Reklama

Niedziela Częstochowska

11 listopada w Częstochowie

W Narodowe Święto Niepodległości abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, zaprasza wszystkich wiernych Częstochowy na uroczystą Mszę św. w intencji ojczyzny, której będzie przewodniczył o godz. 12 w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Po zakończeniu Eucharystii odbędzie się Marsz Niepodległości środowisk patriotycznych, podczas którego zostaną złożone kwiaty w miejscach pamięci takich jak: pomnik św. Jana Pawła II (pl. Daszyńskiego), tablica upamiętniająca gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” (al. NMP 33) i pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego (pl. Biegańskiego). Podczas marszu akompaniować będzie orkiestra dęta z Borowna. Organizatorzy zachęcają, aby zabrać ze sobą biało-czerwone flagi.

Uroczystości miejskie rozpoczną się o godz. 16.30 złożeniem kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza i przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

O godz. 17 na pl. Biegańskiego odbędzie się uroczystość z odczytaniem Apelu Pamięci, przysięgą uczniów klas mundurowych i złożeniem kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W środę 10 listopada o godz. 11 w Muzeum Częstochowskim zostanie odsłonięta tablica „Tobie Polsko” poświęcona pamięci powstańców śląskich.

Tego samego dnia o godz. 19 w Filharmonii Częstochowskiej odbędzie się specjalny koncert „O wolność wołanie”. Pieśni patriotyczne wykona Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod batutą Janusza Siadlaka. Koncert będzie okazją, aby wręczyć ubiegłoroczne i tegoroczne wyróżnienia „Tym, co służą Miastu i Ojczyźnie”.

Modlitwa za ojczyznę ks. Piotra Skargi:

Boże, Rządco i Panie narodów,

z ręki i karności Twojej

racz nas nie wypuszczać,

a za przyczyną Najświętszej Panny,

Królowej naszej,

błogosław Ojczyźnie naszej,

by Tobie zawsze wierna,

chwałę przynosiła Imieniowi Twemu

a syny swe wiodła ku szczęśliwości.

Wszechmogący wieczny Boże,

spuść nam szeroką i głęboką miłość

ku braciom

i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej,

byśmy jej i ludowi Twemu,

swoich pożytków zapomniawszy,

Reklama

mogli służyć uczciwie.

Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje,

rządy kraju naszego sprawujące,

by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym

mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować.

Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

2021-11-10 10:27

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panteon bohaterów

Niedziela przemyska 47/2021, str. III

[ TEMATY ]

pomnik

Narodowe Święto Niepodległości

Henryk Grymuza

Fragment pomnika Pamięci Narodowej nocą

Fragment pomnika Pamięci Narodowej nocą

Przed kościołem Chrystusa Króla wybudowano pomnik Pamięci Narodowej.

Pomnik Pamięci Narodowej przed kościołem Chrystusa Króla w Jarosławiu powstał z inicjatywy proboszcza parafii ks. Andrzeja Surowca oraz Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich. Pomnik zaprojektował i wykonał wybitny artysta rzeźbiarz Dariusz Jasiewicz. Monument odzwierciedla najważniejsze aspekty historii Polski począwszy od chrztu w 966 r.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Kierowniczka z IKEI uniewinniona; zapadł prawomocny wyrok

2022-12-06 18:26

[ TEMATY ]

Ikea

pixabay.com

Sąd Okręgowy w Krakowie w postępowaniu apelacyjnym podtrzymał wyrok sądu rejonowego, który uniewinnił Katarzynę N. oskarżoną o dyskryminację wyznaniową przy zwolnieniu jednego z pracowników. Wyrok jest prawomocny. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga nie wyklucza skierowania kasacji.

Chodziło o zwolnienie pracownika, który na wewnętrznym forum firmy zamieścił wpis krytykujący środowiska LGBT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję