Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Ogłoszono wyniki Konkursu Literackiego i Plastycznego pt. „100-lecie Archidiecezji Łódzkiej”.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Anna Kolosyuk

W Bazylice Archikatedralnej św. Stanislawa Kostki ogłoszono wyniki konkursu zorganizowanego przez Akcję Katolicką Archidiecezji Łódzkiej w ramach roku jubileuszowego.

Reklama

- Gromadzi nas dzień szczególny, w którym przeżywamy zakończenie roku św. Józefa w Kościele katolickim, ale jednocześnie dzisiaj św. Józef patronuje naszej diecezji od stu lat i za to pragniemy dziękować Bogu. Pamietajmy, że nasza diecezja powstała jako pierwsza w niepodległej Polsce po zakończeniu pierwszej wojny światowej i od razu została oddana opiece św. Józefa, więc tym bardziej mamy sposobność do tego, by dziękować św. Józefowi za przemożną opiekę i orędownictwo nad naszą diecezją - powiedział na rozpoczęcie ks. Ireneusz Kulesza, Asystent Kościelny Akcji Katolickiej AŁ.

Jednoetapowy konkurs skierowany był do wszystkich chętnych uczniów szkół podstawowych, średnich, specjalnych i ośrodków wychowawczych. Zgłosiło się 57 placówek oświatowo-wychowawczych, które oddały łącznie 290 prac: 12 plakatów, 17 prac literackich oraz 261 prac plastycznych. - Celem naszego konkursu było ukazanie wydarzeń historyczno-religijnych o takim fundamentalnym znaczeniu dla Polski, Kościoła łódzkiego, przybliżenie postaci świętych, błogosławionych, sług Bożych i męczenników z ziemi łódzkiej, kształtowanie szacunku do polskiego dorobku kulturowego i tożsamości narodowej - powiedziała Marianna Strugińska- Felczyńska, Prezes Akcji Katolickiej AŁ.

Współorganizatorem przedsięwzięcia był Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Tadeusza Makowskiego, Bernardyńskie LO i Szkoła Podstawowa im. O. Anastazego Pankiewicza. Patronat nad wydarzeniem objęli m.in. abp Grzegorz Ryś, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński, Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński.

2021-12-08 14:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Łodzi pożegnano ś.p. ks. prał. Zdzisława Banula

We wstępie do liturgii metropolita łódzki przypominając krótko wydarzenia z życia Zmarłego powiedział między innymi – ksiądz prałat urodził się do kapłaństwa z oazy! Kiedy przeglądałem jego teczkę personalną – kilka razy natrafiłem na takie stwierdzenie - został oddelegowany przez parafię do uczestnictwa w rekolekcjach oazowych do Krościenka. Przeszedł przez trzy stopnie Oazy Nowego Życia. Ta Oaza potem cały czas w nim żyła, a kiedy podgiął studia na KUL-u to przygotowywał pracę o Domowym Kościele w parafii. Mamy więc życie księdza, które się urodziło z wielkiego daru Boga dla Kościoła w Polsce jakim był, jest i daj Boże będzie – Ruch Światło-Życie. Dziękujemy Bogu za to życie i czas oddany diecezji. – mówił ksiądz arcybiskup.

Homilię - która była wspomnieniem Zmarłego – wygłosił ks. kan. Andrzej Blewiński proboszcz parafii pw. Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu, wieloletni kolega i spowiednik ks. Banula. – Wiele razy rozmawialiśmy na temat naszej posługi duszpasterskiej – bo dobro wiernych było najważniejsze. Na wszystkich frontach swojej działalności nie chciałeś zwieść swojego Mistrza. Kiedy sprawowałeś funkcję ekonoma Archidiecezji Łódzkiej czyniłeś to z wielkim oddaniem i pozostawiłeś po sobie ogrom wysiłku i dzieła, które służą dobru diecezji. – podkreślił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne

2022-01-17 23:37

Marzena Cyfert

Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne w ewangelicko-augsburskiej parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu.

Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne w ewangelicko-augsburskiej parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu.

Nabożeństwo w ramach obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, organizowanego przez Wrocławski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej, odbyło się w ewangelicko-augsburskiej parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu.

– W tym roku Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan świętujemy w czasie jednego centralnego nabożeństwa. To dla nas wielka radość i zaszczyt, że Wrocławski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej wybrał nasz kościół na miejsce tego nabożeństwa – mówił ks. Marcin Orawski, witając przybyłych na wspólną modlitwę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję