Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włochy

50. rocznica śmierci Gasperiego - jednego z „ojców Europy”

19 sierpnia br. obchodzono we Włoszech 50. rocznicę śmierci Alcide De Gasperiego, jednego z „ojców Europy”, współinicjatora utworzonej w 1949 r. Rady Europy oraz Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Za jego rządów Włochy stały się jedną z sił napędowych w stopniowym jednoczeniu Europy. Zaproszony do udziału w Konferencji Katolickiej w Brukseli w 1948 r., De Gasperi przedstawił proces jednoczenia Europy jako budowanie zapory przeciwko wywrotowym działaniom partii komunistycznych i zagrożeniu sowieckiemu. Konfrontacja z komunizmem rodzimym i międzynarodowym utwierdziła go w tym. Jednak, jak wynika z jego pism i licznych wystąpień publicznych, zasadnicza motywacja była znacznie szersza. Chodziło mu bowiem o nawiązanie do inspirowanego przez chrześcijaństwo ideału jedności i przypomnienie, że chrześcijaństwo stanowiło jeden z fundamentalnych czynników, które ukształtowały Europę.
De Gasperi jest pochowany w rzymskiej bazylice św. Wawrzyńca.

Chiny

Komunistyczne władze aresztowały księży

W chińskiej prowincji Hebei aresztowano 8 księży Kościoła podziemnego oraz 2 seminarzystów. Wśród aresztowanych jest administrator diecezji Baoding Zhang Zhenquian - poinformowała Fundacja im. kard. Kunga w Stamford (USA).
Przedstawiciele fundacji zaapelowali do wspólnoty międzynarodowej oraz do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, aby rozważyć organizację kolejnych Igrzysk Olimpijskich, w 2008 r., w Chinach. Ich zdaniem, kraj, który nie przestrzega podstawowych praw człowieka, nie może propagować ducha olimpijskiego i nie zasłużył na taki zaszczyt.
Wraz z aresztowaniem administratora diecezja Baoding została całkowicie pozbawiona kierownictwa. Jej biskup, 73-letni Jacob Su Zhimin został aresztowany w 1997 r. i od tego czasu nic nie wiadomo o jego losie. Ostatni raz widziano go w listopadzie 2003 r. podczas krótkiego pobytu w szpitalu. Bp Zhimin jest jednym z licznych biskupów i księży wiernego Rzymowi Kościoła, zatrzymanych przez władze w Pekinie. Ślad zaginął również po biskupie pomocniczym w Sus Francesco An Shuxin, aresztowanym w 1996 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wietnam

100 tys. katolików pielgrzymowało do sanktuarium maryjnego La Vang

Ponad 100 tys. wietnamskich katolików pielgrzymowało w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny do znanego sanktuarium maryjnego La Vang w diecezji Hue, w centralnym Wietnamie.
To miejsce pielgrzymkowe upamiętnia objawienia maryjne z 1798 r., kiedy to Maryja ukazała się grupie katolickich uchodźców. Po ustaniu prześladowań zbudowano w La Vang drewnianą kaplicę, którą niestety w połowie XIX wieku spalili nowi prześladowcy. Od 1885 r. w La Vang istnieje murowany kościół, z czasem kilkakrotnie powiększany. W 1961 r., na pamiątkę zjednoczenia kraju i przywrócenia wolności religijnej, biskupi Wietnamu Południowego rozpoczęli budowę nowej świątyni, ogłaszając jednocześnie La Vang narodowym centrum maryjnym. W tym samym roku papież Jan XXIII podniósł kościół w La Vang do godności bazyliki mniejszej. Od tego czasu sanktuarium budowano z wielkim rozmachem. Jednak podczas drugiej wojny wietnamskiej w 1972 r. wszystkie zabudowania La Vang znajdujące się w strefie walk całkowicie zniszczono.
Reżim komunistyczny do dziś niechętnie patrzy na wielkie pielgrzymki do La Vang. Są one „solą w oku” władz również dlatego, że przypominają o wspaniałej karcie w historii katolicyzmu wietnamskiego. W Wietnamie żyje ok. 8 mln katolików, co stanowi 10% ludności tego kraju.

Irak

Masowe ucieczki chrześcijan

„Już 40 tys. irackich chrześcijan opuściło kraj od momentu, kiedy doszło do ataków na kościoły w Mosulu i Bagdadzie” - poinformowała Pascale Isho Warda, minister ds. uchodźców i migrantów Iraku. Minister Warda wyraziła zaniepokojenie tak dużą liczbą emigrantów. Przyznała także, że strach powodowany przez ataki terrorystyczne udziela się całemu społeczeństwu irackiemu, nie tylko chrześcijanom. Po atakach na kościoły w Mosulu i Bagdadzie z 1 sierpnia br., w których zginęło 11 osób, a 50 zostało rannych, chrześcijanie żyją w wielkim napięciu. Coraz więcej z nich decyduje się na wyjazd. Zamykają sklepy, sprzedają domy i uciekają do pobliskiej Jordanii lub Syrii. Niektórzy wyjeżdżają nawet do dalekiej Australii lub Szwecji. Chrześcijanie stanowią w Iraku 3% (ok. 700 tys.) jego mieszkańców, pozostałe 97% (ok. 24 mln) to wyznawcy islamu.

Reklama

USA

Sędzia Sim Lake w stanie Texas nakazał usunięcie kamiennego monumentu z tekstem Biblii sprzed budynku sądu w Harris County. Uzasadniając decyzję, sędzia argumentował, że „monument zmusza do lektury Biblii, co jest sprzeczne z konstytucją, która gwarantuje oddzielenie Kościoła od państwa”. Władze Harris County zapowiedziały odwołanie od tej decyzji, argumentując, że monument został ufundowany za prywatne pieniądze i zamieszczony na nim tekst jest zgodny z wolnością wypowiedzi, do czego mają prawo jego fundatorzy. Jest to kolejny taki przypadek. W lutym br. w stanie Wisconsin sąd nakazał usunąć głaz z Dziesięciorgiem Przykazań z miejskiego parku w La Crosse. Wcześniej, w 2003 r., Sąd Najwyższy w USA nakazał usunąć monument upamiętniający Dekalog z budynku sądu stanowego w Montgomery, stolicy stanu Alabama.

Korea Południowa

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia br. koreańscy katolicy modlili się, aby dzięki wstawiennictwu Matki Bożej w kraju panował pokój i doszło do zjednoczenia podzielonej Korei. Z okazji uroczystości specjalny list wystosowali: arcybiskup Seulu i administrator apostolski Phenianu Nicholas Cheong Jin-suk oraz John Chrisostom Kwon Hyok-ju, biskup Andongu. W Korei Południowej kult maryjny jest bardzo rozpowszechniony, wizerunki Matki Bożej można spotkać w każdym kościele i jego otoczeniu.
Jedyne sanktuarium maryjne znajduje się w Namayang, w diecezji Suwon. Do miejsca, gdzie w 1866 r. śmiercią męczeńską zginęło wielu chrześcijan, przybywają pielgrzymi z całego kraju. W 1999 r. patronką sanktuarium została Matka Boża.

Reklama

Hiszpania

Władze miasteczka Tavernes Blanques w regionie autonomicznym Walencji obdarzyły jego patronkę - Matkę Bożą Porzuconych z Carraixet tytułem „wieczystej Burmistrzyni honorowej”. Jest to spełnienie jednomyślnej decyzji podjętej w maju br. przez wszystkie partie polityczne obecne we władzach miasteczka.
Podczas uroczystej Mszy św., sprawowanej przez wikariusza biskupiego archidiecezji walenckiej - ks. Angela Saneugenio w miejscowym kościele Trójcy Przenajświętszej, burmistrz Arturo Ros symbolicznie przekazał Patronce laskę władzy, nadając jej jednocześnie tytuł „wieczystej Burmistrzyni honorowej”, wygrawerowany na pięknie wykonanej płycie.

Wietnam

W państwowej oficynie wydawniczej Wietnamu opublikowany został pierwszy w tym kraju Leksykon Kościoła Katolickiego. W 80-milionowym Wietnamie żyje ponad 5,5 mln katolików, nad którymi opiekę duszpasterską sprawuje ponad 2,8 tys. księży; w kraju tym pracuje także ok. 12 tys. zakonników i zakonnic, w wyższych seminariach duchownych studiuje ok. 1,3 tys. kleryków (1,7 tys. kandydatów przygotowuje się do podjęcia studiów). Leksykon zamieszcza też informacje dotyczące 550 tys. wietnamskich katolików żyjących w 37 krajach poza ojczyzną. Komunistyczne władze Wietnamu zgodziły się na umieszczenie w leksykonie m.in. artykułu o męczennikach wietnamskich z czasów panowania reżimu.

Tydzień na świecie

Prezydent USA George W. Bush ogłosił w Cincinnati, w przemówieniu na dorocznym kongresie weteranów wojennych, największą od zakończenia zimnej wojny reorganizację wojsk USA na świecie. Obejmuje ona m.in. redukcję sił tego kraju w Europie (głównie w Niemczech) i w Azji (przede wszystkim w Korei Południowej) o 70-100 tys. żołnierzy.

Media doniosły, że na londyńskim dworcu autobusowym Victoria Coach Station i w innych centralnych punktach Londynu koczują wciąż Polacy, którzy wbrew prounijnej propagandzie mediów nie znaleźli w Wielkiej Brytanii pracy. Zawiedzeni obietnicami zatrudnienia, nie mogą się zdecydować na powrót do kraju, gdzie wielu z nich nie miało pracy. Często nie stać ich na powrót do Polski.

W Niemczech, Austrii i Szwajcarii dostępna jest gra komputerowa, która - bez informowania o tym - powtarza kłamliwą propagandę niemiecką z 1939 r., iż to nie Niemcy, ale Polacy wywołali II wojnę światową. Gra Codename: Panzers ma wejść na polski rynek 1 września! W jej reklamie jest mowa, że „oddaje ona realia II wojny światowej”. Całą sprawą zainteresowało się polskie MSZ.

Do 85 mln ton rosyjskiej ropy rocznie będzie płynąć ukraińskimi rurociągami. Umowę w tej sprawie - obowiązującą przez co najmniej 15 lat - podpisali w Soczi premierzy Rosji i Ukrainy. Leonid Kuczma stwierdził, że porozumienie zapewnia Ukrainie stabilizację, jednak - zdaniem obserwatorów - jest ono korzystne przede wszystkim dla Rosji i zwiększa jej wpływy na Ukrainie. - Porozumienie może pośrednio wpłynąć na wzrost cen paliw w Polsce - uważa prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych Aurelia Kuran-Puszkarska.

Mimo wznowionych walk i rozruchów w Iraku ok. 1300 delegatów z całego kraju zebrało się w Bagdadzie na Konferencji Narodowej, która ma zapoczątkować demokratyczną debatę na temat przyszłości państwa. Niemające precedensu w dziejach Iraku zgromadzenie przywódców religijnych, politycznych, etnicznych i plemiennych ma pomóc w wybraniu 100-osobowej Rady Narodowej, namiastki parlamentu, która powinna działać do zaplanowanych na styczeń 2005 r. wyborów powszechnych.

Rzecznik osaczonego w Nadżafie szyickiego przywódcy Muktady al-Sadra poinformował oficjalnie, że szyici „zapraszają Papieża Jana Pawła II, by pomógł w rozwiązaniu kryzysu” w tym mieście. W specjalnym oświadczeniu Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej potwierdziło gotowość podjęcia mediacji w Nadżafie.

W obozie dla uchodźców kongijskich z plemienia Tutsi w Gatumba, koło stolicy Burundi, doszło do masakry. Grupa ludzi z organizacji zbrojnej Hutu z Burundi, pod nazwą Narodowy Front Wyzwolenia (FNL), wtargnęła do obozu i zamordowała 159 azylantów, w tym wiele kobiet i dzieci; ponad 100 osób zostało rannych. Caritas Internationalis i Caritas Burundi ruszyła z natychmiastową pomocą dla pozostałych przy życiu uciekinierów w obozie Gatumba.

Co najmniej 2 mln Kenijczyków cierpi głód; z powodu suszy zniszczeniu uległo 60% zbiorów.

Na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach Polka Otylia Jędrzejczak zdobyła jeden złoty i 2 srebrne medale w pływaniu (kolejno: na 200, 100 i 400 m). Brązowy medal we florecie wywalczyła Sylwia Gruchała.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie. Sąd odrzucił zażalenie

2024-05-23 09:56

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Archiwum parafii NSPJ w Bydgoszczy

Ks. Michał Olszewski

Ks. Michał Olszewski

W środę Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy postanowienia sądu I Instancji o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec trójki podejrzanych w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości – wśród nich wobec ks. Michała Olszewskiego.

PUBLIKUJEMY TREŚĆ KOMUNIKATU PROKURATURY KRAJOWEJ

Informacja o postanowieniach Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości

CZYTAJ DALEJ

76 lat temu został zamordowany rtm. Witold Pilecki

2024-05-25 08:53

[ TEMATY ]

historia

rtm. Witold Pilecki

pl.wikipedia.org

76 lat temu, 25 maja 1948 r., w więzieniu mokotowskim komuniści zamordowali rtm. Witolda Pileckiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 r., oficera AK, więźnia Auschwitz. „Przez całe życie pracowałem dla Polski” – pisał w liście do komunistycznego dyktatora Bolesława Bieruta.

Witold Pilecki pochodził z rodziny szlacheckiej o tradycjach niepodległościowych. Jego dziad Józef Pilecki został zesłany na Syberię za udział w Powstaniu Styczniowym, a majątek rodzinny na Nowogródczyźnie uległ częściowej konfiskacie. Jako uczeń gimnazjum związał się z ruchem harcerskim. Pod koniec I wojny światowej wstąpił do oddziałów samoobrony, które na przełomie 1918 i 1919 r. przejęły władzę w mieście, a następnie broniły go przed bolszewikami. Następnie walczył w oddziale ułanów dowodzonym przez legendarnego „Łupaszkę”, czyli rtm. Jerzego Dąmbrowskiego. W 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej bronił Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 26.): Afekt i efekt

2024-05-25 20:50

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

mat. prasowy

Czy Maryja może być papieżem? Jak się modlił Jan Paweł II, kiedy kula przeszyła jego brzuch? I co właściwie ma wspólnego afekt z efektem? Zapraszamy na dwudziesty szósty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przywołuje trzy mało znane i niesamowite wypowiedzi św. Jana Pawła II o Maryi oraz opowiada o Jej roli w życiu i pontyfikacie papieża z Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję