Reklama

Niedziela Świdnicka

Ad limina Apostolorum 2021

Watykan: Dziś bp Marek Mendyk przemówi w imieniu polskich biskupów

W trzecim dniu wizyty Ad limina Apostolorum biskupi z Polski, w tym biskupi diecezji świdnickiej, uczestniczyli we Mszy św. w bazylice Matki Bożej Większej.

2021-10-13 10:29

[ TEMATY ]

Watykan

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

ad limina

bp Adam Bałabuch

ad limina Apostolorum

ks. Arkadiusz Harbar

xah

Bp Adam Bałabuch i bp Marek Mendyk w Bazylice Matki Bożej Większej

Bp Adam Bałabuch i bp Marek Mendyk w Bazylice Matki Bożej Większej

Eucharystii, której przewodniczył metropolita gdański abp Tadeusz Wojda, była sprawowana w kaplicy, gdzie znajduje się ikona Matki Bożej Salus Populi Romani (Ratunek Ludu Rzymskiego).

- Przybywamy, aby zawierzać Maryi dzieci i młodzież, która coraz bardziej wydaje się tracić wiarę i oddalać od Boga, wybierać drogi, które nie wydają się drogami Bożymi. (…) Przybywamy, aby Jej zawierzać nasze polskie rodziny, doświadczane szczególnymi trudnościami. (…) Przybywamy, aby przepraszać Bożą Rodzicielkę za wszystkie grzechy i skandale, słabości i uzależnienia, nałogi i grzechy osobiste, rodzinne i społeczne. Wiemy, że one osłabiają wiarę i dlatego do Niej zwracamy się o pomoc. Ufamy i wierzymy, że Ona nas wspomoże. Ona jako Matka najlepiej wie, jak nam pomóc – mówił w czasie homilii abp Wojda.

Reklama

Na dziś przewidziane jest spotkanie biskupów w Kongregacji Wychowania Katolickiego. Właśnie w tej kongregacji relatorem będzie bp Marek Mendyk - biskup świdnicki, który w imieniu polskich biskupów przedstawi sprawy wychowania religijnego dzieci i młodzieży.

archiwum prywatne

Biskupi ze Świdnicy z kapłanami diecezji świdnickiej studiującymi w Rzymie

Biskupi ze Świdnicy z kapłanami diecezji świdnickiej studiującymi w Rzymie

Jak relacjonuje nasz watykański korespondent, miejscowy doktorant ks. Arkadiusz Harbar, biskupi mają się bardzo dobrze i choć plan dnia jest dość napięty i intensywny biskupi są zadowoleni i zbudowani różnymi spotkaniami i wizytami w kongregacjach. Podczas dzisiejszej liturgii w bazylice Matki Bożej Większej, funkcję ceremoniarza pełnił drugi z naszych rzymskich studentów ks. Łukasz Bankowski, student historii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

xah

ks. Łukasz Bankowski, student historii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, podczas Mszy św.

ks. Łukasz Bankowski, student historii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, podczas Mszy św.

- Nasi biskupi mieszkają w Polskim Papieskim Instytucie Kościelnym w Rzymie, tam gdzie księża studenci. W ten sposób mamy okazję do widywania się i do rozmów – relacjonuje dla Niedzieli Świdnickiej ks. Harbar podkreślając dobrą i przyjazną atmosferę.

Reklama

W czwartek biskupi będą sprawować Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.

kep

kep

xah

kep

xah

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Utrwalajmy Święto Chrztu Polski!

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

Chrzest Polski

Strzegom

bp Adam Bałabuch

Krystyna Smerd

Rocznicową tablicę z okazji obchodów 1050 -lecia Chrztu Polski w Strzegomiu, którą odsłonięto 3 maja 2016 roku poświęcał wówczas proboszcz parafii Zbawiciela Świata i MB Szkaplerznej śp. ks. Marek Żmuda.

Rocznicową tablicę  z okazji obchodów 1050 -lecia Chrztu Polski w Strzegomiu, którą odsłonięto  3 maja 2016 roku poświęcał wówczas  proboszcz parafii Zbawiciela Świata i MB Szkaplerznej  śp. ks. Marek Żmuda.

W środę 14 kwietnia już po raz trzeci obchodzimy Święto Chrztu Polski, które zostało ustanowione przez Sejm RP 22 lutego 2019 r.

Jak utrzymuje tradycja - dniem chrztu miała być Wielka Sobota 966 roku. O znaczeniu tego święta dla Kościoła i naszej ojczyzny, w przededniu jego obchodów, przypomniał biskup świdnicki bp Marek Mendyk. Zachęcał, aby budować tradycję obchodów nowego święta w parafiach, choćby - poprzez wywieszanie w tym dniu polskiej flagi i flagi watykańskiej, o co poprosił proboszczów i wiernych Przewodniczący Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w objawieniach maryjnych - Austria

2021-10-16 21:30

[ TEMATY ]

różaniec

#NiezbędnikRóżańcowy

Różaniec to modlitwa ufności

Różaniec to modlitwa ufności

Z pięknej Warmi, gdzie Matka Boża objawiła się dwom nastoletnim dziewczynkom, wędrujemy poza granice Ojczyzny. W dzisiejszym rozważaniu zatrzymamy się na chwilę w Austrii. Naszym celem będzie Kirchdorf am Inn.

By zrozumieć cel naszej dzisiejszej wędrówki, musimy się cofnąć do 1900 roku, kiedy to Maryja ukazywała się służącej Aloisii Aigner i w cudowny sposób „przeniosła” ją ze sobą do Lourdes, gdzie została uleczona z ciężkich chorób, które ją dotknęły.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Lateranie: Pan przychodzi z przyszłości – Jego jest czas, Jego jest przyszłość

2021-10-19 10:52

[ TEMATY ]

ad limina

ad limina Apostolorum

Flickr Episkopat

Jak łatwo jest dać się wybić z chrześcijańskiej nadziei i z przekonania, że Pan przychodzi z przyszłości: Jego jest czas, Jego jest przyszłość – powiedział abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, w homilii Mszy św. sprawowanej w Bazylice Laterańskiej w ramach wizyty ad limina apostolorum trzeciej grupy biskupów.

Odnosząc się do Ewangelii dnia, abp Ryś zaznaczył, że Jezus wzywa nas do czujności i patrzenia w przyszłość. „O wiele łatwiej patrzeć jest w przeszłość, jeszcze dodatkowo łatwo ją idealizując. Jak łatwo jest dać się wybić z chrześcijańskiej nadziei i z przekonania, że Pan przychodzi z przyszłości: Jego jest czas, Jego jest przyszłość” – stwierdził. Dodał, że boimy się patrzeć w przyszłość, jak również boimy się przyjścia Pana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję