Mszę św. koncelebrowali m.in. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie i ks. prał. Włodzimierz Kowali, proboszcz parafii archikatedralnej. W uroczystej liturgii wziął udział chór Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie pod kierunkiem ks. Marka Cisowskiego.
– Ważną rolę w życiu każdej rodziny odgrywają rodzice. Rodziną Chrystusa jest diecezja i ważne jest, aby tą wspólnotą kierował gorliwy, oddany bez reszty ojciec. A ojcem takim jest biskup diecezjalny – mówił w homilii bp Długosz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela
Bp Długosz przypomniał, że pierwszy biskup częstochowski Teodor Kubina był zatroskany o swoich wiernych w duchu hasła, które wypisał w herbie biskupim: „Żal mi ludu”. – Przyjął do swojego życia przesłanie Pana Jezusa i w taki sam sposób przeżywa troskę o ludzi. Kiedy przyszedł do diecezji brakowało kapłanów dlatego podjął decyzję o budowaniu seminarium w Krakowie. Przeżył dramat kiedy Niemcy w czasie II wojny światowej zamordowali kilkuset kapłanów – mówił bp Długosz.
– Kiedy po wojnie bp Kubina wyświęcił kilku kapłanów, w tym mojego późniejszego prefekta ks. Ludwika Warzyboka, zwrócił się do nich ze słowami: „Co ja z wami zrobię, jak taki wielu potrzeba do posługi kapłańskiej” – wspominał biskup senior.
Reklama
Biskup senior wskazał również na postać drugiego biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego – Ten biskup kierował diecezją w najtrudniejszych czasach, kiedy z Moskwy od Stalina przychodził polecenia, aby niszczyć Kościół. Bp Goliński miał w swoim herbie słowa „Crux victoria” (Krzyż zwycięstwem). Pragnął, aby na pierwszym miejscu w niszczonym Kościele była prawda, że Bóg swojego Syna dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne. Chciał, aby wszyscy pamiętali o roli krzyża w życiu człowieka – mówił biskup.
Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela
Natomiast bp Stefan Bareła, który w swój herb wpisał słowa „Veritati et Caritati” (Prawdzie i Miłości) stawiał na wzrost intelektualny i moralny kapłanów. – W tym duchu powołał do istnienia Instytut Teologiczny, wprowadzał w życie Kościoła dokumenty Soboru Watykańskiego II i chciał, aby seminarium było u stóp Jasnej Góry. Pragnął, aby diecezja miała wspaniałych kapłanów, którzy będą przekazywali słowa i czyny Jezusa – przypomniał bp Długosz.
– Wszyscy trzej biskupi starali się służyć Prawdzie i Miłości, aby Chrystus był najważniejszy w posłudze kapłańskiej i biskupiej – dodał bp Długosz.
Biskup senior przypomniał również, że kolejni biskupi pomocniczy w swoich przesłaniach wskazywali na rolę, jaką w historii zbawienia spełnia Matka Boża.
Po Mszy św. modlitwie w krypcie biskupów częstochowskich przewodniczył ks. prał. Włodzimierz Kowalik.
Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela
W archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie spoczywają doczesne szczątki czterech biskupów częstochowskich: bp. Teodora Kubiny, bp. Zdzisława Golińskiego, bp. Stefana Bareły oraz bp. Stanisława Czajki.
Reklama
Bp Teodor Kubina był pierwszym biskupem częstochowskim po utworzeniu diecezji w 1925 r. W swoim nauczaniu, zgodnie z biskupim zawołaniem „Misereor super turbam” ("Żal mi ludu") wiele miejsca poświęcał sprawom społecznym, szczególnie działalności Akcji Katolickiej. Był w 1926 r. założycielem tygodnika „Niedziela”. Zmarł 13 lutego 1951 r.
Bp Zdzisław Goliński był biskupem częstochowskim w latach 1951-63. W swoim zawołaniu biskupim umieścił krzyż i słowa: "Crux victoria". Na prośbę bp. Golińskiego Stolica Apostolska ustanowiła Kapitułę Katedralną. Pod jego przewodnictwem odbył się w dniach 28 i 29 września 1954 r. I Synod Diecezji Częstochowskiej.
Bp Stefan Bareła był biskupem częstochowskim w latach 1964-1984. W swoim herbie biskupim miał zawołanie „Veritati et Caritati” ("Prawdzie i Miłości"). W czasie pasterskiej posługi wiernie i konsekwentnie wprowadzał w diecezji postanowienia Soboru Watykańskiego II. Musiał również zmagać się z władzami komunistycznymi PRL. Odważnie bronił dostępu do Jasnej Góry dla pielgrzymów, który władze komunistyczne chciały ograniczyć, a nawet zlikwidować, budując specjalne tunele i przejścia podziemne oddzielające Aleję Najświętszej Maryi Panny od Jasnej Góry. Bp Bareła doprowadził do wznowienia działalności tygodnika „Niedziela”, który z nakazu władz PRL nie mógł się ukazywać od 1953 r. Zmarł 12 lutego 1984 r.
Bp Stanisław Czajka mianowany został biskupem pomocniczym diecezji częstochowskiej w 1944 r. W herbie biskupim miał wizerunek krzyża z ołtarza Wita Stwosza w kościele mariackim w Krakowie na tle palącego się Wielunia i zbombardowanej w dniu l września 1939 r. kolegiaty w Wieluniu oraz hasło „Mihi vivere Christus" (Dla mnie żyć to Chrystus). Zmarł w dniu 4 lipca 1965 r.