Reklama

Niedziela Częstochowska

Dla ubogich w Dolinie

– Ten dzień to symbol. Każdego dnia mamy przypominać sobie, że mamy być wrażliwi – mówił bp Andrzej Przybylski 14 listopada, w V Światowy Dzień Ubogich, w Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie.

Tego dnia na bezdomnych czekały: obiad, a później kawa, herbata, ciasto, fryzjerzy – uczennice Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie – oferujący swoje usługi na zasadzie wolontariatu oraz podarunek, np. koce, skarpety, środki czystości. Na zakończenie wspólnie spędzony czas zwieńczyła modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego.

Ideę spotkania objaśnił ks. Kamil Wolan, pallotyn, przełożony Doliny Miłosierdzia: – Od początku w Dolinie jednym z punktów centralnych naszego charyzmatu i naszej działalności jest służba osobom bezdomnym i wyjście naprzeciw tym wszystkim, którzy są wykluczeni. Dziś jest dzień, w których koncentrujemy się na tych, którzy są na perypetiach, chcemy dać do zrozumienia całemu społeczeństwu, że oni są.

Beata Pieczykura/Niedziela

Spotkanie odbyło się dzięki zaangażowaniu czterech organizacji pomocowych działających na terenie miasta: Fundacji ufam Tobie, Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego, Fundacji św. Barnaby i Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy „Agape”. W pomoc włączyli się także członkowie KSM i uczennice Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie.

Beata Pieczykura/Niedziela

– Chcemy w ten sposób nauczyć młodzież wrażliwości, by nie patrzyła tylko z tej perspektywy, że fryzjer to zawód, który wymaga kreatywności. W dniu ubogich chodzi o to, by spojrzeć na człowieka ze strony wrażliwej – wyjaśniła Ewa Rybak, nauczyciel przedmiotów zawodowych Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie. Jedną ze strzygących bezdomnych była Patrycja. Dlaczego się zaangażowała? – Chcę w ten sposób pomoc tym osobom wyjść z bezdomności, by nikt nie oceniał ich po wyglądzie – powiedziała. Młodzi z KSM mówili krótko: Gotów! Byli gotowi, radośni i uczynni, pomagali, wydawali posiłki. – Chcemy pobyć z tymi ludźmi i dać im radość, że są z drugim człowiekiem, że nie są odrzuceni – powiedziała Magdalena. A Marcin dodał: – Bóg przykazał pomagać, to pomagamy.
2021-11-14 15:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uwaga! Dziś Jezus znowu będzie chodził po naszych ulicach!!!

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Tomasz Lewandowski

Pielgrzym z Ciała i Krwi Bóg jest nie po to, aby siedzieć spokojnie i odbierać od nas cześć. On jest w ciągłym ruchu, przynaglony miłością i niepohamowanym pragnieniem zbawienia ludzi. Jego stabilność jest pozorna. Nikt nie ma większej miłości, większej gorliwości i determinacji, żeby dotrzeć do każdego człowieka. Nawet ta zewnętrznie spokojna obecność w Najświętszej Eucharystii zawiera w sobie niepojętą dynamikę mocy Bożej. Może się wydawać, że trudno za Nim zdążyć. Zamiast ścigać się z Bogiem, może lepiej być ciągle gotowym na Jego przyjście?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Imieniny abp. Wacława Depo

2022-09-28 17:16

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

BPJG o. Michał Bortnik

We wspomnienie św. Wacława imieniny obchodzi metropolita częstochowski abp Wacław Depo, Konfrater Zakonu Paulinów. Rano sprawował Mszę św. w zakrystii na Jasnej Górze, gdzie znajduje się figura św. Wacława, ocalona od zniszczenia z jednego z czeskich kościołów w czasach komunizmu. Abp Depo dziękował za dar życia, zanurzenia w tajemnicy chrztu św., za wszystkich „ludzi jego drogi i służby”.

Solenizant podkreślił, że Patron uczy go ewangelicznego radykalizmu: „w duchu dzisiejszej Ewangelii, żeby nie być powierzchownym, przeciętnym, żeby nie zgadzać się na bylejakość i nie pozwalać ludziom takimi być. Ja też tak myślę o swojej posłudze”.

CZYTAJ DALEJ

„La Croix”: prezydent Francji u papieża 24 października

2022-09-29 12:57

[ TEMATY ]

Francja

materiał prasowy

Niecały rok po swej ostatniej wizycie w Watykanie prezydent Francji Emmanuel Macron ponownie spotka się z papieżem Franciszkiem. Według francuskiego dziennika katolickiego „La Croix”, do audiencji u papieża ma dojść 24 października.

Szef państwa francuskiego przyjął zaproszenie Wspólnoty Sant’Egidio (św. Idziego) do udziału w kolejnym organizowanym przez nią dorocznym spotkaniu przedstawicieli religii świata w duchu Asyżu. Tegoroczna edycja odbędzie się w Rzymie w dniach 23-25 października pod hasłem „Wołanie o pokój – religie i kultury w dialogu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję