Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski: Kościół to drużyna

– Boże, prowadź nas w grze zespołowej, według przepisów, do zwycięstwa – i tego sportowego, tu na ziemi, ale przede wszystkim tego ostatecznego kiedyś w niebie – powiedział bp Andrzej Przybylski w sanktuarium św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 9 listopada Mszy św., podczas której poświęcił sztandar Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego RKS Raków Częstochowa.

– Cała Częstochowa i nie tylko jest dumna z tego wszystkiego, co kojarzy się z RKS-em Raków, jest szczęśliwa z ostatnich sukcesów i ze 100-letniej historii Rakowa. Bardzo się cieszę, że w ten rok 100-lecia będzie również wpisana ta uroczystość poświęcenia sztandaru – przyznał na rozpoczęcie biskup. Wskazał, że „w poświęceniu nie chodzi tylko o to, żeby pokropić sztandar wodą święconą, ale (...) żeby oddać pod opiekę samego Boga waszą szkołę, całą jej historię, wszystkich ludzi, którzy ją tworzą czy wreszcie całe środowisko RKS Raków”.

Maciej Orman/Niedziela

W kazaniu bp Przybylski zwrócił uwagę, czego piłkarze mogą nauczyć się od Kościoła. Zauważył, że zdrowe i sprawne ciało to za mało, ponieważ potrzebne są jeszcze dusza i duch. Zaznaczył, że siłą Kościoła jest Duch Święty. – Każdemu z was potrzebna jest siła ducha – powiedział, zwracając się do uczniów. W tym kontekście przypomniał również biblijną walkę Dawida z Goliatem.

Biskup Przybylski podkreślił, że „Kościół jest drużyną, zespołem”. – Można mieć jedenastu wspaniałych piłkarzy, ale jeżeli oni nie będą tworzyć komunii, nie będą zgraną drużyną, to może nie wystarczyć do zwycięstwa – przypomniał. Wyjaśnił, że „przez przyjęcie Komunii św. Bóg chce nas uzdolnić, byśmy byli drużyną w dobrym, w miłości i prawdzie”. – Jezus stworzył drużynę Apostołów i posłał ich, żeby razem głosili Ewangelię – dodał. Pozostając w analogii piłkarskiej, duchowny wskazał, że „kapitanem w Kościele jest papież, a głównym trenerem – Jezus”.

Maciej Orman/Niedziela

Biskup Przybylski odniósł konieczność przestrzegania przepisów gry w piłkę nożną do zachowywania Dziesięciu Przykazań i życia zgodnie ze słowem Bożym. – Przepisem dla nas, ludzi wierzących, jest Ewangelia, dlatego spotykamy się w kościele, żeby słuchać słowa Bożego. To nie są tylko jakieś historyjki z życia Jezusa. To są przepisy, które mówią nam, jak mamy grać w życiu, żeby dostać się do nieba – podkreślił.

Reklama

Duchowny wskazał, że „Kościół to wspólnota, która prowadzi nas do ostatecznego zwycięstwa, czyli do zbawienia”. – Nawet jeżeli zrobicie wielkie sportowe kariery, nie będziecie żyć wiecznie. I co potem? (...) To nie jest tak, że znikniemy, ale możemy wygrać życie – i to życie wieczne – powiedział.

Maciej Orman/Niedziela

Biskup Przybylski zaznaczył również, że „każdy sztandar dla wspólnoty to znak jej tożsamości”. – To jest sztandar, który gromadzi, buduje komunię, prowadzi do zwycięstwa (...), ale to wszystko potrzebuje też Bożej opieki i Bożej mocy – podsumował.

Maciej Strożek, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego RKS Raków Częstochowa, przyznał, że poświęcenie sztandaru jest bardzo ważnym wydarzeniem dla społeczności szkolnej i całego klubu. – Sztandar jest dla nas symbolem pewnych idei, które staramy się na co dzień wpajać naszym uczniom – powiedział w rozmowie z „Niedzielą”. W związku z pandemią dyrektor życzył młodzieży zdrowia i możliwości nauki „w normalnych warunkach”.

Maciej Orman/Niedziela

Placówka powstała w 2016 r. w myśl rozwoju projektu Akademii Rakowa. Tak jak w każdej szkole państwowej realizowana jest tutaj podstawa programowa. Zwiększono jedynie – do szesnastu tygodniowo – liczbę godzin wychowania fizycznego. Szkoła Mistrzostwa Sportowego RKS Raków Częstochowa może się pochwalić występami swoich uczniów na najwyższym poziomie rozgrywek w kategoriach wiekowych: U-18, U-17 i U-15 .

Poczet sztandarowy Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego RKS Raków Częstochowa w roku szkolnym 2021/2022 tworzą: Dominik Sławuta – dowódca, Łukasz Józefczyk – chorąży i Kamil Sostalski – asysta.

Reklama

– Szkoła daje bardzo dobrą możliwość rozwoju. Jest tutaj dużo dobrych nauczycieli – powiedział „Niedzieli” Dominik Sławuta. Zaznaczył, że RKS Raków to silny zespół, z którym wiąże przyszłość. Łukasza Józefczyka bardzo motywują do treningów sukcesy pierwszej drużyny Rakowa. – Cieszę się z tego, gdzie jestem i widzę siebie w Rakowie za parę lat – przyznał. Bardzo pozytywnymi wrażeniami z czasu spędzonego w szkole podzielił się także Kamil Sostalski. – Dużo się rozwinąłem i oby tak dalej – mówił. Życzył uczniom sukcesów w nauce i w zdawaniu matur, a Rakowowi jak największej liczby zwycięstw.

Maciej Orman/Niedziela

Awers sztandaru szkoły jest koloru czerwonego. Na środku znajduje się biały orzeł w złotej koronie wykonanej techniką haftu. Nad godłem białymi literami wyszyto napis: „Rzeczpospolita Polska”, a pod godłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Rewers został wykonany z tkaniny w kolorze białym. W centralnej części widoczny jest herb RKS Raków Częstochowa. Nad herbem umieszczono napis: „Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego”, wyszyty czerwonym haftem. Pod herbem widnieje wyszyty większymi literami napis: „RKS Raków Częstochowa”. Głowicę sztandaru stanowi srebrny dwustronny orzeł w złotej koronie i ze złotymi pazurami. Drzewiec sztandaru z okuciem został wykonany z naturalnego, jasnego drewna. W głównej części osadzono pamiątkowe gwoździe w postaci pięciu tarcz herbowych, wykonane z żółtego metalu.

2021-11-10 16:05

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czego potrzebują ubodzy?

Gdyby nie Jezus i Jego Ewangelia, świat dużo mniej zwracałby uwagę na tych najmniejszych

Znam zaledwie kilku bezdomnych, którym udało się skutecznie wyjść z bezdomności. Każdy z nich twierdzi, że zawdzięcza to nawróceniu. Znam sporo narkomanów i alkoholików, którzy dają świadectwo, że ich uzdrowienie to sprawa siły wyższej, czyli samego Boga. Przyjaźnię się z wieloma niepełnosprawnymi, których optymizm i umiejętność radzenia sobie z ograniczeniami mocno mnie zawstydzają. Kiedy ich pytam, skąd mają tyle radości i nadziei, odpowiadają: siłę daje nam wiara. Podziwiam prostą pobożność ludzi ubogich. Materialnie mają niewiele, ale serca mają wielkie i otwarte na drugich. Dużo przykrych rzeczy pisze się o Kościele, a tak mało się mówi o tych kościelnych miejscach, gdzie Bóg przez ręce chrześcijan niesie pomoc ubogim. Gdyby nie Jezus i Jego Ewangelia, świat dużo mniej zwracałby uwagę na tych najmniejszych. I choć trzeba dać głodnym chleb, chorym opiekę i lekarstwa, i choć trzeba zadbać o dach nad głową dla bezdomnych i o pracę dla bezrobotnych, to najcenniejszym darem dla ubogich jest dar wiary w Jezusa Chrystusa. Urzeka mnie szczere wyznanie Apostoła, który na widok chorego żebraka mówi: „Nie mam srebra ani złota, ale co mam, to ci daję: W imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka, chodź!” (por. Dz 3, 6). Tym zasadniczo różni się kościelna troska o ubogich od dobroczynnej działalności różnych organizacji. Najcenniejszym darem jest wiara w Boga. W poszukiwaniu materialnego wsparcia dla ubogich nie wolno nam zapomnieć o wsparciu duchowym.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: modlitwa nieodzowną pomocą w rozeznawaniu duchowym

2022-09-28 09:19

[ TEMATY ]

Franciszek

materiał prasowy

O roli modlitwy i zażyłej relacji z Jezusem w rozeznaniu duchowym mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej.

Papież zaznaczył, że modlitwa pozwala nam nawiązać przyjacielski dialog z Panem Jezusem, aby rozpoznać to, co jest Jemu miłe. Przezwycięża obawy, że Jego wola nie dąży do naszego dobra, nie chce naszego szczęścia. Angażując nasze uczucia odgrywa też istotną rolę w pokonaniu przeszkód, by postawić na Pana Boga.

CZYTAJ DALEJ

„La Croix”: prezydent Francji u papieża 24 października

2022-09-29 12:57

[ TEMATY ]

Francja

materiał prasowy

Niecały rok po swej ostatniej wizycie w Watykanie prezydent Francji Emmanuel Macron ponownie spotka się z papieżem Franciszkiem. Według francuskiego dziennika katolickiego „La Croix”, do audiencji u papieża ma dojść 24 października.

Szef państwa francuskiego przyjął zaproszenie Wspólnoty Sant’Egidio (św. Idziego) do udziału w kolejnym organizowanym przez nią dorocznym spotkaniu przedstawicieli religii świata w duchu Asyżu. Tegoroczna edycja odbędzie się w Rzymie w dniach 23-25 października pod hasłem „Wołanie o pokój – religie i kultury w dialogu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję