Reklama

Niedziela Częstochowska

Pamiętamy o zmarłych biskupach i kapłanach

– Zgromadziliśmy się przy kapłańskich, biskupich grobach, aby nie zapomnieć, że w wielkim orszaku zmarłych są również duchowni. My, księża, nie jesteśmy świętymi z automatu. Dlatego modlimy się za biskupów pomocniczych oraz wszystkich biskupów i kapłanów w prawie stuletniej historii naszej archidiecezji – mówił bp Andrzej Przybylski 2 listopada w krypcie kościoła na cmentarzu Kule w Częstochowie.

We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych w krypcie kościoła Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus w Częstochowie na cmentarzu Kule Mszy św. intencji zmarłych biskupów pomocniczych przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Wśród koncelebrastów był m.in. ks. Eugeniusz, rodzony brat bp. Miłosława Kołodziejczyka.

Ten dzień to szczególna okazja, by z wdzięcznością myśleć o zmarłych biskupach i kapłanach i modlić się za nich, także za tych, którzy spoczywają w krypcie tego kościoła: bp. Tadeusza Szwagrzyka, bp. Franciszka Musiela i bp. Miłosława Kołodziejczyka oraz bp. Antoniego Zimniaka (jest pochowany na cmentarzu Rocha w Częstochowie) i bp. Stanisława Czajki, który spoczywa w krypcie archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie.

Reklama

W homilii, w nawiązaniu do Ewangelii, ksiądz biskup zaakcentował, że najważniejsza w życiu człowieka jest obecność Boga i wiara w Niego, a także to, że Jezus jest Panem życia, On jest zmartwychwstaniem. Z taką pewnością zachęcił do pamięci o zmarłych.

– Pokazali nam niebo, tak jak potrafili, i nie byli aniołami. Dlatego potrzebują naszej modlitwy. Ich najważniejsza praca to, by ludzie nie zgubili drogi do nieba. Nośmy w sobie pamięć o kapłanach, szanujmy tę pamięć, bo to ona będzie się przekładać na powołania kapłańskie, na pamięć o zmarłych księżach, na szacunek, na świadomość, jak bardzo ich potrzebujemy – powiedział bp Andrzej Przybylski i podkreślił znaczenie modlitwy w intencji zmarłych biskupów i kapłanów, których Bóg postawił na życiowej drodze każdego z nas. Zwrócił uwagę, że najważniejszym powołaniem każdego księża jest pokazywanie ludziom drogi do nieba. – Przy grobach biskupów chcemy dziękować na ich kapłaństwo. Chcemy Bogu dziękować za kapłańską i biskupią posługę każdego biskupa pomocniczego naszej archidiecezji oraz wszystkich kapłanów – mówił bp Przybylski. W tym kontekście dziękował Bogu za kapłanów, „który pokazują nam niebo, uczą wiary, modlą się o nasze zbawienie i uświęcają nas przez to, że są szafarzami sakramentów”.

2021-11-02 15:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Długosz: nasi zmarli biskupi pragnęli, aby Chrystus był najważniejszy

– Dzisiaj modlimy się za zmarłych biskupów, aby im podziękować za ojcowski charyzmat – mówił bp senior Antoni Długosz, który 2 listopada, we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Mszę św. koncelebrowali m.in. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie i ks. prał. Włodzimierz Kowali, proboszcz parafii archikatedralnej. W uroczystej liturgii wziął udział chór Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie pod kierunkiem ks. Marka Cisowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Kraków: dominikańska akcja “Ciacho za ciacho” zbliża się wielkimi krokami

2022-12-07 17:55

[ TEMATY ]

Kraków

dominikanie

hocpicjum

Adobe.Stock

Już 11 grudnia odbędzie się kolejna edycja akcji charytatywnej “Ciacho za ciacho” organizowanej przez Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie “Beczka”. Inicjatywa ta powstała w 2003 roku. Wydarzenie najczęściej odbywa się cyklicznie, dwa razy do roku, przed Wielkanocą oraz przed Bożym Narodzeniem, w klasztorze oo. dominikanów w Krakowie Całkowity dochód z akcji zawsze jest przeznaczany na wsparcie organizacji niosących szeroko rozumianą pomoc potrzebującym.

Hasło najbliższej edycji brzmi “Wiele dla Niewielkich”. Zebrane środki zostaną przeznaczone na Krakowskie Hospicjum im. ks. Józefa Tischnera. Jest to hospicjum domowe, którego podopiecznymi są najmłodsi pacjenci, zmagający się z nieuleczalnymi chorobami. Dzieło to zapewnia każdemu choremu opiekę medyczną oraz psychologiczną w jego domu, gwarantując potrzebny sprzęt i aparaturę w znajomym, komfortowym i bezpiecznym środowisku. Hospicjum zajmuje się opieką perinatalną już od poczęcia, pomocą przy nagłej chorobie dziecka, a także wspiera rodziny cierpiące po jego odejściu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję