Reklama

Europa

Węgry: Małżeństwo jest związkiem mężczyzny i kobiety

Kościoły chrześcijańskie i gminy żydowskie na Węgrzech potwierdziły wspólne rozumienie małżeństwa jako związku między mężczyzną i kobietą. W niedawnym wspólnym oświadczeniu podkreślają one znaczenie wartości judeochrześcijańskich w odniesieniu do małżeństwa, rodziny i godności ludzkiej.

[ TEMATY ]

małżeństwo

Węgry

Adobe Stock

Jak podaje katolicki portal "Magyar Kurir", przedstawiciele religii wyraźnie określają swój list, który został opublikowany już 9 grudnia br., jako "reakcję na nasilającą się w ostatnim czasie debatę społeczną".

Oświadczenie zaczyna się od cytatu z biblijnej Księgi Rodzaju, który mówi: "Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę. Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną".

Papież Franciszek, podczas swojej wrześniowej wizyty w Budapeszcie, powtórzył również biblijne stanowisko, że sakrament małżeństwa może zaistnieć tylko między mężczyzną a kobietą. "Afirmacja związku kobiety i mężczyzny poprzez małżeństwo jest również podstawą godności człowieka w tradycji żydowskiej" - czytamy.

Znaczenie żydowskich i chrześcijańskich wartości małżeństwa, rodziny i godności człowieka.

"W przygotowaniu do Świąt Bożego Narodzenia, w świetle świec chanukowych i w odpowiedzi na nasilającą się ostatnio debatę społeczną, my, niżej podpisani przedstawiciele Kościołów katolickich, protestanckich i prawosławnych oraz wspólnot żydowskich, niniejszym potwierdzamy znaczenie żydowskich i chrześcijańskich wartości małżeństwa, rodziny i godności człowieka" - czytamy w oświadczeniu.

List został podpisany przez Katolicką Konferencję Biskupów Węgier oraz Węgierski Kościół Reformowany jako przedstawicieli największych Kościołów chrześcijańskich w kraju. Deklarację popierają także Kościoły: luterański, baptystyczny, metodystyczny, zielonoświątkowy, unitarianie, a także przedstawiciele greckiego, serbskiego, bułgarskiego, rumuńskiego i rosyjskiego Kościoła prawosławnego w tym kraju. Federacji Węgierskich Gmin Żydowskich i Zjednoczona Węgierska Kongregacja Żydowska również złożyły swoje podpisy pod oświadczeniem.

Reklama

Na Węgrzech od miesięcy trwa gorąca dyskusja wokół kwestii homoseksualizmu. Szef rządu Viktor Orban przeforsował ustawę, zgodnie z którą zakazuje się promowania i przedstawiania "homoseksualizmu" wobec nieletnich i ogranicza się możliwości prowadzenia edukacji seksualnej w szkołach Po ostrej krytyce ze strony Unii Europejskiej, Orban chce poddać ustawę pod referendum. Referendum ma być przeprowadzone w kontekście wyborów parlamentarnych, które odbędą się wiosną przyszłego roku. Kandydat opozycji Péter Márki-Zay, sam będący katolikiem i ojcem siedmiorga dzieci, powtórzył swoje poparcie dla "małżeństw" dla par tej samej płci w wywiadzie dla BBC pod koniec listopada, mówiąc, że jest to kwestia prawa cywilnego. Wypowiedź Márki-Zaya odbiła się szerokim echem w mediach węgierskich.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier, biskup András Veres, już kilka tygodni temu w wywiadzie dla niemieckiego dziennika katolickiego "Tagespost" wyraził zadowolenie, że rząd "stoi na straży małżeństwa i rodziny". "Celem prawa ochrony dzieci nie jest dyskryminacja osób LGBTIQ, ale raczej zapewnienie, że ta propaganda nie może mieć miejsca w szkołach" powiedział Veres. Biskup Györ powiedział, że Kościół "całkowicie się z tym zgadza"; jest to kwestia prawa rodziców do wychowania swoich dzieci.

2021-12-16 14:54

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” – rekolekcjach online dla małżeństw niepłodnych

[ TEMATY ]

rekolekcje

małżeństwo

Adobe Stock

„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” – pod takim hasłem odbędą się tegoroczne rekolekcjach online dla małżeństw niepłodnych organizowane przez krakowskie duszpasterstwo Abraham i Sara.

Jednodniowe rekolekcje online dla małżeństw niepłodnych pt. „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” zaplanowano na sobotę 12 grudnia 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: duchowny wyremontował w archidiecezji Burgos ponad 600 świątyń

2022-12-05 16:21

[ TEMATY ]

Kościół

kapłan

kapłan

Hiszpania

Karol Porwich/Niedziela

Ksiądz Fermín González samodzielnie wyremontował ponad 600 świątyń na terenie północnej Hiszpanii. Jak poinformował duchowny w rozmowie z telewizją Creo, zdecydowana większość tych prac została wykonana w kościołach usytuowanych na terenie archidiecezji Burgos.

68-letni ksiądz wyjaśnił, że w pracach remontowych pomagali mu zazwyczaj parafianie, a te głównie polegały na modernizacji zniszczonych dachów świątyń. Pracujący w hiszpańskiej archidiecezji kapłan wyjaśnił, że pierwsze remonty wykonywał przed 40 laty z powodu „pilnej konieczności” naprawy kościołów chylących się ku ruinie.

CZYTAJ DALEJ

Zrozumieć siebie

Czterdzieści osób wzięło udział w adwentowej Akademii Dojrzewania w Rokitnie.

To rekolekcje dla młodzieży połączone z warsztatami. Myśl przewodnia tej edycji brzmiała „Zrozumieć siebie”. Okazuje się, że zrozumienie samego siebie, swoich działań, reakcji, uczuć może być jednym z największych wyzwań, nie tylko dla młodego człowieka. Uczestnicy przyglądali się swoim emocjom, myślom, przeżyciom, słuchali konferencji o sumieniu. Rozmawiali o tym, skąd pochodzą (bycie dzieckiem Boga) oraz dokąd zmierzają (powołanie). Pomagali im w tym animatorzy, ks. Łukasz Malec oraz psycholog Justyna Dziadura. Uczestnicy próbowali zrozumieć siebie nie tylko od strony psychologicznej, ale i z Bożej perspektywy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję