Reklama

Niedziela w Warszawie

Pokój rodzi się w sercu

Chrześcijanie, muzułmanie i żydzi wspólnie modlili się o pokój. Międzyreligijne spotkanie modlitewne odbyło się w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

Wspólną modlitwę wyznawców religii monoteistycznych zorganizowano w bielańskiej uczelni w 35. rocznicę zainicjowanego przez św. Jana Pawła II spotkania różnych wyznań i religii w Asyżu.

- Miałem możliwość uczestniczenia w modlitwie w 2003 r. ze św. Janem Pawłem II. Pamiętam, jakim zainteresowaniem cieszy się ta inicjatywa i jakie ma znaczenia dla świata i dla nas wszystkich – powiedział witając uczestników abp Jerzy Pańkowski, rektor ChAT i dodał, że szczególnie dzisiaj słowa „wojna”, „prześladowania”, „cierpienie człowieka”, kiedy brak jest zainteresowania losem drugiego człowieka często stają się tematem powszechnym, który nas dotyka, ale na który nie zawsze mamy wpływ.

Reklama

Abp Pańkowski zwrócił uwagę, że bardzo ważny jest pokój zewnętrzny, pokój na świecie, pokój militarny. Ale wizja modlitwy o pokój zawsze zakłada także pokój wewnętrzny. - Gdybyśmy wszyscy mieli w naszym wnętrzu pokój, nie byłoby wtedy niepokoju na zewnątrz. Gdybyśmy mieli pokój w naszych sercach, który jest zawsze rezultatem ogromnej pracy i wysiłku, wtedy byśmy pracowali inaczej na rzecz pokoju na zewnątrz. Największym i najsilniejszym narzędziem w tej pracy jest modlitwa – podkreślił gospodarz spotkania.

W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele wyznań chrześcijańskich: kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Karol Babi, zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i wiceprezes Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. Łukasz Ostróżka z Kościoła Ewangelicko-Augsuburskiego, reprezentujący bp. Jerzego Samca, ks. mitrat dr Toroteusz Sawicki z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, reprezentujący abp. Sawę, prawosławnego metropolitę warszawskiego i całej Polski oraz Magdalena Wolnik, przedstawicielka wspólnoty Sant’Egidio. Wyznawców islamu reprezentował imam Jabbar Koubaisy, a wyznających judaizm – rabin Michael Schudrich. Obecni byli także Hanna Machińska, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich i przedstawiciel prezydenta Warszawy.

Każdy z przedstawicieli poszczególnych religii, wyznań oraz wspólnot odczytał fragment psalmu 62 w języku polskim „Nie pokładajcie ufności w przemocy ani się łudźcie na próżno rabunkiem”, a następnie odmówił modlitwę w swoim języku: hebrajskim, arabskim, łacińskim, staro-cerkiewno-słowiańskim i oczywiście polskim.

Reklama

Symbolem modlitewnego spotkania były liście drzewa oliwnego ułożone w kształt rozety katedry w Asyżu, gdzie zaczęło się pierwsze spotkanie międzyreligijne. Krąg rozety to krąg wiecznej, nieustającej modlitwy o pokój.

Współorganizatorem międzyreligijnej modlitwy o pokój było Centrum Myśli Jana Pawła II. Patronatem wydarzenie objęła Polska Rada Ekumeniczna i kard. Kazimierz Nycz.

2021-10-27 15:34

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ekumeniczna modlitwa o pokój

Z udziałem duchownych i wiernych różnych wyznań chrześcijańskich w Światowy Dzień Modlitwy, 4 marca w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie odbyła się ekumeniczna modlitwa o pokój na Ukrainie, w Europie i na świecie.

Rozpoczynając wspólną modlitwę, ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii luterańskiej w Częstochowie, zacytował słowa św. Pawła Apostoła z Listu do Filipian: „O nic się już zbytnio nie troskajcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem! A pokój Boży, który przewyższa wszelki umysł, będzie strzegł waszych serc i myśli w Chrystusie Jezusie”.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Matka poważnych pytań. Czy rzeczywiście jesteś w Jezusowej rodzinie?

2022-05-24 20:45

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Adobe.Stock.

Czy pamiętamy/dopuszczamy myśl, że może się zdarzyć (tak jak w tej Ewangelii), że ktoś stojący na zewnątrz – pozornie poza wspólnotą – może być Jezusowi bliższy i zjednoczony z Nim swoją wolą o wiele mocniej, niż my znajdujący się wewnątrz?

Potem przyszedł do domu, a tłum znów się zbierał, tak, że nawet posilić się nie mogli. Gdy to posłyszeli Jego bliscy, wybrali się, żeby Go powstrzymać. Mówiono bowiem: «Odszedł od zmysłów». Tymczasem nadeszła Jego Matka i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. Właśnie tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: «Oto Twoja Matka i bracia na dworze pytają się o Ciebie». Odpowiedział im: «Któż jest moją matką i którzy są braćmi?» I spoglądając na siedzących dokoła Niego, rzekł: «Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką». Mk 3,20-21.31-35

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do niemieckich katolików: uczcie się przyjmować od innych

2022-05-25 20:08

[ TEMATY ]

Niemcy

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Do uczenia się pokornego przyjmowania od innych zachęcił Ojciec Święty niemieckich katolików gromadzących się w Stuttgarcie na swoim 102 Zjeździe (Katholikentagu). Zaapelował też do nich o modlitwą w intencji pokoju na Ukrainie.

Drodzy bracia i siostry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję