Reklama

Kościół

Łódź

12 października pierwsza gala Nagrody Papieża Franciszka

Ponad sto medali zostanie wręczonych młodzieży szkolnej z archidiecezji łódzkiej podczas pierwszej gali Nagrody Papieża Franciszka, która odbędzie się 12 października w Łodzi. To wyróżnienie dla uczniów, którzy w swoim życiu promują nauczanie papieskie.

Nagrodę Papieża Franciszka dwa lata temu ustanowił metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś. Jest ona przyznawana uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych z archidiecezji łódzkiej, podejmującym działania w jednym z trzech ważnych dla Ojca Świętego Franciszka obszarach życia kościelnego: charytatywnym, ekumenicznym i ewangelizacyjnym.

Laureatów pierwszej edycji nagrody wyłoniono w ubiegłym roku, jednak ze względu na pandemię nie wszystkim udało się wręczyć pamiątkowe medale i nagrody.

"Dwa lata czekaliśmy, by rozdać medale na gali, która odbędzie się we wtorek 12 października w Teatrze Monopolis. Będziemy gościć młodych ludzi, którzy podjęli inicjatywę ubiegania się o Nagrodę Papieża Franciszka" – zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej koordynator konkursu ks. dr Marcin Wojtasik.

Wyjaśnił, że każdy z laureatów przez cały rok szkolny realizował własny projekt pomocy osobom potrzebującym, głoszenia nauczania Chrystusa w swoim środowisku lub prowadzenia działalności międzyreligijnej. Efekty prac w postaci filmu lub multimedialnej prezentacji oceniła komisja złożona z przedstawicieli Kościoła i z pedagogów.

Podczas pierwszej gali Nagrody Papieża Franciszka zostanie wręczonych ponad sto medali wybitych specjalnie na to wydarzenie. Laureaci pierwszej edycji ze szkół podstawowych i średnich otrzymają medale koloru brązowego, a w przypadku kontynuacji swoich projektów w następnych latach zostaną nagrodzeni srebrnymi i złotymi krążkami. Uczniowie ostatniej klasy szkoły średniej odbiorą Pierścień Rybaka.

"Kolor złoty ma być uwieńczeniem trzech lat pracy. Chodzi o to, żeby nie była to jednorazowa działalność, lecz sukcesywna praca trwająca przez kilka lat. Chcemy pobudzić u młodych chęć do działania na rzecz drugiego człowieka i aby zrodziło się w nich poczucie odpowiedzialności za innych. Jako nauczyciel widzę, że chęć pomagania, wspierania się młodych ludzi jest bardzo mocna. Dlatego wychodzimy z tą inicjatywą" – zaznaczył ks. Wojtasik.

Reklama

Abp Ryś zapowiedział, że podczas gali zostanie ogłoszona druga edycja nagrody.

"Wartości, które papież Franciszek wskazuje, czyli szeroko pojęty ekumenizm, działalność charytatywna i ewangelizacyjna są na tyle ważne i atrakcyjne, że nie wierzę, by nie znalazło się dość młodzieży, która chce na nie odpowiedzieć i w tych dziedzinach się zaangażować. Zapraszam do kolejnej edycji i nie jest to nagroda przeznaczona wyłącznie dla katolików, uczniów uczęszczających na katechezę. To nagroda otwarta dla każdego, kto chciałby się zaangażować w czynienie dobra" – podkreślił metropolita łódzki. (PAP)

Autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ joz/

2021-10-04 16:12

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powstanie Rada Społeczna przy Arcybiskupie Łódzkim

[ TEMATY ]

Łódź

arcybiskup

HENRYK TOMCZYK

Na początku stycznia ma rozpocząć działalność Rada Społeczna przy Arcybiskupie Łódzkim. Będzie ona złożona z kilkunastu osób, autorytetów ze świata nauki i kultury. Rada będzie zabierać głos w sprawach istotnych dla Łodzi, regionu i Polski.

CZYTAJ DALEJ

Czy moje wybory zawsze są przemodlone?

2023-01-05 11:34

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 1-20.

Poniedziałek, 30 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Watykan: amerykański augustianin prefektem Dykasterii ds. Biskupów

2023-01-30 15:46

Adobe Stock

Ojciec Święty przyjął rezygnację przedstawioną, ze względu na osiągnięty limit wieku (78 lat), przez kard. Marca Ouelleta z urzędu prefekta Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Jego następcą mianował biskupa Roberta Francisa Prevosta, dotychczasowego biskupa Chiclayo w Peru, nadając mu jednocześnie tytuł arcybiskupa. Obejmie on urząd 12 kwietnia 2023 r. – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Robert Francis Prevost urodził się w Chicago w USA 14 września 1955 roku. W 1973 roku ukończył niższe seminarium Zakonu Świętego Augustyna. Uzyskał licencjat z matematyki na Villanova University w 1977 r. Wstąpił do augustianów 1 września 1977 r., pierwsze śluby zakonne złożył 2 września 1978 r., a śluby wieczyste 29 sierpnia 1981 r. W następnym roku uzyskał tytuł magistra teologii w Catholic Theological Union w Chicago.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję