Reklama

Niedziela Częstochowska

W nowym blasku

„Te Deum laudamus” za szczęśliwie zakończoną renowację bazyliki Świętej Rodziny w Częstochowie z głębi serc popłynęło w tej świątyni. 21 listopada, w 36. Diecezjalny Światowy Dzień Młodzieży, uroczystości przewodniczył abp Wacław Depo.

W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodych – uroczystej dziękczynnej Mszy św. za szczęśliwie zakończoną renowację archikatedry przewodniczył abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski dokonał także poświęcenia odnowionej świątyni.

W duchu wdzięczności za ukończone dzieło proboszcz ks. Włodzimierz Kowalik mówił: – Trud rewitalizacji częstochowskiej katedry traktuję jako wielką łaskę od Boga, bo wszak to Boży dom. Kiedy zamierzone dzieło dochodzi do szczęśliwego zakończenia, z serca wyrywa się „Te Deum laudamus”. Od początku podejmowanych działań towarzyszyła mi świadomość, że „jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno trudzą się ci, którzy go wznosili”. Co prawda to tylko rewitalizacja, jednak bez Bożej pomocy i błogosławieństwa zrealizowanie tego zamierzenia byłoby niemożliwe. Ksiądz proboszcz dziękował wszystkim zaangażowanym w dzieło, a przede wszystkim abp. Depo.

Karol Porwich/Niedziela

W homilii metropolita częstochowski powiedział: – W pięknie majestatu odnowionej bazyliki archikatedralnej odkrywamy to zadanie 36. Diecezjalnego Światowego Dzień Młodzieży, które Jezus skierował do Szawła z Tarsu: „Podnieś się i stań na nogi, bo ukazałem się tobie po to, aby ustanowić cię sługą i świadkiem tego, co zobaczyłeś, i tego, co ci objawię; że Mesjasz jest pierwszym zmartwychwstałym i będzie głosić światu prawdy ludom i poganom” (por. Dz 26, 16, 23). To polecenie: Stań na nogi i bądź Moim świadkiem odnosi się do każdego z nas, niezależnie od wieku. Dlatego jako umocnienie na drogach wiary przede wszystkim dla młodych abp Depo pozostawił słowa papieża Benedykta XVI: „Jeśli w budowaniu domu waszego życia napotkacie tych, którzy pogardzają fundamentem, na którym budujecie, nie zniechęcajcie się! Wiara mocna musi przejść przez próby. Nasza wiara w Jezusa musi często się konfrontować z niewiarą innych, by pozostać naszą wiarą na zawsze”. Młodym przypomniał list św. Jana Pawła II do młodzieży, który jest wciąż aktualny, i zachęcił ją do odczytania go na nowo.

Reklama

W nawiązaniu do liturgii słowa abp Depo przypomniał, że „Jezus włączył nas w swoje życie przez Jego krew i staliśmy się uczestnikami Jego królestwa już dzisiaj”. Chrystus na końcu przyjdzie i będzie sędzią każdego. On jest początkiem i końcem. On jest Panem, jest wszechmogący. W Nim życie i świat mają sens. Wobec kwestionujących tę prawdę, metropolita częstochowski z mocą mówił: – Unieważnić osobę Jezusa i wszystko, co uczynił dla zbawienia ludzi – to brzmi demonicznie! Unieważnić Jezusa w dziejach człowieka i postawić się w miejsce Boga. Zwrócił także uwagę, że Kościół ma wymiar świętości Boga oraz ludzkiej słabości i grzeszności. – To pytanie o Kościół będzie powracać na drogach synodalności, naszych spotkań – stwierdził.

Karol Porwich/Niedziela

Pamiątką tej uroczystości jest książka „Archikatedra Świętej Rodziny w nowym blasku”, którą otrzymali uczestnicy dziękczynnej Mszy św.

Tego dnia 15 kandydatów złożyło przysięgę i zdecydowało się realizować zasady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej: „Gotów”.

Diecezjalnym asystentem KSM został ks. Michał Jędrzejski, wikariusz parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie, który zastąpił ks. Andrzeja Witka.

2021-11-21 18:11

Ocena: +2 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W twarzy drugiego człowieka zobaczyć brata

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Dzień Chorego

Karol Porwich

– Wraz z papieżem Franciszkiem prosimy Maryję z Groty Massabielskiej, Matkę Miłosierdzia, Matkę z Jasnej Góry, z Ostrej Bramy, Matkę Uzdrowienia Chorych z niezliczonych sanktuariów na całym świecie, niech wspiera naszą wiarę i naszą nadzieję, i pomaga nam odpowiedzialnie troszczyć się o siebie nawzajem – mówił abp Wacław Depo 11 lutego, w XXIX Światowy Dzień Chorego, na Jasnej Górze.

Kierując swoje myśli i serca w kierunku osób chorych, służby zdrowia i tych, którzy nimi się opiekują, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Matera: papież odwiedził jadłodajnię dla ubogich

2022-09-25 13:58

[ TEMATY ]

Franciszek

Vatican Media

Papież Franciszek odwiedził w Materze jadlodajnię dla ubogich Mensa della Fraternità (Stołówka Braterstwa) im. Ks. Giovanniego Mele. Spotkał się z jej personelem i poświęcił tę nowo powstałą placówkę.

Ojciec Święty przyjechał do stołówki po zakończeniu Mszy św. wieńczącej włoski Krajowy Kongres Eucharystyczny. Jadłodajnia jest jednym z dzieł-symboli kongresowych. Stworzyła ją Fundacja im. Giuseppe Tamburrino.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję