Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z Papieżem

„W okresie Wielkiego Postu wspólnoty chrześcijańskie winny otoczyć szczególną troską dzieci” - powiedział Jan Paweł II 28 marca w rozważaniach przed południową modlitwą Anioł Pański. Przypomniał, że pisał o tym w swym tegorocznym orędziu wielkopostnym.
„Niedożywienie i złe wyżywienie, wzmagane przez zatrważające warunki higieniczne, nadal są codziennie przyczyną śmierci wielu dzieci, pozbawionych nawet minimum niezbędnego do przeżycia” - stwierdził Ojciec Święty. Dodał, że w niektórych zakątkach świata, zwłaszcza w tych najuboższych, dzieci i młodzież są ofiarami przerażających form przemocy, gdy są wciągane do walk w tzw. zapomnianych konfliktach. „Są jednocześnie ofiarami i aktorami wojny, niszczonymi w wyniku nienawiści ze strony dorosłych, a przy tym - pozbawione wszystkiego - widzą swą przyszłość zagrożoną przez koszmary trudne do przezwyciężania” - oświadczył Papież.
Przypomniawszy, że „ci nasi bracia najmniejsi, cierpiący głód, wojny i choroby, są dla świata dorosłych dręczącym wyzwaniem”, Ojciec Święty dodał: „Oby ich niemy krzyk bólu nie pozostał niewysłuchany!”. „Czas Wielkiego Postu stanowi dla chrześcijan bodziec do bardziej wielkodusznego odebrania słów Jezusa: «Kto by przyjął jedno takie dziecko w imię Moje, Mnie przyjmuje» (por. Mk 9, 37), aby przełożyć je na odważne działania na rzecz dzieci zagrożonych i opuszczonych” - powiedział Papież.
Na zakończenie prosił Matkę Bożą, aby pomagała dzieciom przeżywającym trudności i sprawiła, że powodzeniem zakończą się wysiłki tych wszystkich, którzy z miłością próbują łagodzić ich cierpienia.
Po odmówieniu modlitwy i udzieleniu zebranym błogosławieństwa Jan Paweł II przypomniał, że 7 kwietnia minie 10 lat od rozpoczęcia w Rwandzie ciężkich walk między plemionami Hutu i Tutsi. Doprowadziły one do ludobójstwa, które pociągnęło za sobą barbarzyńską śmierć setek tysięcy osób. „Módlmy się do Pana, aby tragedia ta nigdy już się nie powtórzyła” - wołał Ojciec Święty. Wezwał wszystkie narody, przywódców religijnych i politycznych, całą wspólnotę międzynarodową i wszystkich zaangażowanych w przywracanie pokoju w Regionie Wielkich Jezior, aby nie tracili odwagi i aby byli budowniczymi cywilizacji miłości, ożywianymi słowami Pana: „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi” (Mt 5, 9).

Reklama

Jan Paweł II do Polaków

O Światowym Dniu Młodzieży, obchodzonym od wielu lat tradycyjnie w Niedzielę Palmową, i o liturgii Wielkiego Tygodnia przypomniał Jan Paweł II blisko tysiącu Polakom, obecnym 31 marca na audiencji ogólnej na Placu św. Piotra.
„Przygotowując się do wydarzeń Wielkiego Tygodnia, wpatrujemy się w dzisiejszej katechezie w postać Bożego Baranka. On został wydany za nasze nieprawości. Na krzyżu zgładził grzechy świata. Jest naszą drogą i światłem, naszym odkupieniem i zmartwychwstaniem. Tę myśl przekazuję młodzieży w związku z Niedzielą Palmową, Światowym Dniem Młodzieży, który w tym roku obchodzi się we wszystkich diecezjach. Niech Bóg błogosławi wszystkich. Szczęść Boże!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja dla żydowskiej organizacji humanitarnej

Za pogłębieniem więzi katolicko-żydowskich opowiedział się Jan Paweł II, przyjmując na audiencji członków Amerykańskiego Żydowskiego Komitetu Dystrybucji Joint, utworzonej w 1914 r. żydowskiej organizacji humanitarnej. Papież powiedział, że ich wizyta w Watykanie jest kolejnym znakiem przyjaźni między narodem żydowskim a Kościołem katolickim, więzów, które - jak podkreślił - „będą się coraz bardziej zacieśniać”.
„Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo i obdarzył ludzi zdolnością do miłości. To przez miłość wypełniamy nasze przeznaczenie, by działać na podobieństwo Boga. Z tego wynika nasz obowiązek służenia sobie nawzajem zgodnie z przykazaniem zawartym w Księdze Kapłańskiej: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Ja jestem Pan! (por. 19, 18)” - mówił Papież.
Ojciec Święty podkreślił, że „jesteśmy szczególnie wezwani, by służyć tym, którzy potrzebują naszej pomocy, aby żyć w bezpieczeństwie, sprawiedliwości i wolności”. Następnie Papież pobłogosławił wysiłkom Komitetu i życzył sukcesów w niesieniu pomocy potrzebującym.

Reklama

Biskupi Australii z wizytą ad Limina

W przemówieniu do biskupów Australii, składających 26 marca wizytę ad limina apostolorum, Jan Paweł II wyraził ubolewanie, że zgubna ideologia sekularyzmu trafiła na podatny grunt w tym kraju. „U źródeł tego niepokojącego procesu leży próba krzewienia wizji ludzkości bez Boga. Wyolbrzymia ona indywidualizm, zrywa niezbędne więzy między wolnością a prawdą i niszczy związek zaufania, stanowiący istotę prawdziwego życia społecznego” - podkreślił Papież. Wezwał biskupów do odważnego stawienia czoła tym wyzwaniom.
Ojciec Święty przypomniał znaczenie niedzielnej Mszy św., obowiązkowej dla wiernych. Poradził swym gościom, by za priorytet uznali nauczanie, które przybliży wiernym prawdziwe znaczenie niedzieli i zachęci do jej pełnego świętowania.
Jan Paweł II wyraził uznanie dla wysiłków podejmowanych przez biskupów Australii na rzecz poszanowania wyjątkowego charakteru małżeństwa jako trwającego całe życie związku, opartego na hojnym dawaniu i bezwarunkowej miłości.
Zdaniem Ojca Świętego, obowiązkiem biskupów jest zapewnienie tego, by w społeczeństwie obywatelskim, także w mediach i sektorach przemysłu rozrywkowego, wartości małżeństwa i rodziny były wspierane i bronione.

Msza św. za ofiary zamachu w Madrycie

„Raz jeszcze Kain zabił Abla, a nienawiść człowieka przyniosła śmierć niewinnym ludziom. Oto tajemnica ludzkiego serca, które może ulec demoralizacji do tego stopnia, by miłować śmierć bardziej niż życie, a ciemności bardziej od światła” - mówił 26 marca sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano w kazaniu podczas Mszy św. za dusze ofiar zamachów z 11 marca w Madrycie, której przewodniczył w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie. O Liturgię w tej intencji prosiły ambasady Hiszpanii i Włoch przy Stolicy Apostolskiej oraz Zakon Kawalerów Maltańskich.
Nawiązując do „straszliwej masakry, zgotowanej rękami morderców”, Kardynał powiedział: „Wszyscy jesteśmy przybici w obliczu nieludzkiego i antychrześcijańskiego zjawiska terroryzmu, jesteśmy zaniepokojeni zewnętrznymi przejawami tej deprawacji ludzkiego serca, tym jednak, co powinno skłonić nas do myślenia, jest mieszanka wybuchowa nienawiści, która może pomieścić się w sercu człowieka i wybuchnąć, kiedy najmniej się tego spodziewamy”.
Kard. Sodano polemizował z „niesprawiedliwą tezą”, jakoby „Zachód był niewierzący i zepsuty”, przypominając, że to właśnie „tutaj rodziły się przykłady heroizmu świętości i cywilizacji”; zarazem jednak zgodził się, że dzisiaj „syci ludzie mogą robić wrażenie, że żyją tak, jakby Boga nie było”. „W świecie, który mówi nam o przemocy i śmierci, wraz z Papieżem i całym Kościołem pragniemy dziś wołać na cały świat, że miłość jest silniejsza od śmierci i miłość zwycięży” - powiedział na zakończenie.

Znaczenie spowiedzi

„Nigdy nie będziemy wystarczająco święci, aby nie potrzebować tego sakramentalnego oczyszczenia” - powiedział 27 marca Jan Paweł II o spowiedzi do uczestników dorocznego kursu dla spowiedników, zorganizowanego przez Penitencjarię Apostolską.
Cytując Katechizm Kościoła Katolickiego, Ojciec Święty przypomniał, że „owocem tego sakramentu jest nie tylko odpuszczenie grzechów, konieczne w przypadku kogoś, kto zgrzeszył. Daje on prawdziwe «zmartwychwstanie duchowe», przywrócenie godności i dóbr życia dzieci Bożych. Najcenniejszym z tych dóbr jest przyjaźń z Bogiem” (por. n. 1468). Spowiedź „jest sakramentem przebaczenia i łaski, spotkaniem, które odradza i uświęca, sakramentem, który wraz z Eucharystią towarzyszy chrześcijaninowi na drodze ku doskonałości”.
Na zakończenie Jan Paweł II przypomniał spowiednikom, że mają „z dobrocią, mądrością i odważnie sprawować swoją posługę”. Ich zadaniem jest „sprawić, aby to spotkanie, które oczyszcza i odnawia drogę ku chrześcijańskiej doskonałości oraz pielgrzymkę ku Ojczyźnie, stało się słodkie i upragnione” - podkreślił Papież.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47

[ TEMATY ]

świadectwo

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Według „La Croix”, Duee poznał wspólnotę niedaleko Narbonne w regionie Occitanie, gdy przebywał tam podczas pandemii koronawirusa. Mierzący 1,92 m mężczyzna powiedział, że zakonnicy byli bardzo przyjaźni, otwarci i dynamiczni, mieli też odpowiedzi na wiele jego pytań. Siatkarz przyznał, że spotkanie z duchowością braci zmieniło również jego relację z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

książka

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rodzina Ulmów

złoty Krzyż Zasługi

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Ceremonia wręczenia odznaczeń odbyła się w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej, a Krzyże Zasługi wręczył ambasador Adam Kwiatkowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję