Reklama

Kościół

Debata: List biskupów polskich do biskupów niemieckich, który zmienił relacje między narodami

Z okazji 56. rocznicy podpisania listu, która przypada 18 listopada, Fundacja Rozwoju KUL w ramach projektu z Funduszu Patriotycznego MKiDN zaprasza na debatę z udziałem Włodzimierza Rędziocha, watykanisty, dziennikarza Tygodnika Katolickiego Niedziela oraz Mariana Romaniuka, historyka, zajmującego się naukowo życiem oraz przesłaniem nauczania bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Spotkanie odbędzie się o g. 21 na platformie Teams pod linkiem: Zobacz, będzie można je obejrzeć na kanale YouTube TV KUL: Zobacz

18 listopada 1965 roku polscy biskupi skierowali do biskupów niemieckich słynny list ze słowami "przebaczamy i prosimy o przebaczenie" (dosł. udzielamy wybaczenia i prosimy o nie). Słowa te już wówczas miały olbrzymie znaczenie, choć bez wątpienia intencje biskupów polskich różniły się od skutków, które przyniosły. List miał niebagatelne znaczenie dla relacji między państwem i Kościołem. Był efektem dwóch okoliczności: z jednej strony zakończenia prac II Soboru Watykańskiego, z drugiej - zbliżającej się bardzo ważnej dla Kościoła w Polsce rocznicy: milenium chrztu Polski.

List biskupów polskich do biskupów niemieckich został wystosowany jako specjalne zaproszenie dla episkopatu niemieckiego do przeżywania wspólnych obchodów milenium. Biskupi polscy uważali, iż dwadzieścia lat po zakończeniu II wojny światowej, w atmosferze soborowej, należy wykonać pewien gest, który mógłby prowadzić do pojednania między Polakami - dotkniętymi okupacją i całym złem, które Niemcy wyrządzili nam w latach 1939-1945 - a Niemcami.

Reklama

Paneliści:

Włodzimierz Rędzioch, watykanista, rzymski i watykański korespondent Tygodnika Katolickiego Niedziela, dawniej pracownik L'Osservatore Romano.

Marian Piotr Romaniuk, historyk, absolwent KUL, ekspert w dziedzinie nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego, autor licznych publikacji poświęconych Prymasowi Tysiąclecia i nie tylko, od 2012 r. uczestnik prac w procesie beatyfikacyjnym Sł. Bożego kard. S. Wyszyńskiego.

Debata organizowana jest w ramach Funduszu Patriotycznego, kierowanego przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, powołany do życia decyzją Ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

2021-11-17 17:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czwarta odsłona Raportu Jasnogórskiego 2016

[ TEMATY ]

debata jasnogórska

Krzysztof Świertok

20 grudnia 2015 r. w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze odbyła się kolejna debata, która ma przygotować Polaków do jak najlepszego przeżycia 1050. rocznicy chrztu naszej Ojczyzny. Jednocześnie była ona refleksją nad treścią Jasnogórskich Ślubów Narodu z roku 1956. Tym razem jej temat to: „Małżeństwo - sakrament wielki w Kościele”.

Dysputę tradycyjnie rozpoczęła Msza św. Przed Eucharystią w Kaplicy Cudownego Obrazu o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Ojców Paulinów, powitał celebransów oraz gości zaproszonych do debaty. Byli nimi: abp Henryk Hoser - ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Episkopatu, członek Komisji Duszpasterstwa i Rady ds. Rodziny Episkopatu, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił słowo Boże; prof. Janina Milewska-Duda i prof. Jan Tadeusz Duda - naukowcy, profesorowie krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, rodzice prezydenta RP Andrzeja Dudy; Dorota Chotecka i Radosław Pazura - aktorzy; Monika i Marcin Gajdowie - terapeuci rodzinni i ewangelizatorzy oraz ks. dr. hab. Zdzisław Struzik - pracownik naukowy Wydziału Studiów nad Rodziną Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego i Instytutu Papieża Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

2023-01-05 11:24

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Lwów

Lwów

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 1-12a.

Niedziela, 29 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję