Reklama

Niedziela Częstochowska

Zdobywać wolność

– W tym dniu odczuwamy więź z dziedzictwem przeszłych pokoleń, z pozostawionym przez nich, począwszy od naszych rodzin, przez akt wiary, miłości i nadziei. Bożej Opatrzności powierzamy naszą teraźniejszość, znów niezwykle trudną, i przyszłość – powiedział abp Wacław Depo w Narodowe Święto Niepodległości w bazylice archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie.

Odśpiewanie hymnu „Gaude Mater Polonia” i hymnu państwowego jako wyraz wdzięczności za wolność i wiarę rozpoczęło uroczystą Mszę św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie w 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, w Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada.

Dziękczynnej Liturgii w intencji Ojczyzny przewodniczył abp Wacław Depo. Do zebranej w tej świątyni wspólnoty wiary, modlitwy i miłości Ojczyzny metropolita częstochowski w homilii, nawiązując do Ewangelii, mówił: – Znakiem czasu staje się konieczność stawiania pytań zasadniczych, albowiem z jednej strony męka i śmierć Chrystusa jest wpisana w historię każdego ludzkiego życia i wszystkich pokoleń, a z drugiej strony to nie śmierć jest ostatecznym przesłaniem z Golgoty, ale życie z Bogiem na wieki, odkupione krwią Jezusa. I to właśnie głosi Kościół dzisiaj zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i wspólnoty narodowej. Arcybiskup Wacław przypomniał, że Polska jako naród przyjęła Maryję za Matkę, która „stała się przedziwną pomocą i obroną”. W tym kontekście podkreślił roztropność polskiego Kościoła, który od pokoleń buduje na dwóch filarach – pasyjnym, który prowadzi do Eucharystii, i maryjnym.

Beata Pieczykura/Niedziela

W dniu, w którym Polacy dziękują za niepodległość i możliwość swobodnego wyzwania swojej wiary, metropolita częstochowski przypomniał nieznany, pochodzący z pierwszego okresu niepodległości, akt oddania Polski Sercu Najświętszej Maryi Panny marszałka Józefa Piłsudskiego. Ten odnaleziony akt „uczy, że historia jest nauczycielką życia i siłą duchową”. Metropolita częstochowski rozważał również podpowiedzi z krakowskiej szkoły historycznej w przełomu XIX i XX wieku, mówiące, że Rzeczpospolitą zgubiły trzy wolności: „liberum veto, wolność bezczelnego oszukiwania całego narodu poprzez media, sposób myślenia, i wolność zniesławiania jednostek czy zbezczeszczenia świętości narodowych i hańbienie wszystkiego, co wartościowe, polskie i katolickie”. – Jesteśmy w samym środku zdobywania albo utracenia wolności – z mocą powiedział abp Wacław Depo.

Reklama

Wyrazem podziękowania za wolność i niepodległość Polski było także odśpiewanie hymnu „Te Deum”.

Beata Pieczykura/Niedziela

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Biegańskiego.

Główne uroczystości miejskie – obok Mszy św. w archikatedrze – odbywają się 11 listopada o godz. 16.30 przed Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki w alei Sienkiewicza, gdzie zostały złożone kwiaty. Potem na pl. Biegańskiego o godz. 17.00 „Świętujemy Niepodległość” – uroczystość z odczytaniem Apelu Pamięci, przysięgą klas mundurowych oraz złożeniem kwiatów Biegańskiego przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

10 listopada w ratuszu została odsłonięta tablica „Tobie Polsko”, która jest poświęcona powstaniom śląskim, i umieszczona w Muzeum Częstochowskim. Wieczorem w Filharmonii Częstochowskiej odbył się koncert „O wolność wołanie”. Pieśni patriotyczne wykonał Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod batutą Janusza Siadlaka, pianista Jacek Stawiarski. Był on okazją, aby wręczyć ubiegłoroczne i tegoroczne wyróżnienia „Tym, co służą Miastu i Ojczyźnie”.

2021-11-11 16:09

Ocena: +4 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wirtualnie na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

internet

pandemia

transmisje

Karol Porwich /Niedziela

Z powodu pandemii i związanych z nią obostrzeń, na Jasną Górę w minionym 2020 roku przybyło ok. miliona pielgrzymów. To zdecydowanie mniejsza liczba w porównaniu z latami poprzednimi. Znacznie wzrosło jednak zainteresowanie transmisjami nabożeństw z Kaplicy Matki Bożej, co pokazuje raport z działalności jasnogórskiego kanału na YouTube.

Raport za 2020 r., przekazany przez kustosza Jasnej Góry o. Waldemara Pastusiaka, wykazuje:

CZYTAJ DALEJ

Nowy termin pielgrzymki na Jasną Górę, do Trzebnicy już 15 października

2022-09-26 23:40

ks. Łukasz Romańczuk

Podczas spotkania w Brzeziej Łące

Podczas spotkania w Brzeziej Łące

W Brzeziej Łące odbyło się spotkanie osób odpowiedzialnych za przygotowanie Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Jakie nowości czekają na pielgrzymów?

Przed nami Piesza Pielgrzymka Wrocławska do grobu św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Odbędzie się ona 15 października. A start zaplanowany jest na godz. 6:00 z katedry wrocławskiej. Hasło pielgrzymki: “Idziemy razem”

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Niemiec: jesteśmy dalecy od zakończenia kwestii pogodzenia się z przemocą seksualną

2022-09-29 10:42

[ TEMATY ]

Niemcy

Adobe Stock

Niemieccy biskupi są dalecy od zakończenia kwestii pogodzenia się z przemocą seksualną - uważa biskup Helmut Dieser z Akwizgranu (Aachen), nowy przewodniczący rady ds. nadużyć seksualnych przy Konferencji Episkopatu Niemiec. "Uczymy się, że musimy nazywać rażącą niesprawiedliwość po imieniu" - powiedział w środę bp Dieser w Fuldzie, gdzie od poniedziałku obraduje niemiecki episkopat.

Na zebraniu plenarnym w Fuldzie niemieccy biskupi postanowili zreorganizować pracę nad nadużyciami seksualnymi wobec nieletnich i dorosłych podopiecznych w Kościele. Poprzedni przewodniczący komisji ds. nadużyć seksualnych przy Konferencji Episkopatu Niemiec bp Stephan Ackermann z Trewiru przekazał po dwunastu latach swoją funkcję biskupowi Akwizgranu, Helmutowi Dieserowi, a jego zastępcą będzie arcybiskup Fryburga Bryzgowijskiego, Stephan Burger.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję