Reklama

Niedziela Częstochowska

Jest takie miejsce, taki kraj...

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Częstochowie przygotowali spektakl słowno-muzyczny pt. „Jest takie miejsce, taki kraj”, z którym 14 listopada wystąpili w kościele Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej.

Podczas przedstawienia można było usłyszeć m.in. wiersz Ryszarda Przymusa „Polska” i pieśń Legionów Polskich, a także zobaczyć wymowną pantomimę obrazującą rozbiory naszej ojczyzny.

Końcowym przesłaniem były słowa Macieja, narratora: „Pomyśl, jesteś Polakiem. Żyjesz w wolnej Polsce. Ta wolność została ci dana w darze. Czy zdołasz uchować ją przed niewolą swych złych przyzwyczajeń i słabości? Co zrobisz z tą wolnością?”.

Maciej Orman/Niedziela

W spektaklu występowała również Julia, która czytała list do dziewczyny od Jaśka, który poszedł na wojnę. Zapytana, co to znaczy, że Polska jest niepodległa, odpowiedziała: – Odzyskała wolność i jest samodzielna. Dodała również, że cieszyć się z wolności można m.in. obchodząc Święto Niepodległości, uczyć się, pracować i pomagać innym.

Reklama

Repertuar stanowiły klasyczne i w większości dobrze znany utwory. – W wyborze tekstów trochę pomogli uczniowie, a trochę różne źródła. Mimo pandemii udało się nam przedstawić spektakl. Wszystko wyszło nam tak, jak trzeba – przyznała Dorota Dąbrowska, nauczyciel języka polskiego w SP nr 9, jeden z reżyserów przedstawienia. – Współpracujemy ze środowiskiem lokalnym, dlatego chcieliśmy, żeby wszyscy wiedzieli, jak pięknie nasi uczniowie potrafią kultywować tradycję – podkreśliła.

Maciej Orman/Niedziela

Tygodnik Katolicki „Niedziela” objął spektakl słowno-muzyczny pt. „Jest takie miejsce, taki kraj” patronatem medialnym.

Po zakończeniu spektaklu Ryszard Stefaniak, zastępca prezydenta Częstochowy, wręczył ks. Zdzisławowi Wójcikowi, proboszczowi parafii Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej, Srebrny Medal za Zasługi dla Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, przyznany przez zarząd główny tego związku.

W uzasadnieniu decyzji płk rez. Alfred Kabata napisał, że medal został nadany ks. Wójcikowi „w uznaniu zasług w zakresie wspierania działalności statutowej Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej oraz dużego zaangażowania w upamiętnianie ważnych wydarzeń historycznych, w kultywowanie tradycji narodowych i propagowanie chwały oręża polskiego”.

Maciej Orman/Niedziela

– Bardzo serdecznie dziękuję za to odznaczenie. Oczywiście nie czuję się go w jakikolwiek sposób godny, ale jednakowoż szanuję takie wyrazy uznania, bo to jest uznanie także dla szerszej społeczności, którą jest również parafia – powiedział ks. Wójcik.

2021-11-14 13:40

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polskość jest wielkim skarbem

[ TEMATY ]

Niepodległość

Świdnica

bp Marek Mendyk

Katedra Świdnicka

ks. Mirosław Benedyk

Bp Marek Mendyk modlił się o pomyślność naszej ojczyzny

Bp Marek Mendyk modlił się o pomyślność naszej ojczyzny

Uroczysta Msza św. w katedrze pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka była głównym wydarzeniem świdnickich obchodów 102. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Tegoroczne świętowanie ograniczyło się, do dziękczynienia Panu Bogu za dar wolności naszego narodu. Z wiadomych względów pozostałe uroczystości zostały odwołane.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: wolność religijna zagrożona także na Zachodzie

2022-11-29 15:06

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale również na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Kard. Sarah wskazuje, że w przypadku Zachodu mamy obecnie do czynienia nie tyle z otwartą nienawiścią do wiary, ile coraz bardziej widocznymi i pogłębiającymi się uprzedzaniami wobec chrześcijaństwa. Afrykański hierarcha mówił o tym w wywiadzie dla telewizji EWTN prezentując swą najnowszą książkę pt. „Katechizm życia duchowego”. Jest ona głęboką refleksją nad siedmioma sakramentami oraz nad tym, jak czynić postępy w życiu duchowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję