Reklama

Wiara

#adwentowyŚwięty: 14-letni męczennik z Meksyku

Św. Jose Sancheza del Rio urodził się w 1913 roku, w miejscowości Sahuayo. Zginął w wieku 14 lat, walcząc o wolność chrześcijan. Papież Franciszek kanonizował go 16 października 2016 roku.

[ TEMATY ]

św. Jose Sanchez del Rio

#AdwentoweInspiracje

Obraz kanonizacyjny

Święty męczennik był wielkim czcicielem Matki Bożej z Guadalupe, jest także m.in patronem ludzi młodych.

– Wrogowie powtarzali Jose: „Wyrzeknij się Boga, powiedz, że umarł, a będziesz żył”, tymczasem on wykrzykiwał: „Viva Cristo Rey!” - Niech żyje Chrystus Król i Dziewica z Guadalupe! Nawet wtedy, gdy na oczach Jose wieszano jego przyjaciela, nawet wtedy, gdy chciano go uciszyć i złamano mu szczękę, nawet - mówi franciszkanin o. Lech Dorobczyński, proboszcz kościoła, który posiada relikwie świętego.

Reklama

To także patron wszystkich, którzy doznają prześladowań. – Przyzywajmy jego opieki nad naszymi siostrami i braćmi, których życie jest zagrożone dlatego, że wierzą w Pana Jezusa – mówi duchowny i dodaje: –  Chcemy się modlić przy relikwiach św. Jose w bardzo ważnej intencji - za dzieci, które doznają przemocy: fizycznej, psychicznej i moralnej – podkreśla proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy.

Św. Jose, mimo młodego wieku, oznaczał się niesamowitą mądrością ducha, ponieważ swoją postawą życia, swoim przykładem udowodnił, że dla niego Chrystus jest najważniejszą wartością. Podczas rewolucji meksykańskiej próbowano go namуwić do tego, aby odsunął się od Kościoła i Chrystusa, by stał się apostatą, a tymczasem on przez swoje męstwo pokazał, że jest oddany Chrystusowi. Ten święty chłopiec do końca pozostał wierny Chrystusowi. Szczególnie uwidoczniło się to 8 lutego 1928 r., w chwili jego odejścia do wieczności, kiedy tuż przed śmiercią wołał: „Niech żyje Chrystus Król!”.

– Dzisiaj widzimy, jak wielu młodych ludzi wrogie siły odciągają od Kościoła – mówi ks. Marian Kopko, kustosz Sanktuarium w Krzeszowie, które także posiada relikwie młodego świętego.

– A św. Jose jest przykładem, że jednak warto żyć dla Chrystusa, dla Niego się poświęcać, nawet jeśli ma to być za cenę życia. I nie można się poddawać. Próbuje się dzisiaj wmawiać młodym ludziom, że wiara jest tylko dla osуb starszych, dla „moherów”. A postawa św. Jose jest ewidentnym przykładem młodego człowieka, który w swojej wierze całkowicie poszedł za Jezusem do tego stopnia, że oddał swoje życie w obronie wiary i wartości, które niesie ze sobą Chrystus.

2021-12-15 08:59

Ocena: +15 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#adwentowaModlitwa: Gdy słowa milkną, najgłośniej mówi Bóg

W kolejnym artykule cyklu #AdwentoweInspiracje proponujemy osobistą modlitwę z Jezusem. Niech to będzie czas tylko twój i twojego Boga.

Dobry Jezu,

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Prezydent Biden: Szwecja i Finlandia spełniają wszystkie kryteria NATO

2022-05-19 17:22

[ TEMATY ]

NATO

Szwecja

Finlandia

Joe Biden

PAP/Oliver Contreras / POOL

Prezydent USA Joe Biden, prezydent Finlandii Sauli Niinisto i premier Szwecji Magdalena Andersson.

Prezydent USA Joe Biden, prezydent Finlandii Sauli Niinisto i premier Szwecji Magdalena Andersson.

Szwecja i Finlandia to silne demokracje, które mają mocne poczucie tego, co jest moralnie właściwe; kraje te spełniają wszystkie kryteria członkostwa w NATO - oświadczył w czwartek prezydent USA Joe Biden na konferencji prasowej, zwołanej po spotkaniu z premier Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinisto.

"Nie ma wątpliwości, że NATO jest silniejsze niż kiedykolwiek" - zapewnił Biden, dodając, że Sojusz nie stanowi zagrożenia dla kogokolwiek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję