Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: z pomocą Ducha Świętego przemieniajmy nasz umysł i sumienie

– Mamy kłaść głębsze fundamenty wiary, aby z pomocą Ducha Świętego przemieniać siebie w umyśle i sumieniu, i tym samym zdobywać łaskę u Boga i u ludzi, stanowiąc świątynię Ducha Świętego – powiedział abp Wacław Depo 31 października w kościele Zesłania Ducha Świętego w Częstochowie.

Metropolita częstochowski przewodniczył tam Mszy św. z okazji 20-lecia powstania parafii. Podczas liturgii udzielił sakramentu bierzmowania oraz poświęcił tablicę upamiętniającą zmarłego prawie rok temu ks. Romana Łodzińskiego, pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła.

– Kościele częstochowski, kim jesteś, co myślisz i mówisz sam o sobie? (...) Czy jesteśmy żywymi kamieniami w budowli Kościoła? – pytał w homilii abp Depo.

Podkreślił, że „pewnym znakiem, który trzeba nam dzisiaj odczytywać, według zamysłu i planu Boga, jest obecność już z drugiej strony życia, w tajemnicy świętych obcowania, waszego pierwszego proboszcza i budowniczego zarówno tej świątyni, jak i żywej wspólnoty ludzi – śp. ks. Romana Łodzińskiego”. – On (...) odszedł, ale się nie oddalił. Z pewnością w tamtej rzeczywistości zjednoczenia z Bogiem prosi dzisiaj za nami – zaznaczył metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

Odnosząc się do rozpoczętego na etapie diecezjalnym synodu, wskazał, że „mamy kłaść głębsze fundamenty wiary, aby z pomocą Ducha Świętego przemieniać siebie w umyśle i sumieniu, i tym samym zdobywać łaskę u Boga i u ludzi, stanowiąc świątynię Ducha Świętego”.

Nawiązując do czytania z Listu do Hebrajczyków, abp Depo zauważył, że „Chrystus, który ma kapłaństwo nieprzemijające, zbawia, czyli wyzwala z niewoli złego ducha tych, którzy przez Niego przystępują do Boga, bo On wciąż żyje, aby się wstawiać za nami”. – To On nas tutaj w Duchu Świętym dzisiaj zwołał. To nie jest tylko obietnica. To jest rzeczywistość – Jego realna obecność wśród nas w mocy i świetle Ducha Świętego, który prowadzi Jego Kościół aż do powtórnego Jego przyjścia – tłumaczył.

Maciej Orman/Niedziela

Pasterz archidiecezji wyraził radość i wdzięczność za to, że parafianie regularnie modlą się Koronką do Ducha Świętego i uczestniczą w Mszy św. wotywnej o Duchu Świętym. Przytoczył również słowa papieża Franciszka, który powiedział, że „bez pomocy Ducha Świętego nie ma spełnienia naszych dróg synodalnych i odnowy Kościoła” oraz że „bez modlitwy do Ducha Świętego nie ma prawdziwego Kościoła Chrystusowego”.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Za metropolitą Ignatiosem z Syrii ze Światowej Rady Kościołów abp Depo przestrzegał, że bez Ducha Świętego Bóg jest daleki, Chrystus jest przeszłością, Ewangelia – martwą literą, Kościół – tylko organizacją, władza – panowaniem, kult – wskrzeszaniem umarłych, a postępowanie po chrześcijańsku jest moralnością niewolników. Zwrócił natomiast uwagę, że w Duchu Świętym człowiek jest podźwignięty do wymiarów nieba i idzie do domu Boga; „Chrystus Zmartwychwstały wciąż żyje, aby się wstawiać za nami i uprzedza nas na naszych drogach; Ewangelia jest siłą życia i mądrością dalekowzroczną, a Kościół już dzisiaj jest tajemnicą zjednoczenia ludzi ze wspólnotą Trójjedynego Boga: Ojca, Syna i Ducha Świętego”.

Rozważając przesłanie płynące z czytania z Księgi Powtórzonego Prawa, metropolita częstochowski podkreślił, że zawarte w nim wyznanie wiary w Jedynego Boga „stało się codzienną modlitwą narodu wybranego”. – Każdy Żyd musiał rano i wieczorem wypowiadać te słowa: Pan Bóg jest Bogiem jedynym. Nie ma innego. Dlatego będziesz Go miłował i przestrzegał Jego przykazań przez wszystkie dni twego życia, byś długo mógł żyć. Szemma Izrael. Słuchaj, Izraelu. Pan jest Jedynym. Miłuj tego Boga i bądź Mu posłuszny – mówił abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

Jednocześnie zauważył, że Chrystus nie zmienił Bożych przykazań, „ale wypełnił je sobą poprzez miłość miłosierną objawioną w krzyżu i śmierci na Golgocie”. – Ta miłość okazała się zwycięską poprzez zmartwychwstanie. Doświadczamy jej bardzo osobiście już od momentu chrztu św., bo on nas uwolnił od grzechu pierworodnego i obdarował łaską i godnością dzieci Boga wołających do Niego: Ojcze nasz! – wyjaśnił. Dodał, że sakramenty, a w sposób szczególny udzielany dzisiaj sakrament bierzmowania, są darem życia wiecznego i zanurzeniem „w życiu Boga w chwale zmartwychwstałego Chrystusa”.

Reklama

Nawiązując do Ewangelii według św. Marka, abp Depo podsumował: – Kochaj, miłuj Boga i bliźniego jak siebie samego. To jest odważna, choć trudna droga: miłuj bliźniego jak siebie samego. To jest przesłanie również dla nas na każdy czas.

Maciej Orman/Niedziela

Udział w uroczystości był dużym przeżyciem dla Pauliny, która podczas liturgii dba o śpiew. – Co roku śpiewam podczas Mszy św. z obrzędem sakramentu bierzmowania. W tym roku miałam nie śpiewać, ale ksiądz proboszcz mnie poprosił i powiedział, że dodatkowo będzie poświęcenie tablicy upamiętniającej ks. Romana Łodzińskiego, a ponieważ byłam bardzo z nim związana, przyszłam zaśpiewać, żeby tam u góry było mu miło – powiedziała „Niedzieli” ze wzruszeniem.

Maciej Orman/Niedziela

Zapytana, czy w parafii jest miejsce dla młodych, odpowiedziała twierdząco. – Ksiądz Norbert, wikariusz, wznowił spotkania oazowe, bo wiadomo, że z powodu pandemii wszystko ucichło. Poza tym dużo osób wyjechało, więc ta stara kadra, do której też należałam, już odeszła, ale teraz w piątki mamy spotkania z nowymi osobami. Na razie są 4 „sztuki”. Miejmy nadzieję, że coś się rozwinie. Do śpiewania zresztą też zapraszamy. Na razie jestem sama – uśmiechała się Paulina.

2021-10-31 22:25

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: miłość do Ojczyzny łączy się z troską o ludzi chorych i cierpiących

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

Światowy Dzień Chorego

Grzegorz Gadacz/TV Niedziela

O chrześcijańskim obowiązku patriotyzmu w kontekście troski o ludzi chorych mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 11 lutego, w Światowy Dzień Chorego, przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. W Mszy św. wziął udział m. in. kard. Ernest Simoni z Albanii, któremu towarzyszył ks. prał. Albert Warso pracownik Watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali również kapelani szpitalni, duszpasterze chorych i cierpiących. We Mszy św. wzięli udział członkowie m. in. Katolickiego Ruchu „Betel” oraz chorzy i cierpiący.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Polscy strażacy uratowali 9 ludzi, w tym czteroosobową rodzinę

2023-02-08 07:56

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/SEDAT SUNA

Polscy strażacy uratowali 9 ludzi, w tym czteroosobową rodzinę. Ratownicy z grupy ratowniczej HUSAR Poland działają od wtorku w miejscowości Besni w Turcji – poinformował w środę PAP dowódca grupy bryg. Grzegorz Borowiec.

"Udało się uratować 9 osób w tym czteroosobową rodzinę, wiec jesteśmy pozytywnie nastawieni do dalszych działań. Z dużym optymizmem zaczęliśmy nowy dzień. Ruszają kolejne trzy oddziały więc mamy nadzieję, że będziemy odnajdować kolejne osoby" – powiedział PAP Borowiec.

CZYTAJ DALEJ

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego za krzywdy doznane przez ojca

2023-02-08 13:36

[ TEMATY ]

Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję