Reklama

Niedziela Częstochowska

Majestat i skromność. Wspólnie podziękujmy za ukończenie rewitalizacji archikatedry

W najbliższą niedzielę 21 listopada o godz. 12 abp Wacław Depo będzie przewodniczył w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie dziękczynnej Mszy św. za dzieło jej renowacji.

[ TEMATY ]

Częstochowa

dziękczynienie

rewitalizacja

bazylika archikatedralna

ks. Włodzimierz Kowalik

Tomasz Matkowski/Technolight

Największe wrażenie robi podświetlona archikatedra

Największe wrażenie robi podświetlona archikatedra

– Bardzo serdecznie zapraszam na wspólną modlitwę dziękczynienia Panu Bogu i ludziom, na to wielkie Te Deum Laudamus – mówi ks. Włodzimierz Kowalik, proboszcz parafii archikatedralnej.

Wykaz prac wykonanych w budynku bazyliki archikatedralnej:

I etap

Reklama

Generalne sprzątanie piwnic i poddaszy; remont elewacji (oczyszczenie i uzupełnienie ubytków); remont kamiennej posadzki w nawie głównej, nawach bocznych i transepcie; wykonanie powietrznej instalacji grzewczej; remont niezbędnych pomieszczeń technicznych; zabezpieczenie przeciwpożarowe więźby dachowej i deskowania dachu; wykonanie stalowych pomostów na poddaszu; remont i zabezpieczenie przeciwpożarowe ławek i konfesjonałów; remont instalacji elektrycznych; wykonanie nowego oświetlenia wewnątrz i iluminacji zewnętrznej archikatedry; wykonanie instalacji sygnalizacji pożaru i włamania, instalacji monitoringu i instalacji hydrantowej; zaopatrzenie budynku w podręczny sprzęt gaśniczy; zabezpieczenie przeciwwilgociowe ścian; wyłożenie cokołów ścian, wewnątrz budynku, płytami kamiennymi w miejscu zdemontowanej drewnianej boazerii; remont kaplic (naprawa tynków i malowanie ścian oraz sklepień); wykonanie dźwigu osobowego w wieży zachodniej; remont głównych schodów zewnętrznych i ich przebudowa (wykonanie pod schodami toalet i montaż podnośnika umożliwiającego dostęp do budynku osobom niepełnosprawnym); wykonanie zewnętrznej pochylni dla osób niepełnosprawnych przy wejściu do kaplicy Najświętszego Sakramentu; budowę i przebudowę przyłączy wody, kanalizacji sanitarnej i energii elektrycznej.

II etap

Generalne sprzątanie bloku wieżowego; remont podpiwniczenia prezbiterium (nowy układ funkcjonalny) – ściany działowe, posadzki, tynki, malowanie ścian i sufitów, drzwi i okna; instalacja centralnego ogrzewania w zakrystii i pomieszczeniu dla ministrantów w piwnicach; remont toalet przy zakrystii obejmujący posadzki, okładziny ścian, sufity, drzwi, instalację wodno-kanalizacyjną i armaturę; nowe przejście z zakrystii do transeptu wraz niezbędnym przesunięciem balasek; cokoliki kamienne przy posadzce w głównej kruchcie i przy wszystkich filarach nawy; nowe pomieszczenia dla organisty w wieży wschodniej; zamknięcie wszystkich zagrażających bezpieczeństwu otworów w stropach żelbetowych, pozostałych po nadbudowie wież; remont stalowych okien na najwyższym poziomie wież i drewnianych żaluzji na poziomie pomieszczenia dzwonów; remont drewnianej podłogi w pomieszczeniu dzwonów; remont posadzek betonowych w masywie wieżowym na poziomie chóru oraz na najwyższym poziomie wieży zachodniej; zabezpieczenie przeciwkorozyjne w masywie wieżowym wszystkich stalowych elementów ścian, stropów i schodów oraz konstrukcji wsporczej dzwonów; remont wszystkich drzwi zewnętrznych; nowe nagłośnienie wewnętrzne i zewnętrzne; wypusty instalacyjne dla infomatu w kruchcie i ekranów na filarach w nawie głównej.

Generalnym wykonawcą prac było Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe Termobud z Częstochowy.

2021-11-19 11:06

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Działania rycerzy

Niedziela częstochowska 46/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Częstochowa

Rycerze Kolumba

Beata Pieczykura/Niedziela

Miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm – to misja rycerzy

Miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm – to misja rycerzy

Co jednoczy Rycerze Kolumba? Odpowiedź na to pytanie poznali ci, którzy w dniu beatyfikacji ich założyciela – ks. Michaela McGivneya modlili się we wspólnocie rycerskiej regionu częstochowskiego.

Wobec pytania: co zrobiliśmy w życiu, by osiągnąć świętość? i zadania: bycie Rycerzem Kolumba to służba w wielkiej pokorze stanęli 31 października Rycerze Kolumba z regionu częstochowskiego. To wezwanie skierował do nich ks. Ryszard Umański, archidiecezjalny duszpasterz Rycerzy Kolumba i proboszcz parafii św. Wojciecha BM w Częstochowie, podczas Mszy św., którą odprawił w tej wspólnocie parafialnej w intencji Rycerzy Kolumba działających w Częstochowie, archidiecezji częstochowskiej, w Polsce i na całym świecie. – Dla braci Rycerzy Kolumba to szczególny dzień – beatyfikacji założyciela ks. Michaela McGivneya. To świadczy o tym, że dobrze wybraliśmy. Jesteście w wielkiej, męskiej organizacji katolickiej, którą założył błogosławiony i dla której wyprasza teraz łaski – podkreślił ks. Umański.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zadarko: żebrak Łazarz ma dzisiaj twarz migranta i uchodźcy

2022-09-25 17:55

[ TEMATY ]

uchodźcy

Ks. Jakub Nagi

W kolejce do bezpiecznego świata

W kolejce do bezpiecznego świata

W intencji tych, którzy zginęli w drodze do Europy modlił się w koszalińskiej katedrze bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji Turystyki i Pielgrzymek. Żebrak Łazarz ma dzisiaj twarz migranta i uchodźcy, ma twarz matki z dzieckiem uciekającej z Ukrainy, przerażonej Kurdyjki z dziećmi leżącej w lesie na granicy polsko-białoruskiej. Dziś, 25 września, Kościół obchodzi Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Kreśląc migracyjny obraz Polski, Europy i całego świata bp Krzysztof Zadarko przestrzegał przed obojętnością na ludzkie dramaty ukryte w anonimowych liczbach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję