Reklama

Kościół

Bp Kaszak: bronić Ojczyzny to znaczy bronić także Jej terytorium

Święty Jan Paweł II mówił, że Ojczyzna, to także ziemia, czyli terytorium. Bronić Ojczyzny, to znaczy bronić także tego terytorium - mówił bp Grzegorz Kaszak w parafii pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Bolesławiu. W Mszy św. za Ojczyznę uczestniczyły władze gminy Bolesław wraz z dowódcą i kompanią honorową 34. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia oraz orkiestrą wojskową.

[ TEMATY ]

bp Grzegorz Kaszak

Archidiecezja Krakowska

Bp Grzegorz Kaszak w czasie swojej homilii mówił, że o heroizmie polskich żołnierzy świadczą mogiły Polaków rozsiane na terenie kraju i po za jego granicami.

- Winniśmy pamiętać dzisiaj, że zmarłym bohaterom można pomóc w jeden sposób. To jest modlitwa. Ci, którzy przekroczyli próg śmierci, żyją teraz w zaświatach. Mówiła o tym św. s. Faustyna, która przez Pana Boga w cudowny sposób została wprowadzona do czyśćca. Kiedy wyszła z czyśćca zapisała w dzienniczku: „Już wiem, za kogo mam się modlić”. Mało tego: wspominała także, że za tych zmarłych trzeba ofiarować odpusty - sosnowiecki ordynariusz podkreślił, że konieczna jest pamięć o bohaterach, także poprzez budowę pomników, wieńce i znicze. Dzięki tym znakom młode pokolenie będzie pytać o bohaterów, co będzie okazją by wspominać o ich dokonaniach i okazywać im szacunek.

Sosnowiecki ordynariusz odniósł się także do aktualnych wydarzeń na polskich granicach.

Reklama

- Stoimy w obliczu wielkiego niebezpieczeństwa. Odczuwamy to teraz, a zwłaszcza nasi rodacy żyjący na granicy z Białorusią. Zastanawiamy się, jak sobie damy radę. Chciałem przywołać wydarzenia z sierpnia 1920r. Wtedy wojska bolszewickie były pod Warszawą - mówił bp Kaszak, wspominając opuszczenie Warszawy przez ambasadorów reprezentujących inne państwa w Polsce. Jak dodał, w stolicy pozostał wówczas abp Achille Ratti, nuncjusz apostolski w Polsce, późniejszy Pius XI.

Na koniec bp Grzegorz Kaszak przywołał postać bł. Stefana Wyszyńskiego, który był naocznym świadkiem tamtych wydarzeń:

- Bł. kard. Wyszyński ku naszemu pouczeniu, mówił wówczas tak,: W tamtym czasie kościoły były otwarte dniem i nocą. Zawsze. Ludzie zaczęli się modlić, zaczęli wołać o pomoc do nieba. Odbywały się pokuty przebłagalne i procesje na ulicach Warszawy. Ludzie wyszli z błaganiem o pomoc. A dzisiaj? Też wychodzą na ulice naszych polskich miast. Ale w jakiej intencji? Błagają Boga, czy może mu złorzeczą i wyzywają Go? - pytał bp Kaszak, podsumowując, że modlitwa za Ojczyznę jest obowiązkiem.

Podziel się cytatem

Wśród władz gminy Bolesław na uroczystościach obecni byli m. in. Krzysztof Dudziński, wójt oraz radni gminy wraz z ppłk Grzegorzem Gdulą, dowódcą 34-tego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia, kompanią honorową dywizjonu oraz orkiestrą wojskową.

2021-11-08 14:53

Ocena: +16 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kaszak o duchowej walce z epidemią

[ TEMATY ]

bp Grzegorz Kaszak

Marian Florek

Kardynał Wyszyński, wspominał, że będąc młodym chłopakiem, klerykiem, w zagrożonej bolszewickim najazdem Warszawie kościoły były otwarte. Ludzie dniem i nocą trwali na modlitwie nie opuszczając świątyń - mówił bp Grzegorz Kaszak w jaworznickiej kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny na zakończenie roku jubileuszowego 100-lecia narodzin świętego Jana Pawła II.

W czasie Mszy Świętej w Jaworznie zamykającej roczne obchody ku czci papieża-Polaka sosnowiecki ordynariusz podawał wskazówki, jak duchowo walczyć z epidemią, a także udzielił bierzmowania młodzieży z najstarszej parafii w Jaworznie.

CZYTAJ DALEJ

Klerycy zainaugurowali nowy rok akademicki

2022-10-03 15:28

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu rozpoczął się 202. rok akademicki.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii KUL oraz licznie przybyli kapłani.

CZYTAJ DALEJ

„Cena miłości Ojczyzny” – konkurs poetycki im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki

2022-10-04 15:49

[ TEMATY ]

poezja

konkurs

Radomsko

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Miejska Biblioteka Publiczna

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku i Miasto Radomsko zapraszają do udziału wszystkich, którzy ukończyli 15 lat, w XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Cena miłości Ojczyzny” z okazji 75. rocznicy urodzin kapłana.

Celem konkursu jest kształtowanie postaw moralnych wobec Ojczyzny, promocja uzdolnionych twórców i pielęgnowanie pamięci o błogosławionym księdzu Jerzym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję