Reklama

Niedziela Częstochowska

Przeznaczeni do chwały

– W radosną uroczystość Wszystkich Świętych odkrywamy na nowo więzi, które łączą nas ze świętymi i błogosławionymi w niebie, którzy odeszli z tego świata i żyją w tajemnicy świętych obcowania – powiedział abp Wacław Depo 1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych, na cmentarzu Kule w Częstochowie.

Głównej Mszy św. za zmarłych w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na Cmentarzu Kule w Częstochowie przewodniczył abp Wacława Depo.

– Dzisiaj, w uroczystość Wszystkich Świętych, spoglądamy na tych, których już Kościół wyniósł do chwały nieba i prosimy księdza arcybiskupa, by modlił się za zmarłych, aby kolejne osoby były wyniesione do chwały ołtarza – powiedział ks. Tadeusz Zawierucha, administrator cmentarza Kule w Częstochowie.

Metropolita częstochowski przypomniał trzy rzeczywistości: Kościół pielgrzymujący na ziemi, Kościół cierpiący w czyśćcu i Kościół triumfujący w niebie, a także przykrą rzeczywistość utraty Boga na zawsze. W tym kontekście powiedział: – Życie jest pielgrzymką, ale trzeba znać cel drogi. My ten cel drogi upatrujemy w tajemnicy krzyża, która jest ofiarą oczyszczającą nas z grzechu, podobnie jak Kościół oczyszczający się w czyśćcu potrzebuje naszej pomocy, a oni wstawiają się za nami. Ogarnijmy naszych zmarłych ufną modlitwą, prosząc o dar miłosierdzia, tej miłości, która jest zwycięstwa.

Beata Pieczykura/Niedziela

Arcybiskup Wacław Depo w homilii mówił o tajemnicy świętych obcowania. – Dzisiaj mamy nadzieje, że wsparci mocą Ducha Świętego osiągniemy podobną dojrzałość w wierze i będziemy podobni do Boga, bo ujrzymy Go twarz w twarz. To nam Chrystus obiecał – wyjaśniał. Przypomniał, że w tym roku przeżywaliśmy beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Dlatego mówił: – To są nasze zadania, aby odkryć światła łaski Bożej, która każdemu z nas jest udzielana.

Zachęcił zebranych, aby spojrzeli na dwie postacie – św. Edyta Stein, imię zakonne Teresa Benedykta od Krzyża, i kard. Stefana Wyszyńskiego. Są oni przykładami ofiarowania swego życia Chrystusowi, służenia Kościołowi oraz drugiemu człowiekowi. Takim zadaniem były również słowa metropolity częstochowskiego: – Prośmy świadków Jezusowych błogosławieństw, świętych naszych patronów, abyśmy odzyskiwali na nowo utraconą hierarchię wartości, abyśmy umieli prawdziwie uwierzyć w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, który jest kamieniem węgielnym naszego wiecznego domu Ojca, w którym usłyszymy słowa: Błogosławieni jesteście, posiądźcie królestwo przygotowane nas od założenia świata.

Reklama

Beata Pieczykura/Niedziela

Tego dnia zebrali na Eucharystii i licznie przystąpili do Komunii św. nie tylko po to, aby wspominać czy zapłakać, a przede wszystkim po to, by pamiętać o bliskich zmarłych, poczuć ich obecność i pomóc im przez żarliwą modlitwę.

Po liturgii metropolita częstochowski prowadził procesję do pięciu stacji po cmentarzu.

2021-11-01 17:45

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: nie ma takiego czasu, w którym Chrystus nie oddawałby siebie Ojcu w ofierze

– Jezus przeszedł drogę od obmycia nóg Apostołom aż do Golgoty jako niewolnik wszystkich – powiedział abp Wacław Depo. W Wielki Czwartek przewodniczył Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie.

W homilii metropolita częstochowski zaznaczył, że Kościół jest „powołaniem dla każdego, kto chce usłyszeć, że to Chrystus jest pierwszym w porządku miłości”. Zwrócił uwagę, że 14 kwietnia obchodzimy rocznicę chrztu Polski, „naszego zanurzenia poprzez chrzest święty w tajemnicę życia, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa”. – Jesteśmy sobą jako chrześcijanie, Polacy i ludzie wierzący – wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Niedziela Ogólnopolska 5/2008, str. 24

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Czy może ksiądz napisać odezwę do dorosłych, aby nie zmuszali młodych do modlitwy? Uważam, że modlitwa jest pragnieniem serca i nie powinno się do niej nikogo zmuszać. Mam nadgorliwą babcię, która co parę dni strofuje mnie, że się nie modlę, a niekiedy wręcz klęka przy mnie, żebym się modlił. Przyznam się szczerze, że bardzo mnie to irytuje i przynosi odwrotny skutek. Nie mam najmniejszej ochoty na modlitwę. Uważam, że wiara w Boga jest tylko wtedy prawdziwa, gdy człowiek jest w tym wolny.
Mateusz

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Premiera filmu o dzieciach z Przemysłowej

2022-12-07 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Muzeum Dzieci Polskich

- Po latach niepamięci, dziś, oddajemy im głos. Dziś przemawiają dzieci z obozu przy ul. Przemysłowej – powiedział Ireneusz Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu i producent projektu filmowego o niemieckim obozie koncentracyjnym.    

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję