Reklama

Niedziela Wrocławska

To mój krzyż! - Eucharystia w Kolegiacie Świętego Krzyża we Wrocławiu

W Kolegiacie Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim po wprowadzeniu nowych kanoników sprawowana była Eucharystia pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego.

2021-09-14 17:17

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. kan. Wiesław Szczęch wygłosił homilię.

Ks. kan. Wiesław Szczęch wygłosił homilię.

Na wstępie Mszy św. ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej przypomniał okoliczności ustanowienia święta Podwyższenia Krzyża Świętego. - Gromadzimy się, aby oddać cześć Krzyżowi Świętemu, aby uwielbiać Chrystusa, który złożył Siebie w ofierze za nasze grzechy na drzewie krzyża - mówił kapłan.

Tego dnia homilię wygłosił ks. kanonik Wiesław Szczęch. Na wstępie kaznodzieja mówił o krzyżu w życiu człowieka. Wiąże się to także z różnymi postawami - Krzyż kojarzony jest jako symbol nieszczęścia. Krzyż jest też niechciany i wyrzucany z mieszkań. Jest symbolem wiary prowadzącym do Boga. Tak jak z krzyżem, tak jest z naszą ludzką postawą - podkreślił kapłan i zacytował Ewangelię: - „Tak bowiem Bóg umiłował, że Syna Swego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”. Niepojętą tajemnicą jest to umiłowanie Boga i wydanie Syna na śmierć krzyżową - zaznaczył ks. kanonik.

Reklama

Podkreślając piękno Bożego stworzenia, kaznodzieja zauważył, że postawa człowieka zaburzyła harmonię i obok miłości pojawiła się nienawiść, a obok życia śmierć. W wyniku grzechu pierworodnego człowiek zmaga się z bólem i cierpieniem - Obejmuje to wszystkich, bez wyjątków - powiedział ks. Szczęch.

Są takie momenty, kiedy człowiek czuje się przytłoczony cierpieniem - Od czasu kiedy Chrystus umarł na krzyżu, mamy swoje krzyże. Dlatego mówimy - To mój krzyż! [...] Zdarza się, że mówimy - Ten krzyż jest ponad moje siły, jest za ciężki. Jednak idziemy z nim zginając się pod jego ciężarem powtarzając - To mój krzyż! - zaznaczył kapłan.

Nie zabrakło także odniesienia miłości Boga do człowieka, która objawiła się na krzyżu - Zmienia się nasze życie, zmieniają się ustroje polityczne, a krzyż Chrystusowy wciąż taki sam. Nie da się go niczym zastąpić, nie da się go zetrzeć z powierzchni ziemi - podkresił ks. kanonik.

Reklama

Cytując słowa bł. M. Elżbiety Róży Czackiej - „Przez krzyż do nieba”, kaznodzieja zwrócił uwagę na konieczność przyjęcia krzyża. - Nie ma chrześcijaństwa bez krzyża. Wierność Chrystusowi, to wierność Jego krzyżowi. Wierność krzyżowi to wierność ideałom, których krzyż jest odblaskiem.

Kolegiata Świętokrzyska powstała w XIII wieku za sprawa księcia Henryka Probusa. W wyniku sekularyzacji w 1810 roku została ona rozwiązana i reaktywowana za sprawą kard. H. Gulbinowicza w 1998 roku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do przyszły prezbiterów: traktujcie ten Kościół, jako swoją Matkę, a nie miejsce pracy!

2021-09-15 19:01

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

- O tyle, o ile mogę to mówić w imieniu całego naszego prezbiterium, w które wejdziecie w szczególny sposób w sobotę – chcemy być dla was Matką, ale i wy traktujcie ten Kościół, jako swoją Matkę, a nie jako instytucję, miejsce pracy , firmę! – mówił abp Grzegorz Ryś.

Od niedzieli w domu rekolekcyjnym wspólnoty Ogniska Miłości w Olszy k. Rogowa trwają rekolekcje dla czterech diakonów Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń. Rekolekcje prowadzi ks. Piotr Mieloszyński – ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w najbliższy weekend? [17-19 września 2021r.]

2021-09-16 15:53

Natalia Kowcz

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu Archidiecezji Wrocławskiej (17-19 września 2021)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję