Reklama

Kościół

Abp Pawłowski odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył abp. Jana Romeo Pawłowskiego, kierującego pracami III Sekcji Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, gdzie pełni funkcję sekretarza ds. przedtawicielstw papieskich, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość odbyła się w siedzibie Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej.

2021-09-14 20:47

[ TEMATY ]

order

Włodzimierz Rędzioch

- Dzisiejsze odznaczenie ma dla mnie swój ścisły związek z krzyżem Zbawiciela, który z Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie woła: sursum corda, który na Giewoncie wskazuje drogę do Nieba, który na Westerplatte czy Monte Cassino mówi, że Polska jest ważna, bo Polska, to święta rzecz - mówił abp Pawłowski, przyjmując odznaczenie państwowe z rąk prezydenta. - Pamiętamy dobrze czasy, kiedy trzeba było nam się modlić i śpiewać: Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie. Dzisiaj dzięki Bogu modlimy się: Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie. Ale modlimy się też, by nie poszła w kierunku innych zniewoleń, żeby nie zapomniała o krzyżu. I to dzisiejsze święto Podwyższenia Krzyża Chrystusowego daje nam ku temu szczególną okazję, aby modlić się także za Polskę i za Polaków.

Sekretarz ds. przedstawicielstw papieskich zadedykował otrzymane odznaczenie swoim rodzicom. - To oni sprawili, że w naszych żyłach płynie polska krew, to oni uczyli nas słów: Kto ty jesteś? Polak mały. Uczyli nas pięknego polskiego języka, uczyli nas patriotyzmu, czyli szczerej pięknej miłości do polskiej ziemi, do ojcowizny, szacunku do naszej biało-czerwonej flagi i orła białego. I to im należą się honory i wyróżnienia - przypominał hierarcha. Na zakończenie zawierzył Bożej Opatrzności przyszłość wolnej Polski.

Reklama

Z kolei w przemówieniu poprzedzającym wręczenie odznaczenia, prezydent Duda przypomniał, że choć abp Pawłowski od 30 lat służy Ojcu Świętemu w dyplomacji watykańskiej, to ma też wielkie zasługi dla ojczyzny i krzewienia bliskich Polsce wartości.

- W osobie księdza arcybiskupa mamy wspaniałego człowieka, kapłana i Polaka patriotę. Czy w Kongo, czy w Republice Środkowoafrykańskiej, czy w Brazylii, czy we Francji, czy w Tajlandii, nigdy ksiądz arcybiskup o swojej ojczyźnie i rodakach nie zapomniał. Dziękuję za to z całego serca w imieniu Rzeczypospolitej. Służy ksiądz arcybiskup Kościołowi, służy Stolicy Apostolskiej, ale służy także nam, Polakom. Ja sam doświadczyłem dobra kapłańskiego, kiedy dwukrotnie ksiądz arcybiskup dla nas odprawiał Msze św. tutaj w Watykanie, za co ogromnie dziękuję - mówił Andrzej Duda. - Za tę wielką polskość, którą ekscelencja nosi w sercu i którą demonstruje na każdym kroku, z całego serca dziękuję. Dziękuję za służbę Polakom, czasem przecież bardzo daleko od granic Rzeczpospolitej Polskiej. Za to, że jest ksiądz arcybiskup z nami i dla nas.

Uroczystość odbyła się w siedzibie Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej. W słowach powitania ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Maltańskim Janusz Kotański zapewnił, że to ważna i radosna uroczystość, zwłaszcza ze względu na rolę abp. Pawłowskiego w zacieśnianiu relacji między Polską a Watykanem.

Reklama

- Chciałbym w tym wyjątkowym gronie podkreślić, że jego ekscelencja ksiądz arcybiskup, jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka, pracując z pełnym oddaniem cum Petro et sub Petro, nigdy nie zapomina o swojej i naszej Ojczyźnie - mówił ambasador Kotański. - Dziękuję za owocną współpracę, nieustanną życzliwość, troskę o wspólną sprawę, czyli umacnianie więzi między Polską a Stolicą Apostolską i za pielęgnowanie pamięci o św. Janie Pawle II.

Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1985-1987 pracował jako wikariusz w parafii farnej w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza ówczesnego wikariusza biskupiego dla Bydgoszczy biskupa Jana Wiktora Nowaka. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

W 1991 roku rozpoczął służbę w dyplomacji Stolicy Apostolskiej, pracując kolejno w Kongo (Brazzaville), RPA, Czadzie, Tajlandii, Brazylii i Francji. Od końca 2002 roku pełnił posługę w watykańskim Sekretariacie Stanu, w Sekcji ds. Relacji z Państwami. W roku 1993 został mianowany kapelanem Jego Świątobliwości, a w roku 2005 prałatem honorowym Jego Świątobliwości. Zna włoski, angielski, francuski, rosyjski, niemiecki i portugalski.

18 marca 2009 roku Benedykt XVI mianował go nuncjuszem apostolskim w Republice Konga (Brazzaville) i Gabonie, wynosząc do godności arcybiskupa i przydzielając stolicę tytularną w Sejnach. Sakrę biskupią przyjął 30 kwietnia 2009 roku z rąk ówczesnego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone SDB. Współkonsekratorami byli: bp Jan Tyrawa oraz abp Alfio Rapisarda. 7 grudnia 2015 roku papież Franciszek mianował go delegatem ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, zaś 17 grudnia 2020 r. przemianował to stanowisko na sekretarza ds. przedstawicielstw papieskich.

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

[ TEMATY ]

sprawiedliwi

order

Andrzej Hrechorowicz / KPRP

Prof. Szewach Weiss został odznaczony przez Prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego

Prof. Szewach Weiss został odznaczony przez Prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego

Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat - mówił prof. Szewach Weiss w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Muzyka sercem pozytywnego myślenia

2021-09-16 15:29

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Małogoszcz

Katarzyna Dobrowolska

III Małogoski Wieczór Chwały rozpocznie Msza św. o godz. 18. Po Eucharystii organizatorzy zapraszają wszystkich na adorację Najświętszego Sakramentu. Po Małogoszczu, spotkanie pełne modlitwy uwielbienia zaplanowano 29 września w sanktuarium w Piekoszowie. Wydarzenia poprzedzą przygotowania ze specjalnymi warsztatami muzycznymi. Chodzi o to, aby włączyć w projekt jak największą liczbę osób ze środowiska danej parafii – ruchy i wspólnoty w niej istniejące – tłumaczy Piotr Strużykowski z Fundacji „Miriam”. Fundacja Miriam została założona przez członków wspólnoty „Miriam” z parafii Włoszczowa.

Następne czuwania zaplanowano 7 października w kościele św. Jadwigi Królowej w Kielcach, 9 października – w kościele Trójcy Świętej w Jędrzejowie i 29 października – w kościele bł. ks. Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję