Reklama

Wiadomości

Czarnek: najpierw spotkanie z oświatową "S”, potem także z innymi związkami

W pierwszej kolejności planowane jest spotkanie z oświatową "Solidarnością", potem z innymi związkami, a następnie z samorządowcami; nie ma w tym nic dziwnego - powiedział w czwartek szef MEiN Przemysław Czarnek.

[ TEMATY ]

edukacja

nauczyciele

Przemysław Czarnek

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Minister edukacji i nauki mówił w radiowej Jedynce, że na ostatnim spotkaniu zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli, związki zawodowe wyszły z propozycją, by rozdzielić rozmowy – najpierw ze związkami, potem z samorządowcami.

"I do tego się przychyliliśmy i zaczynamy od +Solidarności+. Dlaczego od +Solidarności+? Z dwóch powodów. Po pierwsze, wiosną 2019 r. jedynie +Solidarność+, żaden inny związek zawodowy nie przystąpił, podpisała porozumienie z rządem" – wskazał.

Porozumienie to, jak kontynuował, w 90 proc. zostało zrealizowane. Został punkt 6. - zmiana systemu wynagradzania nauczycieli, co miało nastąpić do końca 2020 r., ale okres covidowy spowodował wydłużenie tego terminu.

"Po drugie, +Solidarność+ zwróciła się do pana prezydenta Andrzeja Dudy o zorganizowanie spotkania z panem premierem i ministrem edukacji. To spotkanie odbyło się w ostatni poniedziałek. Jego kontynuacja będzie miała miejsce w Kancelarii Prezydenta we wtorek w przyszłym tygodniu" – poinformował minister.

"Na kolejny tydzień zaprosiliśmy na spotkanie Związek Nauczycielstwa Polskiego, Forum Związków, a później samorządowców. Nie ma w tym nic dziwnego" – dodał.

Podziel się cytatem

Reklama

Odnosząc się do uwagi, że związki są przeciwne m.in. zwiększeniu pensum szef MEiN wskazał, że "pensum nauczycielskie to tylko część składowa pacy nauczyciela".

"Nauczyciel pracuje 40 godzin, a nie 18. W ramach tych 40 godzin chcemy, by więcej pracował z uczniem, mniej z dokumentami, mniej w domu, więcej w szkole, ale w ramach 40-godzinowego tygodnia pracy. Jeśli sprowadzimy sytuację nauczyciela do fałszywej wizji, taka jaka jest w części społeczeństwa, że nauczyciel pracuje tylko 18 godzin tygodniowo i ma całe wakacje, całe ferie, całe Boże Narodzenie, całą Wielkanoc, święta i jeszcze 9 dni dyrektorskich w ciągu roku, to postawimy nauczyciela w strasznie złym świetle” – stwierdził.

MEiN zaproponowało związkom zawodowymi m.in. wprowadzenie przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli zamiast średniego, ustalanego na podstawie kwoty bazowej ogłaszanej corocznie w ustawie budżetowej. Ma ono wynosić: dla nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego – 140 proc., nauczyciela mianowanego – 181 proc., nauczyciela dyplomowanego – 219 proc. kwoty bazowej. Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, będą ustalone, jako określony procent przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli.

Resort podaje, że po wprowadzeniu zmian, stawki przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli będą wynosiły: dla nauczyciela niemającego stopnia awansu zawodowego – 4950 zł brutto, nauczyciela mianowanego – 6400 zł brutto i dla nauczyciela dyplomowanego – 7750 zł brutto. Z kolei minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli mających tytuł magistra i przygotowanie pedagogiczne będą wynosiły brutto odpowiednio: dla nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego – 4010 zł, nauczyciela mianowanego – 4540 zł i dla nauczyciela dyplomowanego – 5040 zł. (PAP)

Reklama

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ agz/

2021-11-18 08:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czarnek o zapowiedzi działań ws. uczelni umożliwiających strajk: autonomia uczelni jest absolutną świętością

[ TEMATY ]

uczelnia

Przemysław Czarnek

Lubelski Urząd Wojewódzki

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Autonomia uczelni jest absolutną świętością i będzie zachowana - mówił szef MEiN Przemysław Czarnek, pytany o zapowiedź działań ws. uczelni, które zarządziły godziny rektorskie ze względu na strajk. Podkreślał, że nie jest to szantaż, a reakcja na "skrajnie nieodpowiedzialne decyzje".

W czwartek szef resortu edukacji i nauki ocenił, że rektorzy zachęcający studentów i nauczycieli akademickich do brania udziału w manifestacjach przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia pandemią koronawirusa. Zapowiedział także, że będzie podejmował leżące w jego kompetencji decyzje wobec 15 uczelni, w których wprowadzono tzw. godziny rektorskie, by umożliwić studentom wzięcie udziału w strajku.

CZYTAJ DALEJ

Przybędzie do swej świątyni Pan, którego wy oczekujecie

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Prezentacja Jezusa /Wikipedia

Starotestamentowe prawodawstwo zawiera polecenie, do którego posłusznie zastosowali się Maryja i Józef: „Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu”. W każdym pokoleniu Izraelitów żywa była pamięć o ocaleniu pierworodnych podczas wyjścia z Egiptu. Świadomość, że pierworodni chłopcy są absolutną własnością Boga, sprawiała, iż 40 dni po narodzinach byli Mu ofiarowywani w specjalnym obrzędzie. Jeżeli przyszli na świat w Jerozolimie czy jej sąsiedztwie, ten obrzęd odbywał się na terenie świątyni jako miejscu szczególnej obecności Boga. „Wykupienie” pierworodnego łączyło się z „oczyszczeniem” matki. Benedykt XVI napisał: „Maryja nie potrzebuje oczyszczenia po urodzeniu Jezusa: narodzenie to przynosi oczyszczenie świata. Jest jednak posłuszna Prawu i właśnie w ten sposób służy spełnieniu się obietnic” (Jezus z Nazaretu).

CZYTAJ DALEJ

Lutomiersk: „Święci to my, to niektórzy z nas!”

2023-02-02 15:30

Uczniowie Salezjańskich Szkół Muzycznych I i II stopnia w Lutomiersku św. Jana Bosko - opiekuna młodzieży, założyciela zgromadzenia i twórcy oratoriów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję