Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: łaska to nie prezent, ale sam Bóg

– Łaska to nie jest coś, co bierzemy na własność wprost własnymi rękoma. To jest udzielanie się Boga samego jako źródła mądrości, łaski i życia – powiedział abp Wacław Depo w kościele akademickim św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie podczas Mszy św. z okazji inauguracji nowego roku akademickiego.

Eucharystię koncelebrowali: ks. Michał Krawczyk – proboszcz personalnej parafii akademickiej, ks. dr Kamil Zadrożny – dyrektor biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. dr hab. Paweł Wolnicki – prof. Uniwersytetu Humanistycznego-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie i ks. dr Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Wacława Depo.

W modlitwie uczestniczyli: studenci, pracownicy częstochowskich uczelni wyższych, nauczyciele akademiccy, profesorowie i władze uczelni na czele z prof. dr hab. Anną Wypych-Gawrońską – rektor UJD, prof. dr. hab. inż. Norbertem Sczygiolem – rektorem Politechniki Częstochowskiej oraz ks. dr. Mikołajem Węgrzynem – dyrektorem Wyższego Instytutu Teologicznego im. NMP Stolicy Mądrości.

– Na progu kolejnego w naszym życiu przeżywania początku drogi kształtowania umysłu i serca w posłudze myślenia i wiary Ewangelia w osobie młodego człowieka stawia nam pytania o kres ludzkiego życia: „Co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?” – zauważył w homilii abp Wacław Depo i odpowiedział słowami św. Jana Pawła II: „Iść przed siebie to znaczy mieć świadomość celu”.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski określił spotkanie młodzieńca z Jezusem „syntezą jego dotychczasowego prawego i sprawiedliwego życia: Wypełniałem wszystkie te przykazania od mojej młodości. Czego mi jeszcze brak?”. – Nie potrafił rozpoznać tej chwili, którą było spotkanie Jezusa twarzą w twarz, nie tylko przez wsłuchiwanie się w to, co mówi, ale po prostu spotkania z tajemnicą Jego Osoby – zaznaczył duchowny.

Maciej Orman/Niedziela

– Jezus nie pozbawia go tego, co było jego własnością, a tym bardziej jego wolności wyboru, ale w poleceniu: „Idź za Mną” daje mu siebie. To jest również wskazówka dla nas. Tej drogi nic nie zastąpi: ani pobożność, ani prawość, ani pragnienie Jego królestwa. Dosłownie nic. Jezus jest najwyższym darem Boga dla człowieka, sam będąc prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. Dlatego ma prawo być dla nas najlepszą Drogą i Nauczycielem życia – kontynuował abp Depo.

Reklama

Odnosząc się do pierwszego czytania, metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że mądrość nie jest owocem zasług, ale łaską i obdarowaniem wymagającymi współpracy. – Trzeba wyjść naprzeciw łasce, którą Pan Bóg udziela człowiekowi. Łaska to nie jest coś, co bierzemy na własność wprost własnymi rękoma. To jest udzielanie się Boga samego jako źródła mądrości, łaski i życia. To nie jest prezent, to jest sam Bóg, który jest darem, mądrością, łaską i życiem – podkreślił.

Maciej Orman/Niedziela

Duchowny wskazał, że ewangeliczny młodzieniec był bliski poznania Prawdy, czyli Jezusa, ale ostatecznie „wybrał to, co sam chciał, w imię wolności”. – Czyż często nasza pycha i egoizm, trwanie w zatwardziałości czy nawet częste uprzednie nastawienie, aby mieć własną receptę na życie, nie przekonują nas o tym, co najlepsze i najsłuszniejsze? Czy serce i sumienie człowieka jest zdolne i gotowe przyjąć to, co Bóg mu objawia? Czy w swoim zamknięciu człowiek odchodzi zasmucony, bo opiera się na sobie samym albo na koniunkturze prawdy? – pytał abp Depo.

Za Blaise’em Pascalem przypomniał, że „poznanie Boga bez poznania własnej nędzy prowadzi do pychy”. – Poznać Boga tylko na własną miarę to jest powrót do grzechu pierworodnego – zaznaczył. Cytując ponownie francuskiego myśliciela, metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że „poznanie siebie, własnej nędzy bez poznania Boga prowadzi do rozpaczy”. – Gdzie jego zdaniem jest droga będąca rozwiązaniem? „W Chrystusie odnajduję prawdę o Bogu i prawdę o sobie” – odpowiedział za Pascalem.

– To właśnie Chrystus mówi nam o tajemnicy każdego z nas, bo On sam wszedł w nasz ludzki świat. Jezus mówi nam o Bogu i nie będzie większego ostatecznego objawienia. W Nim odnajdujemy drogę do poznania siebie, świata, drugiego człowieka, a tym samym przez człowieka idziemy do Boga – wyjaśnił abp Depo.

Reklama

– Na progu kolejnego roku kształtowania umysłów i serc musimy sobie uprzytomnić, że poszukiwanie prawdy i służba prawdzie daje nam gwarancję wyboru jednej z najlepszych dróg – dodał.

Maciej Orman/Niedziela

W rozmowie z „Niedzielą” ks. Michał Krawczyk, proboszcz personalnej parafii akademickiej św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie, przyznał, że w nowym roku akademickim oprócz kontynuacji sprawdzonych środków duszpasterskich, takich jak np. formacji w ramach Szkoły Nowej Ewangelizacji, nie zabraknie nowości, którą będą środy studenckie. – Będą to spotkania wieczorne o godz. 20. Niektóre będą niespodzianką, a niektóre zaplanowane. Chodzi o to, by się integrować i zaprosić studentów do przeżywania w sposób katolicki wieczoru spotkania w różnym wymiarze – powiedział duchowny. Dodał, że w planach jest rozpoczęcie od stycznia 2022 r. kursu Alfa dla studentów oraz zorganizowanie kilku wyjazdów duszpasterskich. Najbliższą propozycją będą „Rekolekcje na dobry początek”, które w dniach 17-20 października poprowadzi ks. Łukasz Dyktyński, doktor teologii duchowości.

– Dla środowiska akademickiego Częstochowy modlimy się przede wszystkim o to, żebyśmy byli razem i żebyśmy szli w kierunku Chrystusa – podsumował ks. Krawczyk.

2021-10-10 22:12

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: wiedza nie może być sprzeczna z wiarą

– Jednym z istotnych celów duszpasterstwa akademickiego jako przedłużenia studiów jest konieczność należytej formacji, tak aby wiedza nie była sprzeczna z wiarą – powiedział abp Wacław Depo w personalnej parafii akademickiej św. Ireneusza, Biskupa i Męczennika w Częstochowie. Duchowny przewodniczył Mszy św. z okazji zakończenia roku akademickiego, podczas której udzielił sakramentu bierzmowania pięciorgu studentom.

Eucharystię koncelebrowali: ks. Michał Krawczyk – administrator parafii, ks. dr Grzegorz Szumera – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. Marian Kokorzycki – duszpasterz Polonii w Stanach Zjednoczonych oraz ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Depo.

CZYTAJ DALEJ

Wzrasta liczba ofiar współczesnego niewolnictwa

2022-12-02 20:27

[ TEMATY ]

Watykan

niewolnictwo

PublicDomainPictures/pixabay.com

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień na rzecz Zniesienia Niewolnictwa. Papież napisał na Twitterze, że wszyscy jesteśmy wezwani, do budowania odnowionego społeczeństwa zorientowanego na wolność, sprawiedliwość i pokój, aby przezwyciężyć wszelkiego rodzaju nierówności i dyskryminację, aby żaden człowiek nie zniewalał drugiego człowieka.

W ostatnich pięciu latach znacznie wzrosła liczba wymuszonych małżeństw oraz ilość niewolniczej pracy – podkreśla Międzynarodowa Organizacja Pracy. Agenda ONZ zaznacza, że zjawisko to dotyka całego globu.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję