Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski: Kościół to drużyna

– Boże, prowadź nas w grze zespołowej, według przepisów, do zwycięstwa – i tego sportowego, tu na ziemi, ale przede wszystkim tego ostatecznego kiedyś w niebie – powiedział bp Andrzej Przybylski w sanktuarium św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 9 listopada Mszy św., podczas której poświęcił sztandar Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego RKS Raków Częstochowa.

– Cała Częstochowa i nie tylko jest dumna z tego wszystkiego, co kojarzy się z RKS-em Raków, jest szczęśliwa z ostatnich sukcesów i ze 100-letniej historii Rakowa. Bardzo się cieszę, że w ten rok 100-lecia będzie również wpisana ta uroczystość poświęcenia sztandaru – przyznał na rozpoczęcie biskup. Wskazał, że „w poświęceniu nie chodzi tylko o to, żeby pokropić sztandar wodą święconą, ale (...) żeby oddać pod opiekę samego Boga waszą szkołę, całą jej historię, wszystkich ludzi, którzy ją tworzą czy wreszcie całe środowisko RKS Raków”.

Maciej Orman/Niedziela

W kazaniu bp Przybylski zwrócił uwagę, czego piłkarze mogą nauczyć się od Kościoła. Zauważył, że zdrowe i sprawne ciało to za mało, ponieważ potrzebne są jeszcze dusza i duch. Zaznaczył, że siłą Kościoła jest Duch Święty. – Każdemu z was potrzebna jest siła ducha – powiedział, zwracając się do uczniów. W tym kontekście przypomniał również biblijną walkę Dawida z Goliatem.

Biskup Przybylski podkreślił, że „Kościół jest drużyną, zespołem”. – Można mieć jedenastu wspaniałych piłkarzy, ale jeżeli oni nie będą tworzyć komunii, nie będą zgraną drużyną, to może nie wystarczyć do zwycięstwa – przypomniał. Wyjaśnił, że „przez przyjęcie Komunii św. Bóg chce nas uzdolnić, byśmy byli drużyną w dobrym, w miłości i prawdzie”. – Jezus stworzył drużynę Apostołów i posłał ich, żeby razem głosili Ewangelię – dodał. Pozostając w analogii piłkarskiej, duchowny wskazał, że „kapitanem w Kościele jest papież, a głównym trenerem – Jezus”.

Maciej Orman/Niedziela

Biskup Przybylski odniósł konieczność przestrzegania przepisów gry w piłkę nożną do zachowywania Dziesięciu Przykazań i życia zgodnie ze słowem Bożym. – Przepisem dla nas, ludzi wierzących, jest Ewangelia, dlatego spotykamy się w kościele, żeby słuchać słowa Bożego. To nie są tylko jakieś historyjki z życia Jezusa. To są przepisy, które mówią nam, jak mamy grać w życiu, żeby dostać się do nieba – podkreślił.

Reklama

Duchowny wskazał, że „Kościół to wspólnota, która prowadzi nas do ostatecznego zwycięstwa, czyli do zbawienia”. – Nawet jeżeli zrobicie wielkie sportowe kariery, nie będziecie żyć wiecznie. I co potem? (...) To nie jest tak, że znikniemy, ale możemy wygrać życie – i to życie wieczne – powiedział.

Maciej Orman/Niedziela

Biskup Przybylski zaznaczył również, że „każdy sztandar dla wspólnoty to znak jej tożsamości”. – To jest sztandar, który gromadzi, buduje komunię, prowadzi do zwycięstwa (...), ale to wszystko potrzebuje też Bożej opieki i Bożej mocy – podsumował.

Maciej Strożek, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego RKS Raków Częstochowa, przyznał, że poświęcenie sztandaru jest bardzo ważnym wydarzeniem dla społeczności szkolnej i całego klubu. – Sztandar jest dla nas symbolem pewnych idei, które staramy się na co dzień wpajać naszym uczniom – powiedział w rozmowie z „Niedzielą”. W związku z pandemią dyrektor życzył młodzieży zdrowia i możliwości nauki „w normalnych warunkach”.

Maciej Orman/Niedziela

Placówka powstała w 2016 r. w myśl rozwoju projektu Akademii Rakowa. Tak jak w każdej szkole państwowej realizowana jest tutaj podstawa programowa. Zwiększono jedynie – do szesnastu tygodniowo – liczbę godzin wychowania fizycznego. Szkoła Mistrzostwa Sportowego RKS Raków Częstochowa może się pochwalić występami swoich uczniów na najwyższym poziomie rozgrywek w kategoriach wiekowych: U-18, U-17 i U-15 .

Poczet sztandarowy Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego RKS Raków Częstochowa w roku szkolnym 2021/2022 tworzą: Dominik Sławuta – dowódca, Łukasz Józefczyk – chorąży i Kamil Sostalski – asysta.

Reklama

– Szkoła daje bardzo dobrą możliwość rozwoju. Jest tutaj dużo dobrych nauczycieli – powiedział „Niedzieli” Dominik Sławuta. Zaznaczył, że RKS Raków to silny zespół, z którym wiąże przyszłość. Łukasza Józefczyka bardzo motywują do treningów sukcesy pierwszej drużyny Rakowa. – Cieszę się z tego, gdzie jestem i widzę siebie w Rakowie za parę lat – przyznał. Bardzo pozytywnymi wrażeniami z czasu spędzonego w szkole podzielił się także Kamil Sostalski. – Dużo się rozwinąłem i oby tak dalej – mówił. Życzył uczniom sukcesów w nauce i w zdawaniu matur, a Rakowowi jak największej liczby zwycięstw.

Maciej Orman/Niedziela

Awers sztandaru szkoły jest koloru czerwonego. Na środku znajduje się biały orzeł w złotej koronie wykonanej techniką haftu. Nad godłem białymi literami wyszyto napis: „Rzeczpospolita Polska”, a pod godłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Rewers został wykonany z tkaniny w kolorze białym. W centralnej części widoczny jest herb RKS Raków Częstochowa. Nad herbem umieszczono napis: „Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego”, wyszyty czerwonym haftem. Pod herbem widnieje wyszyty większymi literami napis: „RKS Raków Częstochowa”. Głowicę sztandaru stanowi srebrny dwustronny orzeł w złotej koronie i ze złotymi pazurami. Drzewiec sztandaru z okuciem został wykonany z naturalnego, jasnego drewna. W głównej części osadzono pamiątkowe gwoździe w postaci pięciu tarcz herbowych, wykonane z żółtego metalu.

2021-11-10 16:05

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pięknieje kościół Chrystusa Króla w Dobiegniewie

[ TEMATY ]

Dobiegniew

parafia św. Józefa

kościół Chrystusa Króla

Kamil Krasowski

Pięknieje wnętrze kościoła Chrystusa Króla w Dobiegniewie

Pięknieje wnętrze kościoła Chrystusa Króla w Dobiegniewie

Dobiegniew to bodaj najbardziej wysunięta na północ parafia w diecezji. Pośrodku miasta, w południowej części układu staromiejskiego, vis a vis plebanii znajduje się monumentalny, gotycki kościół pw. Chrystusa Króla.

Często brany za parafialny, choć ten poświęcony patronowi parafii - św. Józefowi jest znacznie mniejszy i usytuowany kilka przecznic dalej.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Adwent będzie czasem łaski

2022-12-04 13:21

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Z Jezusem zawsze jest szansa, by zacząć od nowa. Zawsze! On na nas czeka i nigdy się nami nie nuży. Usłyszmy skierowane do nas wołanie miłości Jana, byśmy powrócili do Boga, i nie pozwólmy, aby ten Adwent przeminął jak dni z kalendarza, bo to czas łaski dla nas, teraz, tutaj!” – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” – 4 grudnia, w drugą niedzielę Adwentu.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry, dobrej niedzieli!

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: wyjazd na Światowe Dni Młodzieży doświadczeniem Kościoła pełnego entuzjazmu

2022-12-04 19:04

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

bp Piotr Turzyński

Archiwum bp. Piotra Turzyńskiego

Nasze spotkanie zakończyliśmy zachętą do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, który dla młodych będzie okazją do bycia we wspólnocie, doświadczenia Kościoła pełnego entuzjazmu i mającego przyszłość – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który 3 grudnia przewodniczył kolejnej edycji Kongresu Młodzieży Polonijnej online.

Temat niedawno zakończonego Kongresu brzmiał: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wzięło w nim udział ok. 50 młodych ludzi m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii, USA, Włoch i Anglii. Spotkanie było formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję