Reklama

Kościół

Abp Szal: umiejmy przeciwstawiać się złu tak jak święty Michał

Umiejmy, tak jak święty Michał, przeciwstawiać się złu. Walczmy o dobro, czyli o swój dobry charakter – mówił abp Adam Szal w kościele pw. św. Michała Archanioła i św. Anny w Dydni. Metropolita przemyski przewodniczył tam Mszy świętej odpustowej połączonej z konsekracją nowego ołtarza, wprowadzeniem relikwii św. siostry Faustyny i udzieleniem sakramentu bierzmowania młodzieży.

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

abp Adam Szal

Rafał Czepiński

W homilii abp Szal zachęcał obecnych, szczególnie młodzież, aby umieli rozpoznawać co jest dobre, a co złe, „by nie szli za Lucyferem, który mówi: rób co chcesz; po co ci przekazania, po co jakieś zasady moralne, po co nauczyciele, rodzice; ty sam jesteś najważniejszy”.

– Św. Michał mówi: tylko Bóg, On jest najważniejszy. Któż jak Bóg? Kto inny mnie może zbawić, jak nie Pan Bóg? – zwrócił uwagę.

Podziel się cytatem

– Umiejmy tak jak święty Michał przeciwstawiać się złu. Walczmy o dobro, czyli o swój dobry charakter; o dobre czyny; o świętość. Przeciwstawiajmy się kłamstwu, przemocy, nienawiści, której jest tak wiele we współczesnym świecie. Przeciwstawiajmy się bardzo niebezpiecznej postawie, która jest nihilizmem, czyli kwestionowaniem wartości i wszelkich idei – kontynuował metropolita przemyski.

Abp Szal przestrzegał również przed postawą buntu „przeciwko wszystkiemu i wszystkim”, bo jest to cecha złego ducha. – Szatan miał wszelkie dane ku temu, aby być blisko Pana Boga i był blisko Pana Boga. Niósł światło, z tym że mówiąc „nie będę służył”, zbuntował się i stał się ojcem kłamstwa. Bądźmy więc świadkami wiary – zachęcał.

Reklama

Metropolita przemyski nawiązał do objawień św. Michała Archanioła, jakie miały miejsce w grocie w Gargano. Zwrócił uwagę, że obecnie to sanktuarium potocznie nazywane jest „konfesjonałem Włoch”.

– Dzisiaj ta świątynia parafialna staje się pewno rodzaju grotą św. Michała Archanioła. On rękami wielu dobrych ludzi spowodował, że został tu zbudowany ołtarz, ambona i chrzcielnica. Ufamy, że jest wśród nas obecny, że będzie się posługiwał dłońmi biskupa i wszystkich tych, którzy będą brali udział w liturgii, będzie posługiwał się po to, aby poświęcić ten ołtarz. Poświęcić to znaczy nie tylko pokropić lub namaścić, ale przekazać ten ołtarz na własność Bogu Trójcy Świętej Jedynemu – mówił.

Podkreślił, że obrzędy – zarówno konsekracji ołtarza, jak i bierzmowania - nie są magią, ale że są przywoływaniem Bożej łaski.

Podziel się cytatem

Parafia pw. św. Michała Archanioła i św. Anny w Dydni należy do archidiecezji przemyskiej. Powstała w 1482. Neogotycki kościół parafialny został konsekrowany w 1882 r. przez biskupa Ignacego Łobosa. Oprócz kościoła w Dydni, parafię tworzą 4 kościoły filialne.

2021-09-29 18:35

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś ingres abp. Adama Szala do archikatedry przemyskiej

[ TEMATY ]

ingres

abp Adam Szal

Archiwum Kurii

Bp Adam Szal

Bp Adam Szal

Dziś (21 maja) o godz. 10.00 odbędzie się uroczysty ingres abp. Adama Szala do archikatedry przemyskiej. Uroczystość rozpocznie się procesją z kościoła Ojców Franciszkanów do Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu. 62-letni abp Szal zastąpił abp. Józefa Michalika, który po 23 latach kierowania archidiecezją przeszedł na emeryturę.

- Cieszymy się wszyscy, że nowy metropolita przejmie kierowanie diecezją, którą bardzo dobrze zna, bo w niej się urodził, wychował, dla niej był święcony na kapłana i w której posługuje bardzo ofiarnie jako biskup. Pragniemy przyjąć go całym sercem jako ojca i pasterza, który prowadzić nas będzie ścieżkami wiary na drogach codzienności – napisał biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek z okazji uroczystości ingresu abp. Adama Szala.

CZYTAJ DALEJ

Śląskie/ Chasydzi będą modlić się przy grobie słynnego cadyka z Lelowa

2023-01-27 07:41

[ TEMATY ]

Żydzi

Lelów

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Chasydzi z wielu krajów świata, jak co roku, przybyli do kilkutysięcznego Lelowa k. Częstochowy, by w rocznicę śmierci sławnego cadyka Dawida Bidermana modlić się przy jego grobie. Zgodnie z tradycją modlitwom będą towarzyszyć tańce i śpiewanie psalmów.

28 stycznia przypada 209. rocznica śmierci Bidermana – pierwszego cadyka chasydzkiej dynastii Lelow i jednego z najbardziej znanych ówcześnie cadyków na ziemiach polskich. Myśli Bidermana do dziś cytowane są przez chasydów na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Dofinansowanie dla parafii w Starej Wsi i diecezji

2023-01-27 21:00

[ TEMATY ]

konkurs

dofinansowanie

beneficjenci

ks. Szymon Tracz

Projekt książki.

Projekt książki.

Diecezja bielsko-żywiecka oraz parafia Podwyższenia Krzyża św. w Starej Wsi zostały beneficjentami konkursu „Drewno jest z lasu”.

Diecezja wraz ze starowiejską parafią otrzymały dofinansowanie ze środków Funduszu Leśnego, którymi dysponuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Dzięki temu będzie możliwe wydanie publikacji pt.: „Blask i splendor drewnianych kościołów Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej” autorstwa ks. dr. Szymona Tracza, gdzie będzie prezentowana drewniana architektura sakralna Podbeskidzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję