Reklama

Polska

Wkrótce XXI Dzień Papieski. Co się będzie działo?

Już po raz 21. w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie będzie obchodzony Dzień Papieski. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego, który zorganizowany będzie 10 października, brzmi „Nie lękajcie się!”. W związku z tym wydarzeniem 30 września 2021 r. w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyła się konferencja prasowa z udziałem kard. Kazimierza Nycza.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchodom tegorocznego XXI Dnia Papieskiego przyświeca hasło „Nie lękajcie się!”. Słowa te Jan Paweł II wypowiedział w homilii inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że Dzień Papieski wiąże się nierozłącznie z działalnością Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która powstała w 1999 r. po pielgrzymce papieża do Ojczyzny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Działalność Fundacji, to nie tylko promowanie nauczania św. Jana Pawła, ale przede wszystkim program stypendialny, który pomaga niezamożnej młodzieży kontynuować kształcenie. Drugim ważnym polem działania Fundacji – przypomniał kard. Nycz – są nagrody Totus Tuus, przyznawane w przeddzień Dnia Papieskiego, honorujące ludzi, którzy przybliżają nauczanie papieża w płaszczyźnie kultury i mediów. Trzecim elementem dzieła Fundacji jest Dzień Papieski, podczas którego jest przywoływany dzień 16 października 1978 r. – wyboru na Stolicę Piotrową, wiążący się z wydarzeniami w sferze kulturalnej i medialnej. Czwartym nieodłącznym elementem jest konferencja naukowa, podczas której prelegenci starają się przybliżyć jakiś aspekt nauczania papieża.

Tegoroczną konferencję naukową pod hasłem „Czy jest lekarstwo na lęk?” organizuje Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i Akademia Katolicka w Warszawie. Spotkanie rozpocznie się dwa dni przed Dniem Papieskim czyli 8 października Mszą świętą w kościele św. Anny w Warszawie o godz. 17:00, a o godz. 18:00, po której rozpoczną się wykłady w dawnej Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie.

– Każdemu z nas towarzyszy lęk i strach, lęk egzystencjalny i psychologiczny – powiedział w czasie konferencji ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, rektor Akademii Katolickiej w Warszawie. – W czasie pandemii pojawiła się nawet jednostka chorobowa: elektroniczne zmęczenie. Uważam, że słowa papieskie: „Nie lękajcie się!” są słowami na dzisiejsze czasy – kontynuował rektor. Ks. Pawlina zaprosił też na comiesięczne spotkania zatytułowane „Duchowość dla Warszawy”, które cieszą się popularnością zwłaszcza wśród młodych.

Reklama

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zauważył, że jego pokolenie pamięta, o jakich lękach mówił św. Jan Paweł II w 1978 r. wypowiadając podczas inauguracji pontyfikatu te słowa. Był to przede wszystkim lęk egzystencjalny, że przyjdzie Pan Jezus i zabierze człowiekowi wolność. – Pytanie brzmi: z czym by dziś stanął papież przed nami, o jakich lękach by myślał? – kontynuował metropolita. – Lęk tym się różni od strachu, że nie ma przedmiotu ściśle określonego, nie za bardzo wiemy, czego się lękamy. Moje domniemanie jest takie, że papież miałby na myśli cały świat współczesny, który się charakteryzuje wielkim problemem migranckim i uchodźczym. Te dwa lęki, że Bóg zabierze nam wolność i obawa przed migrantami wciąż się nie zmniejszają – zauważył kard. Nycz.

Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy coroczna kościelna i publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych niezamożnych osób z małych miejscowości organizowana przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Ks. Łukasz Nycz – wicedyrektor Biura Fundacji ds. formacji stypendystów zrelacjonował osiągnięcia Fundacji. Ubiegłoroczna zbiórka podczas Dnia Papieskiego oraz późniejsze wpłaty pozwoliły objąć opieką 1800 stypendystów, uczniów i studentów. Fundacja wsparła młodych ludzi nie tylko finansowo, ale zadbała także o ich formację. Młodzież uczestniczyła w spotkaniach on-line, poruszając tematy wiary i formacji chrześcijańskiej. – Sercem programu formacyjnego są obozy wakacyjne – powiedział ks. Łukasz Nycz – W ciągu trzech miesięcy od lipca do końca września bieżącego roku Fundacja zorganizowała 25 spotkań dla stypendystów w całej Polsce: 17 dla dzieci ze szkół podstawowych i średnich (6 dniowe), trzy spotkania dla studentów (weekendowe) i 5 dla maturzystów (4 dniowe).

Reklama

Ks. Dariusz Kowalczyk – Przewodniczący Zarządu Fundacji zapowiedział, że również w tym roku podczas Dnia Papieskiego będzie można wesprzeć Dzieło. We wszystkich kościołach zostanie zorganizowana zbiórka do puszek, będzie też zbiórka publiczna na ulicach miast przeprowadzona przez wolontariuszy. Nowe stypendia można ufundować także wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265. Przez cały rok program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582.

W Dzień Papieski stypendyści odwiedzą kościoły, by dać osobiste świadectwo wiary i wyrazić Darczyńcom wdzięczność za dotychczasowe wsparcie. W całej Polsce odbędą się liczne wydarzenia przygotowane przez stypendystów i przyjaciół Fundacji: m.in. kiermasze, biegi, koncerty i miasteczka rodzinne. Organizatorzy zachęcają do śledzenia strony www.dzielo.pl oraz mediów społecznościowych, gdzie na stronach wspólnot akademickich pojawiać się będą informacje o przebiegu Dnia Papieskiego w poszczególnych miastach.

Paulina Worożbit – menedżerka ds. kampanii społecznych Fundacji DNT, a także była stypendystka Fundacji przedstawiła efekty ubiegłorocznej kampanii, podczas której udało się zebrać ok. 6 mln zł.

Konferencję poprowadził Hubert Szczypek – kierownik Biura Prasowego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Podczas konferencji przedstawiono program tegorocznych obchodów.

9 października, na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala Nagród TOTUS TUUS 2021. Wydarzenie będzie transmitowane w TVP 2 o godz. 16:00.

W niedzielę 10 października kard. Kazimierz Nycz o godz. 9:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawi Mszę św. w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (transmisja w Polsat News). W Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 9:00 bp Rafał Markowski z Warszawy będzie przewodniczył Mszy Św. „radiowej” (Program I Polskiego Radia). W Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, o godz. 9:30 Mszę św. będzie celebrował abp Marek Jędraszewski (transmisja w TVP 1 i TVP Polonia).

Reklama

W niedzielny wieczór o godz. 17:25 TVP 1 wyemituje Koncert Galowy XXI Dnia Papieskiego pt. „Nie lękajcie się miłości”. Wystąpią m.in. Katarzyna Cerekwicka, Siewcy Lednicy, Marcin Sójka, Tomasz Szczepanik (lider zespołu Pectus), Maciej Miecznikowski, Viola Brzezińska oraz zespół absolwentów Fundacji – Tylko Ty.

W ramach obchodów XXI Dnia Papieskiego, dwa dni przed planowanym Dniem Papieskim 8 października, odbędzie się konferencja naukowa w ramach cyklu spotkań „Duchowość dla Warszawy”, pt. „Czy jest lekarstwo na lęk?”. Organizatorami konferencji są Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i Akademia Katolicka w Warszawie. Spotkanie rozpocznie się Mszą świętą w kościele św. Anny w Warszawie o godz. 17:00, a o godz. 18:00 po której rozpoczną się wykłady w dawnej Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie. Wykłady poprowadzą m.in. ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie oraz o. dr Tadeusz Kotlewski SJ z Akademii Katolickiej w Warszawie. Wstęp na konferencję jest wolny.

***

„Non abiate paura. Nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi”. Ta najbardziej chyba znana na świecie wypowiedź Jana Pawła II pochodzi z jego homilii wygłoszonej 22 października 1978 roku podczas mszy świętej na placu św. Piotra w Rzymie, inaugurującej jego pontyfikat, homilii programowej dla kolejnych 27 lat działalności polskiego papieża.

W drugiej części homilii papież powiedział: „Bracia i Siostry, nie lękajcie się przygarnąć Chrystusa i przyjąć Jego władzę, pomóżcie Papieżowi i wszystkim tym, którzy pragną służyć Chrystusowi, służyć człowiekowi i całej ludzkości. Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju!”.

2021-09-30 19:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wdzięczność i służba

Niedziela warszawska 23/2023, str. I

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

Artur Stelmasiak/Niedziela

Ingres abp. Kazimierza Nycza do archikatedry warszawskiej odbył się w Niedzielę Palmową 2007 r.

Ingres abp. Kazimierza Nycza do archikatedry warszawskiej odbył się w Niedzielę Palmową 2007 r.

Idąc śladami św. Jana Pawła II, potrafi łączyć stare z nowym. Mówi o świętości i uczy, jak mamy Bogu dziękować. Broni godności człowieka i chrześcijańskiego pojęcia małżeństwa i rodziny. Ma do siebie dystans, a dla księży jest jak ojciec. Kard. Kazimierz Nycz obchodzi w tym roku złoty jubileusz kapłaństwa i 35-lecie sakry biskupiej.

Pełnię sakramentu kapłaństwa metropolita warszawski otrzymał 4 czerwca 1988 r. w katedrze na Wawelu. Głównym konsekratorem był kard. Franciszek Macharski, arcybiskup metropolita krakowski, a współkonsekratorami abp Jerzy Ablewicz, biskup tarnowski, i abp Stanisław Nowak, biskup częstochowski. Jako dewizę biskupią przyjął słowa: Ex hominibus, pro hominibus (Z ludu i dla ludu). Zawołanie to nadaje rys posłudze dzisiejszego metropolity warszawskiego już od pierwszych lat kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Francja: wyjątkowa Wielkanoc z rekordową liczbą nowych katolików

2024-03-26 18:40

[ TEMATY ]

Francja

twitter.com

Kościół we Francji przygotowuje się w do wyjątkowej Wielkanocy z kolejną rekordową liczbą katechumenów. Choć dokładne dane nie zostały jeszcze ogłoszone, to szacuje się, że chrztów dorosłych będzie w tym roku o co najmniej 30 proc. więcej. To prawdziwa epidemia, a raczej niespodziewany cudowny połów - przyznaje ks. Pierre-Alain Lejeune, proboszcz z Bordeaux.

Zauważa, że wszystko zaczęło się półtora roku temu, kiedy do jego parafii zgłosiło się w sprawie chrztu kilkadziesiąt osób, tak iż obecnie ma osiem razy więcej katechumenów niż dwa lata temu. Początkowo myślał, że to przejaw dynamizmu jego parafii. Szybko jednak się przekonał, że nie jest wyjątkiem. Inni proboszczowie mają ten sam «problem», są przytłoczeni nagłym napływem nowych katechumenów.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz Apostolski w Wielki Czwartek: Każdy dobry uczynek względem drugiego człowieka jest posługą mycia nóg

2024-03-29 08:56

[ TEMATY ]

nuncjusz

Wielki Czwartek

Nuncjusz Apostolski

Episkopat news

Każdy dobry uczynek względem drugiego człowieka - zwłaszcza cierpiącego i tego, który nie cieszy się wielkim poważaniem - jest posługą mycia nóg. Do tego właśnie wzywa nas Pan: uniżyć się, nauczyć się pokory i odwagi dobroci - mówił Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi w homilii Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył w Sanktuarium Narodowym św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Nuncjusz Apostolski przypomniał, że Mszą św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się święte Triduum Paschalne. „Na początku świętego Triduum prośmy przede wszystkim o łaskę głębokiego poruszenia serc wielkością tajemnic, które są celebrowane w tych dniach. Prośmy o łaskę przeżycia tych tajemnic dogłębnie i duchowo, a nie szybko i powierzchownie” - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję