Reklama

Świat

Chrześcijanie w Indiach: nie dla ustawy antykonwersyjnej

Chrześcijanie w Indiach apelują do rządu federalnego o uchylenie, uchwalonych przez niektóre rządy prowincji, ustaw antykonwersyjnych, czyniących nawracanie siłą przestępstwem. Choć indyjska konstytucja gwarantuje wolność sumienia i wyznania, mniejszości tego kraju nadal doświadczają prześladowań.

[ TEMATY ]

prześladowania

Indie

chrześcijanie

Na specjalnym spotkaniu w New Delhi z przedstawicielami rządu federalnego, Mukhtarem Abbasem Naqvi, federalnym ministrem ds. mniejszości, i Johnem Barlą, podsekretarzem stanu, przywódcy wyznań chrześcijańskich powiedzieli o swoich staraniach podjętych w celu interwencji rządu krajowego i uchylenia ustaw antykonwersyjnych uchwalonych przez niektóre rządy prowincji, czyniąc tym samym nawracanie religii siłą przez znęcanie się karalnym przestępstwem.

50 przywódców chrześcijańskich należących do różnych wyznań złożyło memorandum wymieniające wszystkie problemy nękające społeczność mniejszościową. „Była to dla nas świetna okazja, aby poinformować ministrów o naszych obawach. Ministrowie obiecali pozytywnie przyjrzeć się naszym obawom i zapewnili wszelką pomoc ze strony rządu” – skomentował spotkanie abp Bharanikulangara z archidiecezji Faridabad Kościoła syro-malabarskiego obrządku wschodniego. Przedstawiciele rządu federalnego zwrócili uwagę na odwieczną tradycję współistnienia różnych religii w Indiach i podkreślili potrzebę wzmocnienia wspólnego dziedzictwa kulturowego i spuścizny współistnienia. „Każda próba zakłócenia tej struktury jedności i harmonii zrani duszę Indii” – powiedział minister.

Podczas spotkania przedstawiono szereg postulatów i poruszono wiele innych kwestii, m.in. nowych ograniczeń prawnych nakładanych na otrzymywanie zagranicznych darowizn na prace charytatywne na rzecz biednych i ubogich. Podkreślono ciągłą przemoc wobec chrześcijan pod fałszywym pretekstem powstrzymania tzw. przymusowych nawróceń oraz niszczenie i profanację kościołów. Członkowie delegacji skrytykowali również bierną postawę policji i urzędników administracyjnych wobec prześladowań chrześcijan.

Reklama

W dyskusji pojawiła się też nowa Polityka Edukacyjna Narodu, zmiany w edukacji zdrowotnej, los rdzennych mieszkańców Adivasi, Dalitów i innych marginalizowanych osób. Skrytykowano także dyskryminację Dalitów i muzułmanów w rezerwatach edukacji i pracy. Sugerowano, że religia nie powinna być czynnikiem decydującym przy rozszerzaniu świadczeń przeznaczonych dla historycznie upośledzonych kast lub plemion. Przedstawiono też żądanie utworzenia publicznie finansowanego uniwersytetu chrześcijańskiego na wzór wyższych szkół muzułmańskich i hinduskich, zapewniającego społeczno-ekonomiczne upodmiotowienie społeczności oraz szkolenia w zakresie przedsiębiorczości i małego przemysłu.

„Ministrowie obiecali pozytywnie przyjrzeć się naszym obawom i zapewnili wszelką pomoc ze strony rządu” – powiedział abp Bharanikulangara.

2021-09-30 19:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Laos: chrześcijanie muszą wyznawać swoją wiarę w ukryciu

[ TEMATY ]

prześladowania

Pomoc Kościołowi w Potrzebie/www.pkwp.org

Chrześcijanie w Laosie nadal doświadczają różnych form nękania i dyskryminacji, co zmusiło wielu z nich, w tym katolików, do potajemnego wyznawania swej wiary. Zwracają na to uwagę zagraniczne organizacje chrześcijańskie zwłaszcza po zamieszczeniu w internecie 14 września zdjęcia, na którym 9 młodych mężczyzn ukrytych w lesie wśród wysokich drzew, modli się ze złożonymi rękami.

Wyznawcy Chrystusa, mieszkający na obszarach wiejskich, twierdzą, że muszą praktykować wiarę w takich właśnie okolicznościach, ponieważ otwarte jej wyznawanie może ich narazić na prześladowania ze strony ich niechrześcijańskich sąsiadów. Poinformowała o tym niedawno organizacja Open Doors International, badająca sytuację chrześcijan na świecie i pomagająca prześladowanym w ponad 70 krajach.

CZYTAJ DALEJ

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

2022-12-06 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

grudzień

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa w obronie życia dzieci poczętych, nieszpory, a po nich „procesja światła”, akt zawierzenia i „hołd z kwiatów” złożą się na obchody na Jasnej Góry uroczystości ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone 8 grudnia. Tego dnia minie także 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego.

W południe, w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka oraz o nawrócenie dla tych, którzy daru życia nie szanują. O tym, że „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki” przypomną też słowa bł. ks. Popiełuszki wyryte na dzwonie „Głos Nienarodzonych”. Podobnie jak rok temu, każdy kto opowiada się za życiem może w niego symbolicznie uderzyć, by dać „swój głos tym, którym się go odbiera i budzić sumienia innych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję