Reklama

Kościół

Papieska audiencja dla prezydenta Niemiec

Ponad dwa tygodnie po audiencji dla ustępującej kanclerz Niemiec Angeli Merkel papież przyjął 25 października prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera. Po zakończeniu 50-minutowej audiencji prywatnej szef państwa powiedział dziennikarzom, że wśród poruszanych tematów rozmowy z Ojcem Świętym był m.in. kryzys wiarygodności Kościoła, zbliżający się szczyt klimatyczny w Glasgow oraz rosnące obszary głodu na świecie, jak choćby na Madagaskarze czy w Afganistanie.

Podobnie jak kanclerz Merkel, również i prezydent Steinmeier podkreślił znaczenie intensywnego zajęcia się przez Kościoły kwestią wykorzystywania seksualnego nieletnich. Było to przede wszystkim zasługą ofiar. Ale w obliczu wielkich wyzwań rząd i społeczeństwo są również zależne od silnych Kościołów jako partnerów. W tym względzie Steinmeier widzi również potencjał w procesach synodalnych, które Kościół katolicki w Niemczech rozpoczął przed dwoma laty jako Drogę Synodalną, a w październiku papież Franciszek zainicjował na poziomie światowym.

Te sprawy były też tematami późniejszego spotkania z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem oraz szefem dyplomacji watykańskiej abp. Paulem Gallagherem. Watykan ze szczególnym niepokojem obserwuje kryzys uchodźczy na wschodzie UE, szczegółowo pytał o to papież Franciszek, powiedział Steinmeier. Prezydent wyraził ubolewanie, że po raz kolejny widać negatywne skutki wieloletniego braku porozumienia w UE na temat tego, jak postępować wobec problemu migrantów i uchodźców.

„Papież zapytał, jak to wpływa na liczbę przyjazdów do Niemiec. Powiedziałem mu, co wiemy o obecnej sytuacji. I obaj wyraziliśmy zgodę na to, że takie praktyki, jak te, które stosują władze Białorusi, że bez żadnej odpowiedzialności za ludzi, którzy w jakiś sposób są sprowadzani z Bliskiego Wschodu, przywożeni do Mińska samolotem, a następnie wysyłani w kierunku różnych granic - że w żaden sposób nie można akceptować tego nieodpowiedzialnego zachowania”, tłumaczył prezydent Niemiec.

Wyraził ubolewanie, że Europa nie znalazła w ostatnich latach sposobu na „więcej wspólnego mianownika" w polityce uchodźczej i azylowej, czego konsekwencją jest widoczne obecnie „nieskoordynowane zachowanie” Unii Europejskiej w tej kwestii. W ostatnią niedzielę papież Franciszek po raz kolejny opowiedział się za legalnym wjazdem uchodźców do UE.

Podziel się cytatem

Reklama

Kolejnym tematem audiencji u papieża była pomoc humanitarna dla Afganistanu. Steinmeier przypomniał, że po przejęciu władzy przez talibów ludziom na miejscu grozi głód i dalsze trudności, zwłaszcza w obliczu nadchodzącej zimy, oraz brak żywności i schronienia. Mimo skomplikowanej sytuacji, nie należy teraz pozostawiać ludzi w Afganistanie samym sobie. „Politykom na całym świecie nie jest łatwo myśleć o pomocy humanitarnej i jednocześnie odmawiać formalnego uznania rządów talibów. Ale nie da się uniknąć potrzeby pomocy humanitarnej. Szukamy również w Niemczech sposobów i środków, aby zapewnić tę pomoc humanitarną w Afganistanie w najbliższych tygodniach i miesiącach”, mówił niemiecki polityk dodając, że w tę pomoc włączają się niemieckie organizacje pomocowe oraz Zakon Maltański.

Steinmeier dodał, że tematem rozmowy z papieżem był także światowy szczyt klimatyczny w Szkocji w listopadzie. „Niezależnie od tego, czy papież pojedzie do Glasgow, czy nie, apele Franciszka, przekazywane przez Watykan, również solidarnie z innymi religiami, zmierzają we właściwym kierunku”, powiedział prezydent Niemiec. Jego zdaniem, w ten sposób Franciszek wyraża nadzieję, że odpowiedzialni politycy rzeczywiście spełnią oczekiwania opinii publicznej, aktywistów klimatycznych, a zwłaszcza tych, którzy najbardziej cierpią z powodu zmian klimatycznych.

Reklama

Po audiencji u papieża Steinmeier spotkał się z kierownictwem Suwerennego Zakonu Maltańskiego. Rozmawiano m.in. na temat migracji, Bliskiego Wschodu oraz ochrona przed katastrofami w Niemczech, poinformował wielki kanclerz Zakonu Albrecht von Boeselager.

Było to drugie spotkanie papieża Franciszka z prezydentem Steinmeierem. Po raz pierwszy złożył on wizytę w Watykanie w październiku 2017 roku. Podobnie jak obecnie, protestantowi Steinmeierowi towarzyszyła jego żona, katoliczka Elke Büdenbender.

Były kandydat SPD na kanclerza i minister spraw zagranicznych Wielkiej Koalicji jest prezydentem Niemiec od lutego 2017. Pierwsza kadencja jego prezydentury kończy się w marcu 2022 roku, a w maju tego roku zapowiedział on, że zamierza ubiegać się o reelekcję.

2021-10-25 18:23

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek: Duch Święty prowadzi Kościół na drogach ewangelizacji

Rola Ducha Świętego w prowadzonym przez Kościół dziele ewangelizacji to temat, jaki podjął papież Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Odbywała się ona na placu św. Piotra, a wzięło w niej udział, według danych Prefektury Domu Papieskiego około 50 tys. wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż przekazują „zaangażowane” dziś media

2022-10-03 07:10

[ TEMATY ]

Watykan

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Poprzednio coś takiego zdarzyło się w 2013 r. Teraz mamy powtórkę z tym, że teraz sytuacja jest znacznie poważniejsza. W 2013 r. papież całe rozważanie przed Modlitwą Anioł Pański poświęcił trwającej w Syrii wojnie. Teraz jego słowa dotyczyły agresji na Ukrainę.

Te słowa zostały wypowiedziane na początku nowego tygodnia, ale z uwagi na ich wagę zaczynamy podsumowanie minionego tygodnia od nich, bo przyćmiły wszystko inne, co w ostatnich dniach działo się w Watykanie. Rzadko które słowa Franciszka przyciągają uwagę wszystkich mediów. Te akurat przyciągnęły. To był jeden z głównych newsów w niedzielę 2 października br. w wielu krajach. Przytoczmy je w całości.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś: nasze bycie na wyższej uczelni teologicznej tłumaczy się przez misję

2022-10-04 15:11

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Archidiecezja Łódzka

Niech ten rok akademicki, który się rozpoczyna, przyniesie nam prawdziwe szczęście i prawdziwy rozwój, który odkrywamy w tej relacji nas jako uczniów do Jezusa jako naszego Mistrza – powiedział abp Grzegorz Ryś. Mszą św. celebrowaną 4 października w bazylice archikatedralnej zainaugurowano nowy rok akademicki 2022/2023 w łódzkich uczelniach teologicznych. W liturgii uczestniczyli rektorzy wyższych uczelni Łodzi, oraz studenci rozpoczynający w tym roku swoją przygodę z teologią.

W homilii łódzki metropolita, odwołując się do liturgii Słowa wskazał: „Zapraszamy Jezusa do swojego domu”. - Szczególnym domem jest każde seminarium, którego alumni są tu obecni. Zapraszamy Jezusa do swojego domu, tak jak Maria i Marta. Wtedy, gdy Go zapraszamy, tak naprawdę jesteśmy tymi, którzy zyskują. To jest reguła w tych spotkaniach ludzi z Jezusem, bo w którymś momencie tej gościny to Jezus przejmuje inicjatywę i otwiera nam oczy na większe dary. Otwiera nam oczy na to, co On sam wnosi do naszego domu i życia. To, co wnosi w tym wydarzeniu, musi być zauważone, bo zostało określone jako konieczne. Co jest konieczne w naszym życiu? Konieczne jest mieć postawę ucznia. Siąść u nóg Pana i słuchać Jego słowa, stać się uczniem -– tłumaczył abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję