Reklama

Niedziela Częstochowska

Dla ubogich w Dolinie

– Ten dzień to symbol. Każdego dnia mamy przypominać sobie, że mamy być wrażliwi – mówił bp Andrzej Przybylski 14 listopada, w V Światowy Dzień Ubogich, w Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie.

Tego dnia na bezdomnych czekały: obiad, a później kawa, herbata, ciasto, fryzjerzy – uczennice Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie – oferujący swoje usługi na zasadzie wolontariatu oraz podarunek, np. koce, skarpety, środki czystości. Na zakończenie wspólnie spędzony czas zwieńczyła modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego.

Ideę spotkania objaśnił ks. Kamil Wolan, pallotyn, przełożony Doliny Miłosierdzia: – Od początku w Dolinie jednym z punktów centralnych naszego charyzmatu i naszej działalności jest służba osobom bezdomnym i wyjście naprzeciw tym wszystkim, którzy są wykluczeni. Dziś jest dzień, w których koncentrujemy się na tych, którzy są na perypetiach, chcemy dać do zrozumienia całemu społeczeństwu, że oni są.

Beata Pieczykura/Niedziela

Spotkanie odbyło się dzięki zaangażowaniu czterech organizacji pomocowych działających na terenie miasta: Fundacji ufam Tobie, Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego, Fundacji św. Barnaby i Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy „Agape”. W pomoc włączyli się także członkowie KSM i uczennice Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie.

Beata Pieczykura/Niedziela

– Chcemy w ten sposób nauczyć młodzież wrażliwości, by nie patrzyła tylko z tej perspektywy, że fryzjer to zawód, który wymaga kreatywności. W dniu ubogich chodzi o to, by spojrzeć na człowieka ze strony wrażliwej – wyjaśniła Ewa Rybak, nauczyciel przedmiotów zawodowych Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie. Jedną ze strzygących bezdomnych była Patrycja. Dlaczego się zaangażowała? – Chcę w ten sposób pomoc tym osobom wyjść z bezdomności, by nikt nie oceniał ich po wyglądzie – powiedziała. Młodzi z KSM mówili krótko: Gotów! Byli gotowi, radośni i uczynni, pomagali, wydawali posiłki. – Chcemy pobyć z tymi ludźmi i dać im radość, że są z drugim człowiekiem, że nie są odrzuceni – powiedziała Magdalena. A Marcin dodał: – Bóg przykazał pomagać, to pomagamy.
2021-11-14 15:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ile się można spóźnić do kościoła?

Zwierzał mi się ktoś, że ma kłopoty z punktualnością. W zasadzie wszędzie się spóźnia, w tym również na niedzielne Msze św. Ta osoba, świadoma swojej wady, zapytała mnie, ile można się spóźnić do kościoła, żeby Msza św. niedzielna mogła być zaliczona jako spełniony obowiązek chrześcijański. Dodała zaraz, że ponoć wystarczy, jeśli się zdąży na czytanie ewangelii, a właściwie to nawet tylko na moment Przeistoczenia chleba w Ciało Chrystusa i wina w Krew Pańską. Musiałem jej dopowiedzieć konkretnie i prosto: nie wystarczy! Msza św. jest całością, od początkowego: „W imię Ojca i Syna...”, aż po końcowe błogosławieństwo. A może trzeba jeszcze dodać, że do jej właściwego przeżycia warto być kilka minut przed rozpoczęciem Eucharystii, żeby chwilę się do niej przygotować, włączyć się w śpiew na wejście i zostać po skończonej liturgii, żeby Bogu podziękować za najważniejsze na ziemi spotkanie z Nim.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję