Po raz 48. na Jasnej Górze od 10 do 12 września br. trwały Dni Modlitw Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”. Inicjatorem Dni Modlitw był Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński - senior „Odrodzenia” przedwojennego. Ponad 80-letni Ruch wytworzył swoistą tradycję, nawiązującą do początków idei międzywojennych: odnowić wszystko w Chrystusie, oddać Polskę Chrystusowi. „Odrodzenie” w swych założeniach miało odrodzić religijnie, moralnie i intelektualnie młodzież oraz zapobiegać głębokiemu kryzysowi kultury, na skutek rozpowszechniającej się desakralizacji życia, płynącej z liberalizmu. Dzisiaj „Odrodzenie” ma do spełnienia podobne cele.
Dni Modlitw są przygotowywane wielopłaszczyznowo. Tak, aby - zgodnie z tradycją - pogłębić ducha, intelekt i omówić najbardziej dotykający człowieka problem społeczny - obecnie jest to bezrobocie. Wrześniowe spotkanie, w którym uczestniczyło ok. 500 osób, z działających w Polsce 40 kół, przebiegało pod hasłem: Chrystusa naśladować. Prymas Polski kard. Józef Glemp, nie mogąc osobiście uczestniczyć w spotkaniu, wystosował list do członków „Odrodzenia”, w którym napisał: „Mamy naśladować Chrystusa, to znaczy brać własny krzyż na każdy dzień. Mamy wspaniałe wzorce, choćby postać bł. o. Michała Czartoryskiego”.
Dzień pierwszy upłynął pod znakiem rekolekcji i wspólnej modlitwy podczas Drogi Krzyżowej i Apelu Jasnogórskiego. Nauki głosili: o. Leon Knabit - benedyktyn, i o. Wiesław Łyko - oblat Maryi Niepokalanej. Od trzech lat oddzielny blok rekolekcyjno-formacyjny przygotowywany jest dla młodych z Czarnkowa, Poznania i z 7 rzeszowskich kół „Odrodzenia”. W tym roku młodzi spotykali się z o. Markiem Grzelczakiem - dominikaninem (rzeszowskim duszpasterzem Akademickiego Koła „Odrodzenia” w Rzeszowie). Spotkanie miało miejsce w kaplicy Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo przy ul. św. Barbary 43 w Częstochowie.
Modlitwy i konferencje rozłożono na sobotę i niedzielę. W sobotę przed południem zgromadzeni w Auli Jana Pawła II wysłuchali konferencji: Opatrzność Boża a Miłosierdzie! Znaczenie zawierzenia Opatrzności Bożej, wygłoszonej przez Macieja Jakubowskiego, oraz Społeczna nauka Kościoła a praktyczne osiągnięcia w przezwyciężaniu bezrobocia i ubóstwa - o. Krzysztofa Mądela SJ. Popołudniowe seminarium społeczne było przedłużeniem konferencji i przebiegało w atmosferze burzliwej polemiki z o. Krzysztofem Mądelem. Zarówno o. Krzysztof, jak i zabierający głos wskazywali na konieczność rezygnacji z nadopiekuńczej roli państwa i zmianę świadomości społeczeństwa, na konieczność reform legislacyjnych ordynacji wyborczych w kierunku wyborów personalnych, czyli okręgów jednomandatowych. Mówiono o konieczności przeciwstawiania się zawłaszczaniu mediów publicznych, głównie w okresie wyborczym, o poszukiwaniu nowych sposobów formacji liderów samorządowych. Odrodzeniowcy z różnych stron Polski dzielili się inicjatywami minimalizującymi bezrobocie na szczeblu lokalnym, parafialnym i regionalnym, np. Fundacja Dobrego Pasterza w Ustroniu Śląskim, Fundacja „Barka” w Poznaniu. Zauważono potrzebę stworzenia sieci „wsparcia dla jednego”, czyli adwokatury społecznej. Jej rolą byłoby świadczenie pomocy przez ludzi kompetentnych i doświadczonych.
Seminarium formacyjne o „odczytywaniu sercem” Pisma Świętego poprowadził o. Włodzimierz Zatorski - benedyktyn. Na forum młodzi wysłuchali także ważnego wykładu dr. Jacka Pulikowskiego: O samowychowaniu w nawiązaniu do myśli Ojca Świętego: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali”.
Niedziela poświęcona była prekursorowi lwowskiego „Odrodzenia” - bł. Michałowi Czartoryskiemu, w 60. rocznicę jego śmierci. Duchową sylwetkę i jego osobowość przybliżyła Alicja Trześniowska. Dopełnieniem tej prezentacji był - ze wzruszeniem i uznaniem przyjęty przez zgromadzonych - montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży z Rzeszowa i Czarnkowa, przygotowany przez A. Trześniowską.
Zgromadzeni na 48. Dniach Modlitw Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie” skierowali do władz postulat świętowania w naszej ojczyźnie niedzieli. Prezes Maciej Jakubowski, w imieniu Zarządu Stowarzyszenia, prosił, aby wszyscy członkowie „Odrodzenia” w okresie przygotowującym walny zjazd, który odbędzie się w dniach 29 kwietnia - 3 maja 2005 r. w Czarnkowie, podjęli krucjatę modlitewną. Spotkanie w Domu Matki i Królowej zakończyło zawierzenie się Stowarzyszenia i jego trudnych wyborów Opatrzności Bożej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu