Reklama

Kościół

Caritas Polska: w parafiach przygranicznych staną Namioty Nadziei

W parafiach przygranicznych archidiecezji białostockiej zostaną uruchomione Namioty Nadziei Caritas Polska. Na miejscu będzie zespół, który we współpracy z mieszkańcami i wolontariuszami na bieżąco będzie reagować - powiedział PAP dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaznaczył, że od początku kryzysu migracyjnego na granicy organizacja przekazała migrantom pomoc o wartości ok. 1 mln złotych.

W związku z trudną sytuacją migrantów na granicy polsko-białoruskiej, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wystosował specjalny apel ws. pomocy migrantom. Poprosił w nim m.in. o zorganizowanie 21 listopada ogólnopolskiej zbiórki funduszy np. po wszystkich mszach św.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zapowiedział, że "środki zbierane podczas tej kwesty zostaną przeznaczone – za pośrednictwem Caritas Polska – na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce".

Dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki powiedział PAP, że organizacja stara się nieść pomoc osobom, które znalazły się w potrzebie niezależnie od ich wieku, pochodzenia, przekonań czy wyznania.

"Na kryzys zaistniały na naszej wschodniej granicy odpowiadamy od samego początku. W celu rozpoznania potrzeb odbyłem wizytę z ks. Jerzym Sęczkiem, dyr. Caritas Archidiecezji Białostockiej, na granicy. Później doszły kolejne wizyty z ordynariuszami, ks. dyrektorami lokalnych Caritas oraz proboszczami przygranicznych parafii" - powiedział ks. Iżycki.

Reklama

Poinformował, że stałe wsparcie w postaci pomocy rzeczowej: żywności, odzieży, artykułów higienicznych, pieluch czy zabawek dla dzieci od dwóch miesięcy otrzymują Ośrodki dla Cudzoziemców znajdujące się na terenie Polski, Caritas diecezjalne oraz placówki Straży Granicznej. "W sumie przekazaliśmy już pomoc o wartości ok. 1 mln złotych" - powiedział dyr. Caritas Polska.

Reklama

Wspomniał, że zakupiono np. 2000 sztuk zestawów pomocowych Helps Pack. "Są to worki na plecy, które zawierają butelkę wody, batoniki energetyczne, ogrzewacz do rąk czy koc termiczny" - wyjaśnił.

Podziel się cytatem

Ks. Iżycki zwrócił jednocześnie uwagę, że Caritas Polska cały czas niesie także pomoc poza granicami Rzeczypospolitej. "Przekazaliśmy ponad 500 tyś. zł na wsparcie uchodźców z Afganistanu, którzy przedostali się do państw ościennych takich jak Pakistan" - poinformował. Zaznaczył, że swoje działania poza krajem Caritas Polska podejmuje już od dawna.

Powiedział, że środki zbierane podczas ogólnopolskiej zbiórki 21 listopada zostaną przeznaczone "na finansowanie działań pomocowych Caritas Polska na terenach przygranicznych w kryzysie migracyjnym oraz proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce".

Wyjaśnił, że "jest to wsparcie rzeczowe ośrodków dla cudzoziemców i przygranicznych placówek Straży Granicznej, do których trafiają migranci i uchodźcy". "Ta pomoc to przede wszystkim żywność, odzież, artykuły higieniczne" - dodał.

Zapowiedział, że w parafiach przygranicznych archidiecezji białostockiej uruchamia Namioty Nadziei Caritas Polska. "Na miejscu znajdzie się oddelegowany zespół, który we współpracy z mieszkańcami i wolontariuszami będzie na bieżąco reagować na wszelkie potrzeby związane z kryzysem. Oprócz praktycznej pomocy planowana jest codzienna msza św. oraz adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji rozwiązania kryzysu" - wyjaśnił ks. Iżycki.

Reklama

Przyznał, że hojność Polaków jest duża. "Ostatnia zbiórka +Ratunek dla Afgańczyków+ to na dzień dzisiejszy już 5 mln złotych, a przypominam, że w około 2 miesiące przekazaliśmy różną pomoc w wysokości ponad 1,5 mln zł na pomoc cudzoziemcom w kraju i zagranicą" - powiedział dyr. Caritas Polska.

Reklama

"Chcemy działać nie tylko doraźnie, ale również długofalowo" - zaznaczył. "Nasza pomoc musi być dostępna również dla tych, którzy zdecydują się pozostać w Polsce i tutaj rozpocząć swoje nowe życie już w bezpiecznych warunkach" - wskazał.

Podziel się cytatem

Pytany, czy Caritas Białoruś pomaga migrantom na granicy ks. Iżycki powiedział, że od początku kryzysu Caritas Polska chciała wesprzeć Caritas Białoruś, jednak niesienie pomocy w terenie przygranicznym okazało się dla tej organizacji niemożliwe. "Caritas nie ma tam dostępu" - zaznaczył.

Powiedział, że w pomoc na naszej wschodniej granicy zaangażowały się także inne kościoły chrześcijańskie w Polsce, m.in. w zakupie o przekazaniu potrzebującym zestawów Helps Pack. "Jesteśmy w stałym i bliskim kontakcie z powodu licznych akcji pomocowych, które prowadzimy wspólnie, np. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom (bardziej znana jako Świeca Caritas) czy Jałmużna Wielkopostna. Na jednym ze spotkań byliśmy zapytani wprost, jak skutecznie nieść pomoc na granicy. Wiem, że nasi przyjaciele zdecydowali się na wsparcie finansowe" - powiedział ks. Iżycki.

Zaznaczył, że migranci znajdujący się w Warszawie są stale wspierani w Centrum Migrantów i Uchodźców Caritas Polska. "Od kilku tygodni wspieramy też ośrodek dla cudzoziemców w Lininie. Wolontariusze Caritas jeżdżą tam, co tydzień, spotykają rodziny, które przybyły do nas z różnych stron i pomagają im w procesie asymilacji. Na spotkaniach mogą wspólnie gotować, uczyć się języka, w miniony weekend miały miejsce zajęcia taneczne. To ważne w rozwoju szczególnie młodych ludzi, nieważne, z jakiego kraju pochodzą" - powiedział dyr. Caritas Polska. "Mamy nadzieję, że te dobre praktyki uda się przenieść na inne ośrodki w Polsce" - dodał.

Dyr. Caritas Polska wyraził także nadzieję, że we wszystkich Kościołach w Polsce wybrzmiewa modlitwa o ustanie kryzysu, otwartość na dialog i pokój.

2021-11-09 07:33

Ocena: 0 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan przypomina „Rodzinę na uchodźstwie” Piusa XII

[ TEMATY ]

uchodźcy

Światowy Dzień Uchodźcy

wikipedia.org

Stolica Apostolska przypomina nauczanie Piusa XII na temat duszpasterstwa migrantów, ukazując tym samym jego kontynuację w dzisiejszym magisterium Papieża Franciszka. Nakładem watykańskiego wydawnictwa LEV ukazała się książka „La famiglia esule - Rodzina na uchodźstwie”, która zawiera m.in. włoskie tłumaczenie pierwszej części konstytucji apostolskiej Piusa XII Exsul familia z 1952 r.

Papieski dokument został poprzedzony wprowadzeniem Andrei Torniellego, dyrektora programowego watykańskich mediów i biografa Piusa XII. Natomiast kontekst i ciągłość kościelnego nauczania na temat duszpasterstwa migrantów zostały przedstawione przez ks. Fabia Baggio, podsekretarza Sekcji ds. Migrantów i Uchodźców w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju oraz Andreę Riccardiego, historyka.
CZYTAJ DALEJ

Upamiętnienie bł. Alicji Kotowskiej w 125. rocznicę urodzin

2024-11-07 20:15

[ TEMATY ]

Bł. s. Alicja Kotowska

rocznica urodzin

wikipedia

bł. Alicja Kotowska (1899-1939)

bł. Alicja Kotowska (1899-1939)

Z okazji 125. rocznicy urodzin i 85. rocznicy śmierci w Ciechanowie (w diecezji płockiej) siostry ze Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego i regionalistka Barbara Bielasta, przypomniały powstać bł. Alicji Kotowskiej (1899-1939). Znajduje się ona w gronie 108. Błogosławionych Męczenników II wojny światowej. – Była dzielna do ostatka i zdecydowana na śmierć za wiarę i ojczyznę – podkreśliły zmartwychwstanki.

Bł. s. Alicja (Maria Jadwiga) Kotowska była związana z ziemią ciechanowską. Spotkanie przypominające ważne rocznice związane z jej życiem: 125. rocznicę urodzin i 85. rocznicę śmierci, odbyło się w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.
CZYTAJ DALEJ

Franciszkański Wieczór Muzyczny ze śpiewem pieśni patriotycznych [Zaproszenie]

2024-11-08 17:41

Krzysztof Bagiński

Organy w kościele pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu

Organy w kościele pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu

U franciszkanów konwentualnych w kościele pw. św. Karola Boromeusza przy ul. Kruczej we Wrocławiu odbędzie się koncert organowy w wykonaniu Mateusza Żeglenia. Wydarzenie to będzie zwieńczeniem Franciszkańskich Wieczorów Muzycznych “Mater Familiae”

Początek koncertu zaplanowany jest na 10 listopada [niedziela] godz. 18:00. - Najbliższy niedzielny koncert będzie koncertem finałowym I edycji „Franciszkańskich Wieczorów Muzycznych - Mater Familiae”. Cykl ten wpisywał się w obchody 30 rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej w Sanktuarium pod tym wezwaniem. Radość płynącą z tego wydarzenia rozciągnęliśmy na prawie cały rok, bowiem pierwszy koncert odbył się w maju, kiedy świętowaliśmy z kolei odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej, a ostatni koncert odbędzie się właśnie w najbliższą niedzielę - zaznacza Krzysztof Bagiński, organista i jeden z pomysłodawców wydarzenia, dodając: - Od samego początku zwracałem uwagę na zupełnie nieodkryty przez wielu sposób modlitwy (poprzez muzykę) i zachęcałem, aby stawać się muzycznymi pielgrzymami do naszego sanktuarium. Gościliśmy w tym roku znakomitych artystów z całej Polski, w tym także najmłodszego organistę w Polsce - 7 letniego Mikołaja Ożgę. Myślę, że najcenniejszym owocem tych koncertów jest odkryta wrażliwość wielu osób na muzykę klasyczną. Przy tej okazji cieszy mnie fakt jak wielu uczestników naszych koncertów stało się stałymi słuchaczami koncertów np. w Narodowym Forum Muzyki, ale i słyszałem nawet o wyjazdach do Filharmonii do wielu innych miast. Cieszy mnie też taka zawiązana więź i relacja organista-parafianie, która pozwala prowadzić rozmowy na ten temat i poszerzanie horyzontów kulturalnych naszych „odbiorców”. To też jest bardzo ważne zadanie każdego organisty.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję