Reklama

Niedziela Wrocławska

Spotkanie Federacji Skautingu Europejskiego w Rzymie - rozmowa z ks. Mariuszem Sobkowiakiem

W Rzymie odbyło się spotkanie Rady Federalnej, czyli najwyższej władzy decyzyjnej Federacji Skautingu Europejskiego. Obecny był na nim kapłan archidiecezji wrocławskiej ks. Mariusz Sobkowiak, który pełni funkcję krajowego duszpasterza Skautów Europy.

2021-10-13 15:02

FB Skautów Europy

Od lewej: Krzysztof Jankowski, Joanna Laskowska, Nathalie Flama, Jean-Luc Angélis, Robin Sébile, Tanguy Desrousseaux, Ks. Mariusz Sobkowiak, Jakub Rożek

Od lewej:
Krzysztof Jankowski,
Joanna Laskowska, 
Nathalie Flama,
Jean-Luc Angélis,
Robin Sébile,
Tanguy Desrousseaux,
Ks. Mariusz Sobkowiak,
Jakub Rożek

Ks. Łukasz Romańczuk: Wielu naszych czytelników może zastanawiać czym jest Rada Federalna i jaką pełni funkcję. Dlatego na początku proszę księdza o przybliżenie nam tej tematyki.

Ks. Mariusz Sobkowiak: Jest to spotkanie delegatów z wszystkich europejskich krajów członkowskich - zarządów, przewodniczących, naczelników, sekretarzy czy duszpasterzy krajowych. W czasie tego spotkania trwają obrady związane ze sprawami federacji, a raz na 3 lata wybierane są nowe władze do biura federalnego. Do jego kompetencji należy m.in. zatwierdzanie budżetu FSE, raportu merytorycznego Biura Federalnego, jak również ustanawianie i przyjmowanie programu działania FSE w ogólnym zarysie. Wydarzenie, w którym spotykają się osoby związane ze skautingiem z całej Europy to świetna okazja do wymiany spostrzeżeń, dyskusji, nawiązywania znajomości, a także wspólnej modlitwy.

Reklama

Ks. Łukasz Romańczuk: Kto wszedł w skład nowego zarządu biura federalnego?

Ks. Mariusz Sobkowiak: Na przewodniczącego FSE został wybrany francuz Jean-Luc Angelis, komisarzem federalnym została Natalie Flama z Belgii, sekretarzem federacji - Robin Sebilla z Francji, a skarbnikiem federacji Tanguy Dessrousseaux z Luksemburga.

Ks. Łukasz Romańczuk: Patrząc na narodowość przewodniczącego FSE można zauważyć, że jest to nawiązanie do korzeni skautingu w Europie. Jak obecnie w skautingu realizuje się myśl o . Jacques Sevina?

Reklama

Ks. Mariusz Sobkowiak: To prawda. Początki skautingu katolickiego w Europie to terytorium Francji i Belgii. Co ciekawe do dziś najliczniejsza grupa Skautów Europy jest we Francji. Z kolei mówiąc o myśli Sługi Bożego o. Sevina musimy podkreślić, że od samego początku skauting ma tę samą pedagogikę wywodzącą się od Baden-Powella. Różni się w szczegółach, bo o. Sevin nadał skautingowi charakter chrześcijański. Głównym celem jest służba, formowanie ludzi młodych, bycie blisko Kościoła i odpowiedź na znaki czasów będących w świecie. I nowy zarząd chce to wszystko nadal realizować.

Ks. Łukasz Romańczuk: Jakie kwestie, oprócz wyborów, były podejmowane podczas Rady Federalnej?

Ks. Mariusz Sobkowiak: Dużo mówiliśmy o zbliżającym się EuroJamie czyli międzynarodowym spotkaniu skautów. Warto zaznaczyć, że odbywa się on co 10 lat i najbliższy zaplanowany jest na 2024 rok. Data odległa, ale wydarzenie tej rangi wymaga przygotowań. Poza tym chcemy odpowiadać na wyzwania dzisiejszego społeczeństwa, postępującej laicyzacji. Chcemy jeszcze bardziej zacisnąć więzi z linią Kościoła i wartościami, które niesie, realizować zadanie powierzone przez papieża Franciszka, aby wyjść na peryferie i dotrzeć do ludzi będących poza skautingiem. Podejmowane były też kwestie usprawniające działanie biura i komunikacji między poszczególnymi krajami i ich zarządami.

Podczas Rady Federalnej Polskę reprezentowali: Ks. Mariusz Sobkowiak - Duszpasterz Krajowy, Joanna Laskowska - Naczelniczka, Krzysztof Jankowski - Naczelnik, Jakub Rożek - Przewodniczący.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: W szopce w Neapolu Trzej Królowie z przepustką Covid-19

2021-10-18 07:45

[ TEMATY ]

szopka

szopka

Neapol

Twitter

W neapolitańskiej szopce Trzej Królowie trzymają w rękach przepustkę Covid-19. Figurki z unijnym tak zwanym Green Pass pojawiły się w warsztacie znanego artysty szopkarza w momencie, gdy dokument ten zaczął być wymagany we wszystkich miejscach pracy we Włoszech.

Obowiązek przepustki sanitarnej, wymaganej dotąd w placówkach kultury, na basenach, w siłowniach, w samolotach, pociągach dużych prędkości, w zamkniętych salach restauracji oraz barach i w dyskotekach, rozszerzono na miejsca pracy. Wymóg ten obowiązuje od piątku. Green Pass wydawany jest na podstawie szczepienia, wyleczenia z wirusa lub negatywnego wyniku testu.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Trzecia grupa polskich biskupów rozpoczęła wizytę ad limina Apostolorum

2021-10-18 11:19

[ TEMATY ]

Watykan

ad limina

ad limina Apostolorum

Episkopat News

Od mszy pod przewodnictwem prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka przy grobie świętego Piotra w bazylice watykańskiej rozpoczęła się w poniedziałek wizyta trzeciej grupy polskich biskupów ad limina Apostolorum, czyli do progów apostolskich. Na jej zakończenie spotkają się z papieżem Franciszkiem.

W trzeciej grupie są biskupi z archidiecezji warszawskiej wraz z ordynariatem polowym Wojska Polskiego, gnieźnieńskiej, łódzkiej i częstochowskiej, a także trzech diecezji greckokatolickich.

CZYTAJ DALEJ

KUL: System wartości w dobie COVID-19 - ruszył cykl debat "Areopag uniwersytetów"

2021-10-18 20:07

[ TEMATY ]

KUL

kul.pl

Areopag Uniwersytetów

Areopag Uniwersytetów

Czy epidemia COVID zmieniła świat naszych wartości? Czy zmiany te mają trwały charakter? Nad tymi pytaniami zastanawiali się rektorzy i eksperci z czterech uniwersytetów - KUL, UW, UJ i UAM. Na KUL odbyła się pierwsza debata z cyklu "Areopag uniwersytetów".

Otwierając ją rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreślił wagę dialogu. – Może nie znajdziemy odpowiedzi na pytania, które będą się rodziły, ale znajdziemy więcej elementów, które nas łączą niż dzielą – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję