Reklama

Kościół

Świątynia Opatrzności Bożej: rozpoczęła się Msza św. w intencji Ojczyzny w Narodowe Święto Niepodległości

Z udziałem najwyższych władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele odbyłas się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Msza św. w intencji Ojczyzny. W uroczystej Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczestniczyli też przedstawiciele innych Kościołów i związków wyznaniowych, członkowie rządu, parlamentarzyści, delegacje służb mundurowych, władze samorządowe Warszawy oraz mieszkańcy stolicy.

Rozpoczęcie liturgii poprzedziła procesja duchowieństwa przy wtórze pieśni maryjnej "Z dawna Polski Tyś Królową" oraz odśpiewanie przez zgromadzonych w świątyni hymnu narodowego.

We wstępie do liturgii sprawowanej w koncelebrze z biskupem warszawsko-praskim Romualdem Kamińskim i bp. Wiesławem Lechowiczem, delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz duchowieństwem archidiecezji warszawskiej kard. Kazimierz Nycz powitał wszystkich uczestników uroczystości na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą.

"Módlmy się gorliwie w intencji naszej Ojczyzny, Polski" - zachęcił kard. Nycz. Metropolita warszawski wygłosi podczas Mszy św. homilię.

Reklama

Zgromadzeni co roku 11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej dziękują podczas Mszy św. za dar wolnej Polski. Zawierzają też naszą Ojczyznę, prosząc o dalszą Bożą opiekę, o pokój, jedność i zgodę.

Podziel się cytatem

W tym roku mija 5 lat od pierwszej Mszy św. odprawionej w Świątyni Bożej Opatrzności, oddanej do użytku wiernych 11 listopada 2016 r. Tego dnia już tradycyjnie zapłonie, zapalona przez Prezydenta RP, Świeca Niepodległości podarowana przez papieża Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby została zapalona w wolnej Polsce.

2021-11-11 10:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Msza św. otwierająca Świątynię Opatrzności Bożej

[ TEMATY ]

Świątynia Opatrzności Bożej

Artur Stelmasiak

Otwarcie dla wiernych Świątyni Opatrzności Bożej zainaugurowało tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Pierwszej mszy św. sprawowanej we wnętrzu świątyni przewodniczył Prymas Polski, abp Wojciech Polak, a homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

W uroczystości, która rozpoczęła się o godz. 9.00, wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałkami Sejmu i Senatu oraz premier Beatą Szydło na czele. Obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich i miasta stołecznego, na czele z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz oraz darczyńcy. Eucharystię koncelebrowali nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Penacchio, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, oraz licznie obecni biskupi i kapłani.

CZYTAJ DALEJ

Prasa włoska: Nuncjusz Pennacchio – dyplomata, misjonarz, „globtroter wiary”

2023-01-26 16:53

[ TEMATY ]

abp Salvatore Pennacchio

Nuncjusz Apostolski

Family News Service

Family News Service/CC by EpiskopatNews

Abp Salvatore Pennacchio

Abp Salvatore Pennacchio

Jedenaście misji dyplomatycznych na pięciu kontynentach, powierzanych przez trzech papieży. Dyplomata, misjonarz, gotowy iść za Chrystusem na krańce świata – prawdziwy „globtroter wiary” – abp Salvatore Pennacchio dotychczasowy Nuncjusz Apostolski w Polsce, który został rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie. Tak pisze o nim Angelo Scelzo w dzienniku Mattino di Napoli.

Abp Salvatore Pennacchio po 44 latach życia w drodze wraca do Wiecznego Miasta, aby dzielić się swoim doświadczeniem z księżmi przygotowującymi się do posługi w dyplomacji watykańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję