Reklama

Niedziela Częstochowska

Świętość, która inspiruje

– Trzeba nam prosić Ducha Świętego przez wstawiennictwo Matki Najświętszej i św. Jana Pawła II, którego relikwię mamy dzisiaj na ołtarzu, i bł. o. Honorata, abyśmy mogli dochować wierności łasce swoich powołań – powiedział abp Wacław Depo 13 października w parafii św. Marii Magdaleny w Radomsku podczas uroczystego wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II.

2021-10-13 20:57

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Radomsko

relikwie św. Jana Pawła II

Beata Pieczykura/Niedziela

Przypominają o realnej obecności świętych wśród nas i o tajemnicy świętych obcowania. Z wiarą w nich orędownictwo w parafii św. Marii Magdaleny w Radomsku w znaku relikwii cześć odbierają św. Joanna Beretta Molla (w każdą ostatnią niedzielę miesiąca jest sprawowana Msza św. w intencji małżeństw i rodzin) oraz święci małżonkowie Zelia i Ludwik Martin, rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus (przed ich wspomnieniem jest odmawiana nowenna, będąca zachętą rodziców do modlitwy za swoje dzieci), a od 13 października również św. Jan Paweł II.

– Chcemy mieć kolejnego orędownika przed Panem Bogiem – wyjaśnił ks. Piotr Hernoga, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Radomsku. Raduje go to, że wprowadzenie relikwii jest inicjatywą kręgu Domowego Kościoła. Ma też nadzieję, że pamięć o Papieżu Rodziny porwie do modlitwy za małżonków i rodziny wszystkich wiernych, a w sposób szczególny grupy działające w parafii: Żywy Różaniec, dwa kręgi Domowego Kościoła, wspólnotę fatimską, wspólnotą różańcową, która zawiązała się na początku pandemii i codziennie odmawia Różaniec w intencjach Kościoła, parafii, kapłanów, Liturgiczną Służbę Ołtarza z silną grupą dorosłych.

Reklama

Na początku uroczystości ks. Hernoga przypomniał słowa św. Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali” i powiedział: – W tym czasie, kiedy mówi się: róbcie, co chcecie, te słowa muszą być programem dla nas. Dlatego chcemy się wpatrywać w Papieża Polaka i odkrywać go na nowo. Chcemy, by wypraszał wszelkie dary dla nas, by jego świętość była inspiracją dla nas i umocnieniem na drodze życia.

Beata Pieczykura/Niedziela

Relikwie św. Jana Pawła II 13 października wprowadzone do parafii są osobistym darem abp. Wacława Depo dla tej wspólnoty. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. Mówił w niej o zaufaniu Bogu i wypełnieniu wezwania Maryi m.in. z Fatimy zachęcającej do modlitwy, pokuty i nawrócenia. Te zobowiązującego słowa Papieża Polaka pozostawił wiernym jako zadanie: „Rozważajcie Słowo Boże, umacniajcie więź z Chrystusem w sakramentach pokuty i Eucharystii. Zgłębiajcie problemy życia wewnętrznego i apostolstwa wobec innych dla uzasadnienia tej nadziei, która jest w was, a która jest z Boga. Nie ma bowiem spotkania z Chrystusem poza Kościołem i nie ma prawdziwego Kościoła bez Chrystusa”.

Po liturgii miało miejsce nabożeństwo fatimskie, które w tej wspólnocie odbywa się ponad 20 lat, zakończone Apelem Jasnogórskim.

Reklama

W ramach przygotowania do uroczystego wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II – Papieża Rodziny w Dzień Papieski słowo Boże głosił ks. Jan Koclęga, który w czasie pontyfikatu Jana Pawła II studiował w Rzymie.

Od13 października parafianie zostali obdarowani i wezwani do podążania śladami św. Jana Pawła II. To pragnienie zaprowadzi ich do samego Chrystusa – źródła świętości i miłości, aby w wieczności mogli cieszyć się chwałą nieba.
Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Niepokoję się tworzeniem "10 laickich przykazań"

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Grzegorz Gałązka

W rozmowie z dziennikarzem Radia Fiat Kamilem Kowalskim metropolita częstochowski wyraził niepokój związany z propozycją stworzenia „10 laickich przykazań”, o których mówił wczoraj b. prezydent RP Lech Wałęsa na spotkaniu Noblistów w Warszawie. - Niepokoję się jako biskup, który ma strzec depozytu wiary i przekazać go przyszłym pokoleniom. Niepokoję się jako absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, jako chrześcijanin. Tworzenie „10 laickich przykazań” jest odejściem od prawdy już nie tylko uniwersyteckiej, ale odejściem od prawdy o Bogu i o człowieku - mówił abp Depo.

CZYTAJ DALEJ

Miałby dziś profil na Facebooku

Kochał ludzi. Faktycznie, nie na pokaz. Oni to wyczuwali i się do niego garnęli. A on nie potrafił zamknąć swego kapłaństwa w kościele. Taki był ks. Jerzy Popiełuszko

Gdyby dzisiaj żył, z całą pewnością miałby swój profil na Facebooku, konto na Twitterze czy na Instagramie. Używałby nowoczesnego, komunikatywnego języka i nagrywałby filmy na youtube. Dlaczego? Bo w ciągu minuty logują się tam miliony użytkowników. A on był obecny wszędzie tam, gdzie są ludzie. Podkreślał: „Nie umiem zamknąć swego kapłaństwa w kościele”. I nie zamykał.

CZYTAJ DALEJ

Premier: integracja europejska to dla nas wybór cywilizacyjny i strategiczny

2021-10-19 10:15

[ TEMATY ]

Unia Europejska

premier

granica

KPRM

Integracja europejska to dla nas wybór cywilizacyjny i strategiczny. Tu jesteśmy, tu jest nasze miejsce i nigdzie się stąd nie wybieramy. Chcemy Europę na powrót uczynić silną, ambitną i odważną - mówił w Parlamencie Europejskim premier Mateusz Morawiecki.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki bierze udział w debacie Parlamentu Europejskiego zainicjowanej po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nadrzędności konstytucji nad prawem unijnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję