Reklama

Niedziela Częstochowska

Jest takie miejsce, taki kraj...

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Częstochowie przygotowali spektakl słowno-muzyczny pt. „Jest takie miejsce, taki kraj”, z którym 14 listopada wystąpili w kościele Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej.

Podczas przedstawienia można było usłyszeć m.in. wiersz Ryszarda Przymusa „Polska” i pieśń Legionów Polskich, a także zobaczyć wymowną pantomimę obrazującą rozbiory naszej ojczyzny.

Końcowym przesłaniem były słowa Macieja, narratora: „Pomyśl, jesteś Polakiem. Żyjesz w wolnej Polsce. Ta wolność została ci dana w darze. Czy zdołasz uchować ją przed niewolą swych złych przyzwyczajeń i słabości? Co zrobisz z tą wolnością?”.

Maciej Orman/Niedziela

W spektaklu występowała również Julia, która czytała list do dziewczyny od Jaśka, który poszedł na wojnę. Zapytana, co to znaczy, że Polska jest niepodległa, odpowiedziała: – Odzyskała wolność i jest samodzielna. Dodała również, że cieszyć się z wolności można m.in. obchodząc Święto Niepodległości, uczyć się, pracować i pomagać innym.

Reklama

Repertuar stanowiły klasyczne i w większości dobrze znany utwory. – W wyborze tekstów trochę pomogli uczniowie, a trochę różne źródła. Mimo pandemii udało się nam przedstawić spektakl. Wszystko wyszło nam tak, jak trzeba – przyznała Dorota Dąbrowska, nauczyciel języka polskiego w SP nr 9, jeden z reżyserów przedstawienia. – Współpracujemy ze środowiskiem lokalnym, dlatego chcieliśmy, żeby wszyscy wiedzieli, jak pięknie nasi uczniowie potrafią kultywować tradycję – podkreśliła.

Maciej Orman/Niedziela

Tygodnik Katolicki „Niedziela” objął spektakl słowno-muzyczny pt. „Jest takie miejsce, taki kraj” patronatem medialnym.

Po zakończeniu spektaklu Ryszard Stefaniak, zastępca prezydenta Częstochowy, wręczył ks. Zdzisławowi Wójcikowi, proboszczowi parafii Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej, Srebrny Medal za Zasługi dla Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, przyznany przez zarząd główny tego związku.

W uzasadnieniu decyzji płk rez. Alfred Kabata napisał, że medal został nadany ks. Wójcikowi „w uznaniu zasług w zakresie wspierania działalności statutowej Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej oraz dużego zaangażowania w upamiętnianie ważnych wydarzeń historycznych, w kultywowanie tradycji narodowych i propagowanie chwały oręża polskiego”.

Maciej Orman/Niedziela

– Bardzo serdecznie dziękuję za to odznaczenie. Oczywiście nie czuję się go w jakikolwiek sposób godny, ale jednakowoż szanuję takie wyrazy uznania, bo to jest uznanie także dla szerszej społeczności, którą jest również parafia – powiedział ks. Wójcik.

2021-11-14 13:40

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katoliku, odwagi!

Niedziela częstochowska 27/2014, str. 1, 8

[ TEMATY ]

ojczyzna

Thomas-Leuthard-Foter.com-CC-BY

Mam na swoim biurku fotografię z ostatnich lat życia sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Smutne, zafrasowane oblicze, sugerujące powagę i zatroskanie. Bo też niewątpliwie martwił się o Polskę, o Kościół w Polsce, o naród. Poza wszystkim, co mógł dla Ojczyzny uczynić, miał dla niej jedno niezawodne lekarstwo: oddawał ją Matce Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski na Jasnej Górze. Ufał Jej, słuchał, służył z całych sił i przed Jej Wizerunkiem oddał swoje ostatnie tchnienie.

CZYTAJ DALEJ

Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach świata. Iskra wyszła z Polski

2022-09-28 17:04

[ TEMATY ]

Iskra Bożego miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

W 173 miastach w Polsce oraz w 44 miejscach na całym świecie wierni odmówili dziś Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Wydarzenie odbywa się co roku w rocznicę beatyfikacji bł. ks. Michała Sopoćki, spowiednika św. s. Faustyny Kowalskiej. Inicjatorem akcji jest łódzka wspólnota ewangelizacyjna „Iskra Bożego Miłosierdzia”.

Skrzyżowania ulic oraz place miast, miasteczek i wsi zamieniły się dziś o godz. 15.00 w miejsca modlitwy. Wierni z różańcem w ręku prosili Boga o miłosierdzie dla całej ludzkości. „Wierzymy, że 10 minut błagania do Boga może zmienić nasze rodziny, nasze miasta i cały świat” – podkreślili organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: I Forum Liderek i Duszpasterzy Wspólnot dla Kobiet w Polsce

2022-09-29 11:15

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

22 października będzie ważnym dniem dla archidiecezji łódzkiej. W samym centrum miasta będzie mieć miejsce I Forum Liderek i Duszpasterzy Wspólnot dla Kobiet działających w Kościele rzymskokatolickim. Miejscem spotkania jest siedziba Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję