Reklama

Z jasnogórskiej ambony

Ślady papieskiej obecności

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wotum Ojca Świętego za ocalenie życia

Przestrzelony i noszący ślady krwi biały pas Jana Pawła II, który Papież miał na sobie w czasie zamachu na Placu św. Piotra 13 maja 1981 r., został po raz pierwszy publicznie pokazany w Kaplicy Matki Bożej. Materialny znak wydarzeń sprzed 23 lat został umieszczony w przeszklonej szkatule w ołtarzu jasnogórskim, po lewej stronie Obrazu Matki Bożej.
Uroczystość odsłonięcia papieskiego pasa rozpoczęła się w południe 4 czerwca br. w Kaplicy Matki Bożej.
O. Sebastian Matecki - podprzeor Jasnej Góry odczytał list Ojca Świętego, skierowany do Polaków z okazji jubileuszu pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Pielgrzymi mogli także wysłuchać odtworzonego z taśmy nagrania słów, które Jan Paweł II wypowiedział 19 czerwca 1983 r. Papież przekazał wówczas pas swojej sutanny ze śladami krwi jako wotum za ocalenie życia: „W dniu 13 maja minęły dwa lata od tego popołudnia, kiedy ocaliłaś mi życie. Było to na Placu św. Piotra. Tam, w czasie audiencji generalnej, został wymierzony do mnie strzał, który miał mnie pozbawić życia. Zeszłego roku w dniu 13 maja byłem w Fatimie, aby dziękować i zawierzać. Dziś pragnę tu, na Jasnej Górze, pozostawić jako wotum widomy znak tego wydarzenia - przestrzelony pas sutanny...”.
Uroczystego odsłonięcia szkatuły z pasem przy dźwięku fanfar dokonał kard. Henryk Gulbinowicz z Wrocławia. „Dziękujemy dziś naszej Matce i Królowej za posługiwanie Jana Pawła II, za 25 lat tego Pontyfikatu, i gorąco prosimy o zdrowie i dary Ducha Świętego dla Papieża - mówił przeor Jasnej Góry, o. Marian Lubelski. - Po wielu latach dziś najcenniejsze wotum: pas, który Ojciec Święty miał na sobie w chwili zamachu, zawisł obok Obrazu Matki Najświętszej jako dowód wdzięczności i dowód wielkiej miłości Ojca Świętego do Pani Jasnogórskiej”. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił kard. Henryk Gulbinowicz (tekst powyżej). Przed błogosławieństwem Celebrans odczytał Akt Zawierzenia Matce Bożej, który 25 lat temu wypowiedział na Jasnej Górze Jan Paweł II.
W uroczystości udział wzięli m.in.: redaktor naczelny tygodnika Niedziela - ks. inf. Ireneusz Skubiś, kustosz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach - ks. Mirosław Drozdek SAC, prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona oraz prezes NIK Mirosław Sekuła. Oprawę muzyczną przygotowali: górale z Krzeptówek, Kwartet Wokalny „Cantus” oraz Orkiestra Jasnogórska pod dyrekcją Marka Piątka. Uroczystość, którą prowadził o. Kamil Szustak, transmitowana była przez Telewizję Trwam oraz kanał informacyjny TVN24.
Szkatuła z pasem papieskim wykonana jest ze stali ozdobionej srebrem. Oglądanie pasa umożliwia kryształowa, hartowana szyba, chroniąca jednocześnie pas przed światłem i ciepłem. Wieńczy ją wykonany ręcznie ze srebrnej blachy herb papieski. Na wstędze widnieje napis: „Totus Tuus”. U dołu szkatuły umieszczono herb pauliński. Jej wykonawcami są Lech Dziewulski i Marek Ganew z Krakowa.

Ogólnopolskie Sympozjum Mariologiczne

4 czerwca w Sali Papieskiej odbywało się Sympozjum nt. Przestrzeń zawierzenia Maryi w trzecim tysiącleciu. Zostało ono zorganizowane dokładnie w 25 lat od pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i pierwszego papieskiego „Aktu Zawierzenia Polski i Świata Jasnogórskiej Matce Kościoła”, wypowiedzianego 4 czerwca 1979 r. „Sympozjum miało na celu pokazać nam bogactwo maryjności jasnogórskiej, którą Ojciec Święty sam praktykował, którą głosi i do której nas wzywa” - mówił o. Zachariasz Jabłoński, kierownik Katedry Mariologii w Instytucie Teologicznym w Radomiu, organizator spotkania.
Przybyłych powitał o. przeor Marian Lubelski. „Dzisiaj, w 25. rocznicę dokonania przez Jana Pawła II Aktu Oddania Matce Bożej, tu, na Jasnej Górze, uczestniczymy w sympozjum naukowym - mówił, otwierając spotkanie, ks. prof. Ignacy Bokwa, dyrektor Instytutu Teologicznego w Radomiu. - Zadaniem sympozjum jest uczcić pamięć tamtego doniosłego wydarzenia i rozważyć je w ramach naukowej refleksji”. „Wykłady w trakcie sympozjum podzielono na dwa nurty - powiedział o. Zachariasz Jabłoński. - Pierwszy - nurt zawierzenia - jest odnawiany i stale aktualizowany przez Ojca Świętego. Sześć razy był on tutaj i za każdym razem to zawierzenie ponawiał. Drugi nurt - to wskazanie na bogactwo krótkiej modlitwy, triady słów: jestem, pamiętam, czuwam. Analizujący to dziś teolodzy pokazali, że Apel Jasnogórski jest nośnikiem zawierzenia, że zawarty w nim program zawierzenia jest bardzo skonkretyzowany”.
Wykłady w trakcie sympozjum głosili: o. prof. Zachariasz Jabłoński - UKSW; ks. prof. Ignacy Bokwa - UKSW, dyrektor Instytutu Teologicznego w Radomiu i kierownik katedry Teologii Współczesnej tej uczelni; ks. prof. Stanisław Urbański - dziekan Wydziału Teologicznego UKSW; ks. prof. Wacław Depo - rektor WSD w Radomiu - UKSW, ks. dr Teofil Siudy - UKSW (Wydział Teologiczny), przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego; ks. prof. Antoni Tronina - Wydział Teologiczny KUL, kierownik Katedry Egzegezy Starego Testamentu; abp dr Stanisław Nowak - metropolita częstochowski; o. dr Jerzy Kielech - WSD Paulinów Kraków-Skałka; o. prof. dr hab. Jan Mazur - kierownik Katedry Nauk Społecznych KUL; ks. inf. dr Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli; o. Kazimierz Maniecki - redaktor naczelny Dwumiesięcznika Jasna Góra; o. Stanisław Jarosz - moderator Centralnego Ośrodka Adopcji Duchowej Dziecka Poczętego. Wykładom przysłuchiwali się m.in. klerycy z Poznania i Sandomierza, siostry zakonne, członkinie Instytutu Prymasowskiego.
Organizatorami sympozjum byli: Klasztor Jasnogórski w Częstochowie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Instytut Teologiczny w Radomiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

Patriotyzm może mieć różne oblicza

2024-04-18 23:18

Grzegor Finowski / UPJPII

    Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie rozpoczęło 12 kwietnia projekt „Trzy kobiety. Trzy drogi. Patriotyzm jako misja Uniwersytetu”, włączając się w program „Z kobietami – patriotkami”.

Św. Jadwiga Królowa, Hanna Chrzanowska, błogosławiona pielęgniarka i Emilia Wojtyłowa, matka Ojca św. Jana Pawła II to trzy bohaterki projektu, którego celem jest popularyzacja ich życia i działalności, a także na przykładzie tych wyjątkowych kobiet próba odpowiedzi na pytanie – jak patriotyzm może stać się misją? Działalność na niwie rodzinnej, wspierająca, wychowująca dzieci w duchu najwyższych wartości, działalność społeczna czy polityczna – patriotyzm może mieć różne oblicza. Konferencja była też świetnym czasem dla refleksji – w jaki sposób z postaw tych trzech kobiet można czerpać wzorce na dziś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję