Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Autobus dla bezdomnych

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Urząd Miasta Łodzi

Od początku grudnia po łódzkich ulicach w godzinach nocnych kursuje specjalny autobus przeznaczony dla bezdomnych i osób potrzebujących pomocy w zimne noce.

Każdy potrzebujący, który pojawi się w autobusie, otrzyma ciepłą zupę oraz pieczywo. Będzie mógł również napić się ciepłej herbaty. Średnio każdej nocy poprzedniej zimy z tej formy pomocy korzystało 160 osób. W ciągu całego sezonu pracy autobusu, wydano ponad 12,5 tysiąca gorących posiłków. - Projekt autobusu stanowi doskonałe uzupełnienie istniejącego i funkcjonującego przez cały rok łódzkiego systemu wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności. System ten obejmuje m.in. finansowane i współfinansowane przez Miasto Łódź schroniska oraz noclegownie. Okres jesieni oraz zimy to najtrudniejszy czas dla bezdomnych w roku, dlatego tak istotne jest dodatkowe wsparcie. Pomysł autobusu sprawdził się poza tym na przestrzeni kilkunastu już lat na ulicach Łodzi. Potrzebujący pomocy korzystają z niego chętnie, kiedy termometry zaczynają wskazywać niskie temperatury - mówi Piotr Kowalski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami.

Specjalnie oznakowany autobus, który na nocną trasę ulicami Łodzi wyjeżdża regularnie już od 2002 r., będzie kursował tradycyjnie do 15 marca. Przez całą zimę osoby w kryzysie bezdomności w Łodzi oraz wszelkie, inne osoby potrzebujące wsparcia będą mogły zjeść w nim codziennie ciepły posiłek. Także na przystankach, na których zatrzyma się autobus, chętni otrzymają ciepłą odzież oraz koce. Tegoroczna trasa autobusu dla bezdomnych i potrzebujących będzie wiodła od Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady, Dworzec Łódź-Kaliska (od strony al. Unii Lubelskiej), pl. Barlickiego (od strony ul. Żeromskiego), Stary Rynek (od strony ul. Zgierskiej) oraz rynek u zbiegu ul. Przybyszewskiego i ul. Tatrzańskiej. Trasa nie jest przypadkowa – została zaplanowana w oparciu o miejsca, w których najczęściej gromadzą się bezdomni. Zakończenie kursu jest uzależnione od liczby osób korzystających ze wsparcia.

Każdy potrzebujący, który pojawi się w autobusie otrzyma ciepłą zupę oraz pieczywo do niej. Będzie mógł również napić się ciepłej herbaty. Wszystkie posiłki będą przygotowywane codziennie w kuchni schroniska przy ul. Nowe Sady. Autobus będzie obsługiwany przez pracownika Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, które na zlecenie Miasta Łódź, realizuje ten projekt oraz trzech wolontariuszy będących mieszkańcami Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady.

2021-12-09 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konstantynów Łódzki: Bóg w człowieku sieje ziarno Słowa Bożego!

- Przynosimy Panu Bogu plony ziemi i waszej pracy na tej ziemi. Za tymi wieńcami, za tym chlebem, który przynieśliście kryją się też inne owoce, owoce innego siewu i innej pracy. Mianowicie kryją się owoce siewu, którego Pan Bóg dokonuje we wnętrzu, w sercu, w duszy każdego z nas. Bóg jest siewcą! – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Radosny Festyn u Oblatów

2022-05-28 20:07

Tomasz Lewandowski

Koncert finałowy zagrał zespół "40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach"

Koncert finałowy zagrał zespół

Rodzinny Festyn „U Oblatów” pełen był konkursów, koncertów i zabaw. Ale przede wszystkim - po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią - było to spotkanie z drugim człowiekiem!

Atrakcje dla najmłodszych, konkursy i zabawy dla całych rodzin, kącik kulinarny, stoiska wspólnot parafialnych – na Festynie „U Oblatów” dużo się działo, było radośnie i ciekawie. Wystąpiły m.in. chóry, a koncert finałowy zagrał znany wrocławski zespół „40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję