Reklama

Franciszek

Słowacja: Intensywny dzień wizyty papieża - podróż do Koszyc i Preszowa

Liturgia bizantyjska, wizyta w dzielnicy romskiej i spotkanie z młodzieżą - tak minie trzeci dzień wizyty papieża Franciszka na Słowacji. Program wtorku jest napięty i będzie stanowić wyzwanie dla sił 84-letniego papieża, który w lipcu przeszedł operację.

O godzinie 8 rano Franciszek poleci z Bratysławy do Koszyc, drugiego co do wielkości miasta na Słowacji, o którym pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1230 roku.

W 1995 roku święty Jan Paweł II kanonizował trzech pochodzących stamtąd duchownych - męczenników: Polaka Melchiora Grodzieckiego, Marka Kriża i Stefana Pongracza, ofiary antykatolickich prześladowań z 1619 roku.

Reklama

Miasto z bogatą historią słynie też z Maratonu Pokoju, rozgrywanego na jego ulicach. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1924 roku. To najstarszy bieg maratoński w Europie, drugi po Bostonie.

Bezpośrednio po przylocie do Koszyc papież uda się do Preszowa, położonego w odległości 47 kilometrów w historycznym regionie Szarysz.

W Preszowie, gdzie mieszka większość słowackich grekokatolików Franciszek będzie przewodniczyć od godziny 10.30 liturgii bizantyjskiej przed halą sportową, znajdującą się na ulicy Jana Pawła II. Jego wizytę w 1995 roku upamiętnia znajdująca się tam tablica.

Reklama

Plac, na którym odbędzie się liturgia, może pomieścić około 50 tysięcy osób.

Po dwugodzinnej liturgii papież powróci do Koszyc.

Po wypoczynku w tamtejszym seminarium, przed godziną 16 uda się do dzielnicy Lunik IX, gdzie mieszka największa społeczność Romów na Słowacji. Dokładna liczba mieszkańców jest, jak się podkreśla, trudna do ustalenia. Szacuje się, że wynosi co najmniej 4300. Warunki życia w niszczejących budynkach są tam bardzo trudne; czasem brakuje wody i prądu, nie ma systemu ogrzewania.

Od 2008 roku działa tam misja księży salezjanów, która realizuje projekty integracyjne, edukacyjne, pomocowe i ewangelizacyjne wśród społeczności romskiej.

Dyrektorem duszpasterskiego ośrodka salezjańskiego jest ksiądz Peter Besenyei, który swoje doświadczenia zawarł w książkach: „Milczenie Cyganów” i „Zabijmy rasistę w nas samych”. Porusza w nich kwestie nietolerancji, uprzedzeń, segregacji z punktu widzenia narodu słowackiego i wspólnoty Romów.

Papież spotka się z jej przedstawicielami na skwerze przed ośrodkiem salezjanów. Przypomina się, że rumuńską społeczność Franciszek odwiedził ostatnio w czerwcu 2019 roku w Bukareszcie.

Ostatnim punktem pobytu Franciszka w Koszycach będzie o godzinie 17 spotkanie z młodzieżą na stadionie Lokomotiva, który ma ponad 60 lat i mieści 10 tysięcy osób.

Jak zapowiedziano, podczas tego wydarzenia przypomniana zostanie postać słowackiej męczennicy, błogosławionej Anny Kolesarovej, która w listopadzie 1944 roku została zastrzelona przez sowieckiego żołnierza, gdy broniła się przed gwałtem. Dekret o uznaniu jej męczeństwa Franciszek podpisał w 2018 roku i wkrótce potem odbyła się jej beatyfikacja.

Papież w czasie spotkania wysłucha świadectw młodych ludzi i wygłosi do nich przemówienie.

Wieczorem powróci z Koszyc do Bratysławy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowacja: władze pozwalają na Msze św. z udziałem do 6 osób

[ TEMATY ]

Słowacja

Adobe Stock

Jak podaje Biuro Prasowe Konferencji Biskupów Słowacji Urząd Zdrowia Publicznego w Bratysławie w środę 14 października wieczorem wydał ostateczną wersję środków, które będą obowiązywały od czwartku 15 października 2020 r. W dokumencie stwierdzono, że imprezy masowe nie będą zakazane bezwzględnie: będzie można je organizować ze znacznym ograniczeniem, tj. do 6 osób.

Po konsultacji z Urzędem Zdrowia Publicznego rzecznik słowackiego episkopatu, ks. Martin Kramara potwierdził informację, że zasada ta dotyczy również nabożeństw. Oznacza to, że sprawowanie liturgii pozostaje możliwe, ale z ograniczeniem do 6 osób, w tym księdza, podobnie jak ma to obecnie miejsce na przykład w Czechach. Decyzja ta jest wynikiem apelu biskupów słowackich do rządu w Bratysławie o ponowne przemyślenie powszechnego zakazu odprawiania Mszy św. z udziałem wiernych, który zapowiedziano pod koniec minionego tygodnia.

CZYTAJ DALEJ

Od hrabianki do franciszkanki

Zamieniła hrabiowski pałac na ubogą celę zakonną. 12 września zostanie beatyfikowana z prymasem kard. Stefanem Wyszyńskim, z którym połączyło ją Dzieło Lasek.

Niewidoma Róża Czacka swoje kalectwo odczytała jako dar Boży, który pozwolił jej odkryć powołanie i odnaleźć szczęście w służbie niewidzącym. Nic jednak nie zapowiadało, że z płaczliwego i nadwrażliwego dziecka wyrośnie „niewiasta dzielna”, której „wartość przewyższa perły” (Prz 31, 10). Od dzieciństwa, zagrożona utratą wzroku, była wyobcowana ze środowiska rówieśników.

CZYTAJ DALEJ

Wotywna Złota Róża dla Madonny z Mnichowa

2021-09-16 15:47

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Mnichów

Agnieszka Dziarmaga

Abp Mieczysław Mokrzycki przewodniczył uroczystościom w Mnichowie

Abp Mieczysław Mokrzycki przewodniczył uroczystościom w Mnichowie

Ostatnia niedziela sierpnia była wielkim świętem w Mnichowie – w rocznicę koronacji słynącego łaskami wizerunku MB Mnichowskiej z Dzieciątkiem, gościł w parafii abp Mieczysław Mokrzycki metropolia lwowski, który przewodniczył Eucharystii, połączonej z aktem ofiarowania Złotej Róży Matce Bożej Mnichowskiej.

To słynący łaskami wizerunek z XVII wieku w typie „Salus Populi Romani”, ukoronowany rok temu przez biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, podczas obchodów 250 lat świątyni w Mnichowie pw. św. Szczepana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję