Reklama

Niedziela w Warszawie

Przyjechali i przybiegli na urodziny bł. ks. Jerzego

Do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu dotarł XVI Bieg Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego.

2021-09-14 20:35

[ TEMATY ]

urodziny

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

sztafeta

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Pielgrzymi wyruszyli spod Pomnika Poległych Górników KWK „Wujek” w Katowicach wczoraj (13 września) rano. Pielgrzymka odbywała się na zasadzie sztafety biegowej. Odcinek od Janek do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki pielgrzymi pobiegli zwartą grupą. Dołączyli do nich na rowerach członkowie Akcji Katolickiej z Olsztyna i Radomia.

- Akcja Katolicka od kilkunastu lat przyłącza się do inicjatywy, która dotarła do nas ze Śląska. Biegacze, którzy podjęli realizację sztafety swoim świadectwem zachęcali do tego, aby przyłączyły się kolejne grupy i stowarzyszenia. Tak się stało z Akcją Katolicką, która przez lata biegnie z wielu miejscowości, jedzie na rowerach. Były lata, że przyjeżdżali także niepełnosprawni na wózkach – powiedziała „Niedzieli” Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej w Polsce.

Reklama

Podkreśliła, jak ważne jest świadectwo uczestników sztafety, które sprawia, że biorą w niej udział coraz młodsze pokolenia. – To świadectwo pozwala przekazywać umiłowanie Ojczyzny przez bł. ks. Jerzego kolejnym pokoleniom. Ich pot i trud dwudniowego, całodobowego biegu przeradza się dzisiaj w świadectwo pięknej miłości, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce, ale też zobowiązuje nas do tego, abyśmy nie utracili wiary. Nie wystarczy jej tylko zachować dla siebie, ale trzeba, by ona wzrastała w świecie – zaznaczyła prezes AK.

Wśród biegaczy był Marek Gruszka, który zainicjował szesnaście lat temu pielgrzymkę biegową. - Jesteśmy konsekwentni w kultywowaniu szczególnego przekazu męczeństwa dziewięciu górników z kopalni „Wujek” i męczeństwa bł. ks. Jerzego. Myślę, że nie możem tym zapomnieć. Górnicy walczyli o wolność i dzięki temu dzisiaj możemy żyć w wolnej Ojczyźnie – podkreślił pomysłodawca biegu pamięci i dodał, że ciągle aktualny jest przekaz bł. ks. Jerzego, abyśmy byli wolni od nienawiści i żądzy odwetu.

Na znaczenie słów „Zło dobrem zwyciężaj” zwróciła uwagę również Beata Świętowska. – Bł. ks. Jerzy pokazał nam, jak swoim wysiłkiem i pracą zwalczać zło i pociągać za sobą młodszych. Dzięki temu łatwiej nam pokonywać swoje słabości, szukać dobra i nadziei w tym, co chcemy osiągnąć – wskazała biegaczka z Knurowa.

Reklama

- Biegłem dla sportu, ale także po to, aby upamiętnić życie bł. ks. Jerzego. Pracuję w kopalni „Wujek” i czuję się zobowiązany wewnętrznie do upamiętnienia tych, którzy zginęli. Bł. ks. Jerzy jest dla mnie bohaterem, tak jak dziewięciu poległych górników z mojej kopalni – dodał tuż po biegu Marcin Mikłej.

Pielgrzymi wzięli udział we Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki, której przewodniczył ks. Paweł Conder, wikariusz parafii. W kazaniu ks. Marcin Grabowski podkreślił, że bł. ks. Jerzy związał swoje życie głęboko z krzyżem. – Złóżmy swoje krzyże Jezusowi, bo z Nim przeżywa się wszystko łatwiej – zachęcał kaznodzieja.

W czasie Mszy św. można było złożyć przyrzeczenie duchowej adopcji dziecka poczętego. – W życiu dzieci nienarodzonych zagrożonych zabiciem krzyż pojawił się zanim one przyszły na świat – zaznaczył ks. Grabowski. Dodał, że krzyż zawsze jest złączony z miłością, a dla chrześcijanina jest drogą pozwalającą złączyć się z cierpiącym Jezusem. – Miłość krzyżami się mierzy – podkreślił kapłan.

Po zakończeniu Mszy św. na uczestników sztafety czekał urodzinowy tort.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mija 10 lat od beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

[ TEMATY ]

beatyfikacja

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Łukasz Krzysztofka

6 czerwca 2010 roku wysłannik papieża Benedykta XVI abp Angelo Amato na pl. Piłsudskiego w Warszawie odczytał uroczystą formułę beatyfikacyjną, wynosząc męczennika komunizmu księdza Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych. W uroczystości uczestniczyło ponad 250 tys. wiernych, w tym matka księdza Jerzego Marianna, jego przyjaciele oraz liczni przedstawiciele polskiego świata pracy. Fakt ten rozpoczął oficjalny kult kapelana Solidarności.

W ciągu dziesięciu lat kult błogosławionego intensywnie się rozwijał przekraczając granice Polski. W tym czasie o relikwie kapłana poprosiło 990 rodzimych kościołów, sanktuariów czy domów rekolekcyjnych. 448 relikwii znalazło się w 61 krajach, w tym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w Hongkongu, Korei Południowej, na Filipinach w Izraelu czy na Watykanie. Imieniem męczennika nazwano 219 ulic i placów w tym pięć poza granicami Polski, w Nowym Yorku czy Budapeszcie.

CZYTAJ DALEJ

Wojownicy Maryi z relikwiami bł. kard. Wyszyńskiego

2021-09-13 15:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Wojownicy Maryi

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

fb.com/WMaryi

Od dziś błogosławiony ks. Kard. Stefan Wyszyński będzie duchowo obecny w swoich świętych relikwiach na każdym spotkaniu Wojowników Maryi! - informują członkowie tej męskiej wspólnoty.

Jak czytamy w dalszej części notki prasowej:

CZYTAJ DALEJ

Białoruskie władze ostrzegają Kościół katolicki: nie łamcie praw

2021-09-16 17:24

[ TEMATY ]

Kościół

Białoruś

władza

Vatican News

Białoruski rząd skrytykował opublikowaną przez „Mińską Prawdę” karykaturę, przedstawiającą katolickich księży, którzy zamiast krzyży noszą na szyjach swastyki. Jednocześnie ostrzegł przywódców Kościoła, aby nie łamali obowiązujących w tym kraju praw – donosi brytyjskie czasopismo „The Tablet”.

„Rysunek nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska państwa wobec Kościoła rzymskokatolickiego” – przyznał pełnomocnik rządu ds. religii w liście skierowanym do przewodniczącego białoruskiego episkopatu. Dodał jednak, iż państwo białoruskie oczekuje, że „księża katoliccy będą kierować się obowiązującym prawem, przyczyniając się do współpracy między państwem a Kościołem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję