Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP ma tu wymiar szczególny

Modlitwa za dzieci poczęte, a zagrożone w łonach matek, zanoszona jest dziś na Jasnej Górze. Dotarł dzwon „Głos Nienarodzonych”, który przypomina o niezbywalnym prawie do życia każdego człowieka. W intencjach pokoju, szczególnie za wschodnią granicą, prosili albertyni. Święto patronalne obchodzi jasnogórska Sodalicja Mariańska. Wyrazem szczególnej miłości do Niepokalanej będzie „Hołd z kwiatów”, złożony o godz. 17.00. Oddanie Maryi ponowione zostanie tradycyjnie podczas Apelu o 21.00. Dziś mija 68. rocznica tej najbardziej znanej jasnogórskiej modlitwy.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

O. Waldemar Pastusiak kustosz Jasnej Góry podkreśla wspólnotowy wymiar przeżywanej dziś uroczystości i zachęca do modlitwy w intencji jedności i pokoju. - W obliczu tych wszystkich wydarzeń, które dzieją się wokół nas, związanych z pandemią, ale także z niepewnością jutra, trwającym konfliktem na granicy polsko-białoruskiej chcemy bez reszty powierzyć się Niepokalanej, naszej najlepszej Matce - powiedział kustosz i dodał: „wierzymy, że za wstawiennictwem Maryi możemy wyprosić wiele łask, szczególnie prosimy o łaskę jedności i pokoju”.

W intencjach pokoju, wolności i suwerenności na Ukrainie, gdzie znajdują się dwa domy braci albertynów, modlili się przedstawiciele zgromadzenia. To tradycyjna ich pielgrzymka w uroczystość Niepokalanego Poczęcia.

Reklama

- Matka Boża Częstochowska jest naszą Fundatorką, tak zawsze powtarzał brat Albert Chmielowski, nasz założyciel. Dlatego chcemy od Maryi czerpać wzór i uczyć się wierności Bogu - wyjaśnił brat Franciszek Grzelka, przełożony generalny Zgromadzenia Braci Albertynów.

Podziel się cytatem

By obudzić sumienia - podobnie jak rok temu, dzwon „Głos Nienarodzonych” przypomina dziś na Jasnej Górze o niezbywalnym prawie do życia każdego człowieka.

- Trzeba i warto być ludźmi sumienia, a bł. kard. Stefan Wyszyński nam o tym przypomina, stąd w tym roku Dzwon Nienarodzonych stanął w pobliżu jego pomnika - wyjaśnił Grzegorz Nienartowicz z częstochowskiej Fundacji dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II.

Reklama

Ważący tonę odlew powstał z inicjatywy fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Każdy kto chce wybić na nim gong powinien zadeklarować w sumieniu swą troskę o życie poczęte.

Na dzwonie zapisane są m.in. słowa obrońcy życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki: „Życie dziecka zaczyna się pod sercem matki”, a także przykazanie Boże: „Nie będziesz zabijał”. Dzwon ma bogatą symbolikę. Na zewnętrznych ścianach znajdują się ornamenty w kształcie łańcucha DNA (nawiązujące do kodu genetycznego rodziców) oraz odlewy USG dziecka poczętego. Obok są wyobrażenia tablic, symbolizujące Dekalog, oraz m.in. słowa piątego przykazania: „Nie zabijaj”.

W tym roku odlano dwa nowe dzwony „Głos Nienarodzonych” - dla Ukrainy i Ekwadoru.

O 12.00 w Kaplicy Matki Bożej sprawowana była Msza św., która zjednoczyła na modlitwie w obronie życia dzieci poczętych, przedstawicieli pro-life.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny to święto patronalne Jasnogórskiej Sodalicji Mariańskiej. Dziś przypada 105. rocznica pierwszych ślubowań sodalicyjnych, złożonych tutaj przez młodzież częstochowskich szkół średnich.

- My, sodalisi, zawierzamy Maryi siebie, nasze rodziny, Ojczyznę, by była nam Matka i Przewodniczą w drodze do świętości - mówi o. Marcin Minczyński. - Sodalicja nie jest reliktem przeszłości - zapewnia moderator jasnogórskiej wspólnoty. Po zlikwidowaniu sodalicji jak i innych stowarzyszeń katolickich w naszym kraju w okresie komunistycznym, w latach 80-tych ubiegłego stulecia nastąpił ich powrót do naszego życia religijnego - przypomina paulin.

Obecnie sodalicja jasnogórska działa jako jedna wspólnota skupiająca osoby w różnym wieku, przynależące do różnych stanów i zawodów. Wchodzi w skład Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce.

Na Jasną Górę przybywają grupy pielgrzymów, które szczególnie w tym dniu zanoszą modlitwy do Maryi.

- Dla nas Matka Boska jest ucieczką i ostoją w życiu, ma bardzo ważne miejsce. Modlitwy do Maryi dają dużo nadziei i wiary, my wierzymy, że Ona wysłucha i pomoże. Będziemy dziś na Mszy, żeby się polecić Matce Bożej, aby jak najwięcej łask uzyskać - mówili pątnicy.

Jak zauważyła s. Agnieszka posługująca na Jasnej Górze, Matka Boża jest dla niej Opiekunką i to Jej zawierza codzienność. - Za wstawiennictwem Niepokalanie Poczętej otrzymałam wiele łask. Moja mama została uzdrowiona z ciężkiej choroby - opowiada zakonnica.

Podkreśla, że zawsze w tych trudnych chwilach bardzo pomagała jej modlitwa do Maryi. - Jadąc do szpitala całą drogę odmawiałam: „Maryjo Niepokalana, Tyś od Boga wybrana, kto do ciebie w potrzebie spieszy, każdego pocieszysz” i wtedy właśnie stał się cud uzdrowienia. Bardzo kocham tę modlitwę i często ją odmawiam - powiedziała s. Agnieszka.

Wyrazem szczególnej miłości do Niepokalanej będzie „Hołd z kwiatów”, złożony o godz. 17.00. W symbolicznych białych kwiatach składanych pod figurą Maryi Niepokalanej na placu pielgrzymi pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego zawierzą Kościół, Ojczyznę i świat. Hołd z kwiatów składany 8 grudnia w duchowej łączności z papieżem to już zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., kiedy to poświęcona została nowa figura.

Oddanie Maryi Kościoła i Polski ponowione zostanie tradycyjnie podczas Apelu o 21.00. Dziś mija 68. rocznica tej najbardziej znanej jasnogórskiej modlitwy.

2021-12-08 14:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak „zdobyć” Jasną Górę?

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

B. Sztajner

Pieszo, na rowerze, rolkach, nartorolkach, a nawet konno - pielgrzymi tłumnie ciągną na Jasną Górę. Tradycja pielgrzymowania do tego miejsca sięga XV w. nierozerwalnie wpisując się w polską obyczajowość i kulturę.

„Rekolekcje w drodze”– to fenomen nie tylko w skali kraju. W ubiegłym roku do Sanktuarium przyszło 263 piesze pielgrzymki, a w nich 123 tys. pątników, to więcej niż w 2016r. Największe natężenie ruchu pielgrzymkowego pieszego przypada w sierpniu, choć czerwiec i lipiec mają swoją specyfikę.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego śpiewamy kolędy do 2 lutego?

Niedziela Ogólnopolska 3/2021, str. VII

[ TEMATY ]

kolędy

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika:
Zastanawiam się, dlaczego w polskich kościołach śpiewa się kolędy do początku lutego, skoro liturgicznie okres Bożego Narodzenia już się zakończył. Z góry dziękuję za odpowiedź.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: każdy akt antysemityzmu jest zarazem aktem antychrześcijaństwa

2022-01-17 19:52

[ TEMATY ]

Dzień Judaizmu

bp Damian Muskus

judaizm

Magdalna Miła

Przemoc, czy to fizyczna, czy słowna, nie jest językiem dzieci Bożych – mówił bp Damian Muskus OFM podczas odbywającego się online spotkania z okazji Dnia Judaizmu. - Każdy akt antysemityzmu jest zarazem aktem antychrześcijaństwa, bo podcina święte korzenie, z których wyrastamy – podkreślił.

W spotkaniu, które odbyło się na platformie Zoom, uczestniczyli m.in. Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, rabini Boaz Pash i Avi Baumol, Olga Adamowska oraz bp Robert Chrząszcz, ks. prof. Łukasz Kamykowski, przewodniczącego Rady Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej, a także dr Joanna Barcik, filozof.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję