Reklama

Świat

Chrześcijanie w Indiach: nie dla ustawy antykonwersyjnej

Chrześcijanie w Indiach apelują do rządu federalnego o uchylenie, uchwalonych przez niektóre rządy prowincji, ustaw antykonwersyjnych, czyniących nawracanie siłą przestępstwem. Choć indyjska konstytucja gwarantuje wolność sumienia i wyznania, mniejszości tego kraju nadal doświadczają prześladowań.

[ TEMATY ]

prześladowania

Indie

chrześcijanie

Na specjalnym spotkaniu w New Delhi z przedstawicielami rządu federalnego, Mukhtarem Abbasem Naqvi, federalnym ministrem ds. mniejszości, i Johnem Barlą, podsekretarzem stanu, przywódcy wyznań chrześcijańskich powiedzieli o swoich staraniach podjętych w celu interwencji rządu krajowego i uchylenia ustaw antykonwersyjnych uchwalonych przez niektóre rządy prowincji, czyniąc tym samym nawracanie religii siłą przez znęcanie się karalnym przestępstwem.

50 przywódców chrześcijańskich należących do różnych wyznań złożyło memorandum wymieniające wszystkie problemy nękające społeczność mniejszościową. „Była to dla nas świetna okazja, aby poinformować ministrów o naszych obawach. Ministrowie obiecali pozytywnie przyjrzeć się naszym obawom i zapewnili wszelką pomoc ze strony rządu” – skomentował spotkanie abp Bharanikulangara z archidiecezji Faridabad Kościoła syro-malabarskiego obrządku wschodniego. Przedstawiciele rządu federalnego zwrócili uwagę na odwieczną tradycję współistnienia różnych religii w Indiach i podkreślili potrzebę wzmocnienia wspólnego dziedzictwa kulturowego i spuścizny współistnienia. „Każda próba zakłócenia tej struktury jedności i harmonii zrani duszę Indii” – powiedział minister.

Podczas spotkania przedstawiono szereg postulatów i poruszono wiele innych kwestii, m.in. nowych ograniczeń prawnych nakładanych na otrzymywanie zagranicznych darowizn na prace charytatywne na rzecz biednych i ubogich. Podkreślono ciągłą przemoc wobec chrześcijan pod fałszywym pretekstem powstrzymania tzw. przymusowych nawróceń oraz niszczenie i profanację kościołów. Członkowie delegacji skrytykowali również bierną postawę policji i urzędników administracyjnych wobec prześladowań chrześcijan.

Reklama

W dyskusji pojawiła się też nowa Polityka Edukacyjna Narodu, zmiany w edukacji zdrowotnej, los rdzennych mieszkańców Adivasi, Dalitów i innych marginalizowanych osób. Skrytykowano także dyskryminację Dalitów i muzułmanów w rezerwatach edukacji i pracy. Sugerowano, że religia nie powinna być czynnikiem decydującym przy rozszerzaniu świadczeń przeznaczonych dla historycznie upośledzonych kast lub plemion. Przedstawiono też żądanie utworzenia publicznie finansowanego uniwersytetu chrześcijańskiego na wzór wyższych szkół muzułmańskich i hinduskich, zapewniającego społeczno-ekonomiczne upodmiotowienie społeczności oraz szkolenia w zakresie przedsiębiorczości i małego przemysłu.

„Ministrowie obiecali pozytywnie przyjrzeć się naszym obawom i zapewnili wszelką pomoc ze strony rządu” – powiedział abp Bharanikulangara.

2021-09-30 19:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#RedWeek: kościoły w kolorze krwi

[ TEMATY ]

prześladowania

Pomoc Kościołowi w Potrzebie/www.pkwp.org

Tysiące kościołów, zabytkowych budynków i pomników na całym świecie zostaną oświetlone na czerwono jako protest przeciw niekończącym się prześladowaniom chrześcijan. Akcja, organizowana przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie, rozpoczyna się 18 listopada i potrwa tydzień.

„Koronawirus może przyniósł wiele zmian, ale chrześcijaństwo ciągle pozostaje najbardziej prześladowaną religią na świecie” – podkreślił Thomas Heine-Geldern, przewodniczący Papieskiego Stowarzyszenia. Wyjaśnił, że ta międzynarodowa inicjatywa ma być znakiem wyznawców Chrystusa, którzy z powodu prześladowań „mają zamknięte usta”. Czerwone kościoły mają wyrażać ich „krzyk sprzeciwu”.

CZYTAJ DALEJ

Sól, światło i miasto na górze – Co zrobić by życie było pełne smaku, nadziei i Boga?

2023-02-04 12:13

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN

V Niedziela zwykła, Rok A
5 lutego 2023
Ewangelia: Mt 5,13-16 Zobacz www.niezbednik.niedziela.pl

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Turnusy zimowe Caritas w Rajskiem

2023-02-06 11:49

Justyna Składowska, Dział Komunikacji Caritas Polska

Turnus przywracał dzieciom uśmiech na twarzy.

Turnus przywracał dzieciom uśmiech na twarzy.

Niepewność jutra, strach, niedostatek – koszmar trwa już rok. Dla najmłodszych mieszkańców pogrążonej w wojnie Ukrainy to bardzo długo. By mogły choć przez chwilę poczuć się normalnie i bezpiecznie, Caritas organizuje dla nich turnusy wytchnieniowe.

— Zajmujemy się wrażliwą grupą – dziećmi z Ukrainy, które wiele widziały i wiele przeżyły. Chcemy dać im odpocząć — mówi Aisha Kumpan, kierowniczka turnusu wytchnieniowego, który odbył się w styczniu tego roku. Pobyt zorganizowano w malowniczo położonej miejscowości Rajskie, w ośrodku Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Daleko od Drohobycza, Kijowa, Charkowa, Lwowa czy Mariupola. Daleko od huku spadających rakiet i od połamanego życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję