylko w Polsce, ale na całym globie” – podkreślił Koprowicz.

CZYTAJ DALEJ

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję