Reklama

Niedziela w Warszawie

Pokój rodzi się w sercu

Chrześcijanie, muzułmanie i żydzi wspólnie modlili się o pokój. Międzyreligijne spotkanie modlitewne odbyło się w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

Wspólną modlitwę wyznawców religii monoteistycznych zorganizowano w bielańskiej uczelni w 35. rocznicę zainicjowanego przez św. Jana Pawła II spotkania różnych wyznań i religii w Asyżu.

- Miałem możliwość uczestniczenia w modlitwie w 2003 r. ze św. Janem Pawłem II. Pamiętam, jakim zainteresowaniem cieszy się ta inicjatywa i jakie ma znaczenia dla świata i dla nas wszystkich – powiedział witając uczestników abp Jerzy Pańkowski, rektor ChAT i dodał, że szczególnie dzisiaj słowa „wojna”, „prześladowania”, „cierpienie człowieka”, kiedy brak jest zainteresowania losem drugiego człowieka często stają się tematem powszechnym, który nas dotyka, ale na który nie zawsze mamy wpływ.

Abp Pańkowski zwrócił uwagę, że bardzo ważny jest pokój zewnętrzny, pokój na świecie, pokój militarny. Ale wizja modlitwy o pokój zawsze zakłada także pokój wewnętrzny. - Gdybyśmy wszyscy mieli w naszym wnętrzu pokój, nie byłoby wtedy niepokoju na zewnątrz. Gdybyśmy mieli pokój w naszych sercach, który jest zawsze rezultatem ogromnej pracy i wysiłku, wtedy byśmy pracowali inaczej na rzecz pokoju na zewnątrz. Największym i najsilniejszym narzędziem w tej pracy jest modlitwa – podkreślił gospodarz spotkania.

W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele wyznań chrześcijańskich: kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Karol Babi, zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i wiceprezes Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. Łukasz Ostróżka z Kościoła Ewangelicko-Augsuburskiego, reprezentujący bp. Jerzego Samca, ks. mitrat dr Toroteusz Sawicki z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, reprezentujący abp. Sawę, prawosławnego metropolitę warszawskiego i całej Polski oraz Magdalena Wolnik, przedstawicielka wspólnoty Sant’Egidio. Wyznawców islamu reprezentował imam Jabbar Koubaisy, a wyznających judaizm – rabin Michael Schudrich. Obecni byli także Hanna Machińska, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich i przedstawiciel prezydenta Warszawy.

Reklama

Każdy z przedstawicieli poszczególnych religii, wyznań oraz wspólnot odczytał fragment psalmu 62 w języku polskim „Nie pokładajcie ufności w przemocy ani się łudźcie na próżno rabunkiem”, a następnie odmówił modlitwę w swoim języku: hebrajskim, arabskim, łacińskim, staro-cerkiewno-słowiańskim i oczywiście polskim.

Symbolem modlitewnego spotkania były liście drzewa oliwnego ułożone w kształt rozety katedry w Asyżu, gdzie zaczęło się pierwsze spotkanie międzyreligijne. Krąg rozety to krąg wiecznej, nieustającej modlitwy o pokój.

Współorganizatorem międzyreligijnej modlitwy o pokój było Centrum Myśli Jana Pawła II. Patronatem wydarzenie objęła Polska Rada Ekumeniczna i kard. Kazimierz Nycz.

2021-10-27 15:34

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uratowała niejednego kapłana

2022-07-04 15:48

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Apostolat Margaretka

Katarzyna Dobrowolska

- Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę, ilu może uratowaliście księży, biskupów, osób. konsekrowanych swoją modlitwą. Nie chodzi o ratunek przed upadkiem, ale również o to, że waszą modlitwą dodajecie nam siły i nadziei – mówił bp Marian Florczyk w kościele na Ślichowicach do Margaretek.

Ks. bp Marian Florczyk dowiedział się, że w parafii bł. bp. Jerzego Matulewicza działa wiele wspólnot Apostolstwa Modlitwy za kapłanów i zapragnął spotkać się i wspólnie pomodlić z nimi – mówił proboszcz ks. kan. Bogdan Pękacki, witając przybyłych przedstawicieli wspólnoty z parafii oraz z sąsiednich, m.in. z parafii św. Franciszka i Hiacynty, katedry, Ducha Świętego, Bożego Miłosierdzia, z Chęcin – modlących się za kapłanów. - Czujemy tę modlitwę, jest ona nam bardzo potrzebna – mówił proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: bezpieczeństwo Polski jest absolutnie ponad wszelkimi podziałami politycznymi

2022-07-04 17:27

[ TEMATY ]

NATO

Andrzej Duda

PAP/Piotr Nowak

Politycy ze wszystkich stron sceny politycznej podchodzą do kwestii bezpieczeństwa Polski absolutnie ponad wszelkimi podziałami - powiedział prezydent Andrzej Duda po zakończeniu posiedzenia RBN. Atmosfera spotkania była propaństwowa, merytoryczna, zgłoszono szereg ciekawych propozycji - podkreślił.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego zebrała się w poniedziałek o godz. 13, by omówić postanowienia szczytu NATO w Madrycie i bieżącą sytuacje na Ukrainie. Część posiedzenia miała charakter niejawny.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Strzelanina podczas parady z okazji Dnia Niepodległości na przedmieściach Chicago

2022-07-04 19:48

[ TEMATY ]

USA

śmierć

Stock.Adobe

Nieznany sprawca zaczął strzelać w poniedziałek na trasie parady z okazji amerykańskiego Dnia Niepodległości w Highland Park na przedmieściach Chicago. Gubernator stanu Illinois przekazał, że postrzelonych zostało co najmniej dziewięć osób. Według mediów dwie osoby zginęły.

"Policja Highland Park reaguje na incydent w centrum Highland Park. Fourth Fest (parada z okazji święta) została odwołana" - napisały władze miasta na Facebooku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję