Reklama

Polska

Międzynarodowy Zjazd Animatorów Spotkań Małżeńskich w Kalwarii Zebrzydowskiej

W dniach 17-19 września br odbędzie się w Kalwarii Zebrzydowskiej Międzynarodowy Zjazd Animatorów Spotkań Małżeńskich. W Zjeździe weźmie udział ok. 250 osób - małżeństw, kapłanów i sióstr zakonnych - z 14 krajów, częściowo na żywo, częściowo zdalnie.

[ TEMATY ]

Kalwaria Zebrzydowska

Mat. prasowy

Zjazd ma charakter roboczy. Jego celem jest z jednej strony podsumowanie doświadczeń działalności Spotkań Małżeńskich w dotychczasowym okresie pandemii, z drugiej zaś nakreślenie drogowskazów dalszej działalności w nowej rzeczywistości. Tę nową rzeczywistość wyraża nie tylko pandemia i jej konsekwencje w życiu psychicznym poszczególnych osób, ale także kryzys w Kościele. Przewidujemy dzielenie się przedstawicieli różnych Ośrodków Stowarzyszenia z różnych krajów, w jaki sposób i w jakim zakresie trudności jakie Spotkania Małżeńskie przeżyły w okresie pandemii, stały się szansą ich rozwoju.

Świadectwa uczestników potwierdzają owocność zdalnych form działalności. Potrzebne jest ich uczenie się. Podczas różnych form pracy rekolekcyjnej, ich uczestnicy możliwość przeżycia w swoim małżeństwie dialogu jako drogi komunikacji. Warsztatowe rekolekcje prowadzone przez Spotkania Małżeńskie okazały się szczególnie owocne dla małżeństw w kryzysie. Wiele par wycofało z sądów pozwy rozwodowe. Przeważająca większość uczestników podkreśla odkrywczą wartość dialogu jaki jest im proponowany – tylko im dwojgu, bez żadnych ingerencji osób trzecich. Prowadzący rekolekcje – małżeństwa i kapłani – swoimi świadectwami inspirują ten dialog. Program przygotowania do sakramentu małżeństwa – tzw. Wieczory dla Zakochanych – pozwala na podjęcie dojrzałej decyzji o małżeństwie, również w wyniku dialogu dwojga. Oddzielny program jest przeznaczony dla kapłanów i osób życia konsekrowanego, a także alumnów seminariów duchownych. Dla wielu uczestników proponowany program pozwala odkryć na nowo wieź z Bogiem i Kościołem.

Zjazd wpisuje się ściśle w przesłania Roku Rodziny Amoris laetitia, co zostanie zauważone na Zjeździe. Kierunki pracy Spotkań Małżeńskich, a więc prowadzenie przygotowania do sakramentu małżeństwa w formie „Wieczorów dla Zakochanych”, towarzyszenie małżeństwom w pierwszych latach po ślubie, a w sposób szczególny małżeństwom w kryzysie podczas rekolekcji, coraz lepsze przygotowanie kapłanów do pracy z rodzinami, towarzyszenie rodzicom w ich więzi z dziećmi, pokrywa się z wskazaniami Papieskiej Rady ds. Świeckich, Rodziny i Życia jako kierunkami przygotowań do Światowego Spotkania Rodzin zaplanowanego w Rzymie w czerwcu 2022 r. Bezpośredni przełożony Spotkań Małżeńskich, kard. Kevin Farrell upoważnił Organizatorów Zjazdu do używania logo Roku Rodziny na materiałach zjazdowych. Zjazd odbywa się pod honorowym Patronatem Nuncjusza Apostolskiego, abpa Salvatore Pennacchio, Metropolity Krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego, Krajowego Duszpasterstwa Rodzin w Polsce, a także Marszalka Województwa Małopolskiego, Witolda Kozłowskiego.

Reklama

Spotkania Małżeńskie są założonym w Polsce międzynarodowym stowarzyszeniem wiernych, którego Statut jest zatwierdzony przez Stolicę Apostolską. Spotkania Małżeńskie (Encounters of Married Couples) rozwijają się aktualnie w 14 krajach Europy i Ameryki. W różnych formach działalności uczestniczyło, jak dotąd, ok. 30 000 małżeństw i około 20 000 par przygotowujących się do małżeństwa. Z inspiracji Spotkań Małżeńskich w Polsce powstało analogiczne stowarzyszenie w Cerkwi Prawosławnej oraz w Kościele Chrześcijan Baptystów.

Więcej informacji: Zobacz

2021-09-07 12:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski do rodzin: nie żyjemy dla siebie i dla siebie nie umieramy

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Kalwaria Zebrzydowska

Artur Stelmasiak/Niedziela

– Pełnia życia, która sprawia, że żyjemy z innymi i dla innych to pełnia, którą osiąga się w życiu małżeńskim i rodzinnym – stwierdził metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w czasie 28. Archidiecezjalnej Pielgrzymki Rodzin w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Na początku Eucharystii głos zabrał kustosz kalwaryjskiego sanktuarium o. Konrad Cholewa OFM. Przypomniał hasło tegorocznej pielgrzymki rodzin: „Człowiek jest powołany do pełni życia”. Zauważył, że drogi ludzkie są różne: niektóre pełne radości i powodzenia, inne trudne, naznaczone cierpieniem. – Jakakolwiek by nie była nasza droga, niech nas zawsze prowadzi pod krzyż Chrystusa na Kalwarię. Tam, gdzie dokonuje się odkupienie i przebaczenie, gdzie Jezus z wysokości krzyża rozwiera Swe ramiona, aby nimi objąć każde ludzkie serce – powiedział. Powitał wszystkich na kalwaryjskim wzgórzu i podziękował Bogu za to, że zebrani mogli dziś przybyć do Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Odważyła się na miłość

2023-02-05 15:30

Marzena Cyfert

Błogosławieństwo relikwiami św. Marii de Mattias

Błogosławieństwo relikwiami św. Marii de Mattias

W liturgiczne wspomnienie św. Marii de Mattias w parafii św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu-Sołtysowicach odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii świętej. Eucharystii przewodniczył o. Faustyn Zatoka, proboszcz parafii.

– Relikwie przybyły do nas z dalekiego Rzymu. Dzięki hojności Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa możemy cieszyć się obecnością tej świętej w naszej świątyni, w tym szczególnym dniu, kiedy obchodzimy jej wspomnienie. Z wielką radością, dziękując Bogu za dar świętych, witamy tę świętą pośród nas. Odtąd będzie naszą parafianką, będzie naszą współsiostrą, odtąd będzie prawdziwie wstawiała się do Boga za nami – mówił w słowie powitania o. Faustyn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję