Reklama

Niedziela Częstochowska

Wyśpiewali wolność

Z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w kościele św. Barbary w Wieluniu 13 listopada odbył się koncert patriotyczny „Wyśpiewać wolność”.

Podczas niezwykłego, międzypokoleniowego koncertu pod batutą Sebastiana Sikory wystąpiło pięć chórów, orkiestra oraz soliści: Chór Cantiamo Tutto, Chór Con Grazia, Chór Gminnego Centrum Kultury w Lubochni, Chór Akademii Wojsk Lądowych, Chór Kameralny Più Mosso, Wrocławska Orkiestra Kameralna, Janusz Luboiński i Mariusz Wiśniewski.

Koncert, w świetle ostatnich wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej, stał się upomnieniem, że wolność nie jest dana raz na zawsze.

Reklama

W repertuarze znalazły się m.in. utwory takie jak: „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Polskie kwiaty”, „O mój rozmarynie”, „Taki kraj”, „Modlitwa o pokój” i „Wolność”.

Wydarzenie zorganizowały Chrześcijańskie Porozumienie Wieluń i Polskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury „Kulturalny Koneser” przy współpracy m.in. parafii św. Barbary w Wieluniu i Wieluńskiego Domu Kultury. Koncert odbył się dzięki wsparciu wielu sponsorów (instytucji i osób prywatnych) oraz ogromnej życzliwości proboszcza ks. Jarosława Borala.

Koncert poświęcony bohaterom polskiej wolności dedykowano „bohaterom codzienności” – parom małżeńskim z parafii św. Barbary, świętującym swoje złote gody.

Reklama

Wspólnie odśpiewany hymn państwowy i melodie ukazujące różne zawiłości polskiej historii wzbudziły wielki aplauz. Słuchacze podziękowali artystom owacjami i biało-czerwonymi wiązankami kwiatów.

Jesteśmy przekonani, że nie był to ostatni taki koncert w kościele, który ciągle jest w budowie, ale już zachwyca swoją akustyką.

2021-11-14 12:26

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Straciła wszystko, ale zyskała jeszcze więcej

Parafia św. Barbary w Częstochowie przeżywała 4 grudnia uroczystość odpustową. Mszy św. przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

– Stajemy przed obrazem naszej świętej patronki, by oddać jej cześć, by uczyć się także od niej tego, czym się kierowała w swoim pięknym życiu. Pragniemy uczyć się wierności Chrystusowi i wytrwałości na tej drodze, przez którą On ją prowadził – powiedział na rozpoczęcie Eucharystii o. Ryszard Bortkiewicz, proboszcz parafii i przeor klasztoru św. Barbary.

CZYTAJ DALEJ

Arcybiskup Homsu: boimy się, że z powodu Ukrainy ludzie zapomną o Syrii

2022-05-23 14:19

[ TEMATY ]

Syria

Archiwum Caritas Polska

Boimy się, że z powodu wojny na Ukrainie ludzie zapomną o Syrii – powiedział melchicki arcybiskup Homsu – Jean-Abdo Arbach. Przebywa on w Hiszpanii, by w ramach papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie zbierać fundusze dla syryjskich katolików i uwrażliwiać na problemy kraju zniszczonego przez wojnę.

Podczas Mszy św.w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Gijón greckokatolicki hierarcha stwierdził, że „mieszkańcy Syrii mają prawo do godnego życia w pokoju”. Tymczasem o ile wcześniej umierali oni z powodu wojny, to obecnie „umierają z głodu”. – To się musi skończyć – podkreślił abp Arbach.

CZYTAJ DALEJ

Asyż: otwarcie bramy, przez którą przeszedł św. Franciszek

2022-05-23 15:22

[ TEMATY ]

Asyż

flickr.com

W Asyżu została uroczyście otwarta brama, przez którą – jak wynika z badań historycznych – przeszedł młody św. Franciszek w decydującym momencie życia. Znajduje się ona przy wejściu do Sanktuarium Obnażenia, które zostało erygowane pięć lat temu.

Brama stała się dostępna ponownie po 800 latach. Została odnaleziona w podziemiach siedziby biskupiej, gdy historycy na podstawie badań ustalili, jaką trasę przeszedł młody Franciszek na początku XIII wieku w chwili, gdy jego ojciec publicznie ogłosił decyzję o jego wydziedziczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję