Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 47/2004

Tadeusz A. Janusz

Pod „papieskim oknem” w Krakowie 4 listopada 2004 r.

Pod „papieskim oknem” w Krakowie 4 listopada 2004 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W darze Imieninowym dla Ojca Świętego

II Koncert Wszystkich Świętych

Reklama

4 listopada br., we wspomnienie św. Karola Boromeusza, w bazylice św. Franciszka w Krakowie, do której często wstępował na modlitwę metropolita krakowski - kard. Karol Wojtyła, odbył się II Koncert Wszystkich Świętych, według scenariusza i w reżyserii Izabeli Drobotowicz-Orkisz. Był to dar imieninowy dla Ojca Świętego Jana Pawła II, przygotowany przez Towarzystwo Artystyczno-Biblijne „Hagiograf” we współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana” w Krakowie. Honorowy patronat nad koncertem objęli kard. Franciszek Macharski - metropolita krakowski, Piotr Boroń - przewodniczacy Sejmiku Małopolskiego oraz Paweł Pytko - przewodniczący Rady Miasta Krakowa. Koncert poprzedziła koncelebrowana Msza św. w intencji Ojca Świętego.
W kazaniu o. Symeon Barcik OFMConv ukazał licznie przybyłym do bazyliki Ojców Franciszkanów krakowianom postać św. Karola Boromeusza, który w krótkim okresie życia (żył tylko 46 lat) okazał się mężem opatrznościowym dla Kościoła powszechnego, a jako biskup Mediolanu - dobrym pasterzem dla powierzonej sobie owczarni. O. Symeon ukazał także wiele analogii między życiem i dokonaniami św. Karola Boromeusza a posługą kard. Karola Wojtyły - Papieża Jana Pawła II.
Na koncert dedykowany Ojcu Świętemu, który odbył się po Mszy św., złożyły się pieśni i teksty zaczerpnięte z dzieł i zapisków św. Augustyna, Tomasza à Kempis, bł. Anieli Salawy, sług Bożych Jerzego Ciesielskiego i bp. Jana Pietraszki, z wypowiedzi Ojca Świętego Jana Pawła II i tekstów poetyckich ks. Jana Twardowskiego, które przybliżają „wzór Jezusa Chrystusa i trudną drogę ewangelicznego życia”. Wśród wykonawców znaleźli się znani krakowscy artyści: Władysław Byrdy, Dorota Bochenek, Tadeusz Łomnicki, Jerzy Pal, Aneta Słowińska, Halina Zaczek, Magdalena Łukawska (sopran) i Marek Stefański (organy). Wystąpiły także chóry: „Dla Jezusa” - pod dyr. Marzeny Ciuraby-Gałki, Krakowski Chór Młodzieżowy „Płomień” - pod dyr. Marii Krawczyk oraz zespół „Krakowskie Przedmieście”.
Po koncercie, ok. godz. 22.00, z bazyliki wyruszyła procesja pod pałac Biskupów Krakowskich, aby pod słynnym „oknem papieskim” zaśpiewać Arkę i złożyć kwiaty pod tablicą upamiętniajacą pobyt w Krakowie Jana Pawła II w czerwcu 1979 r. oraz miejsce, gdzie jako arcybiskup Krakowa mieszkał w latach 1964-78.
Wzorem roku ubiegłego, zebrani na koncercie podpisali okolicznościowy list z życzeniami dla Ojca Świętego.

Tadeusz A. Janusz

11 listopada 2004 r.

Tysiące zniczy, upamiętniających poległych za wolność Ojczyzny, kwiaty na grobach bohaterów, Msze św., sprzedaż sztandarów, uszytych przez uczennice tak, aby mogły zawisnąć w każdym domu - Święto Niepodległości było obchodzone w tym roku w rozmaity sposób. Ale w wystąpieniach publicznych ludzi Kościoła obok dziękczynienia za niepodległość dominował gorzki ton refleksji o Ojczyźnie.
„Historię dziejów człowieka i narodu ludzie piszą ofiarą, pracą, bohaterstwem, ale pisze ją też Bóg” - powiedział metropolita przemyski, abp Józef Michalik. W Warszawie Prymas Polski - kard. Józef Glemp przypomniał, że oprócz zmagań politycznych, militarnych i organizacyjnych, potrzebny jest narodowi dar, który przychodzi z wysoka. Choć niepodległość Polski była efektem ludzkich wysiłków, wolność jest darem od Boga.
W całej Polsce 11 listopada można było usłyszeć nawoływania, żeby urządzając wspólny polski dom, nie zapominać o Bogu.

Sympozjum w Niepokalanowie

W dniach od 15 do 17 października w Niepokalanowie odbyło się ogólnopolskie sympozjum mariologiczno-maryjne. Jego tematem przewodnim było misterium Niepokalanego Poczęcia i życie chrześcijańskie. W czasie trwania sympozjum wygłoszono 6 wykładów, odbyły się 2 dyskusje panelowe i przedstawiono 15 komunikatów. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu poddano refleksji w różnych aspektach życia i kultury. Wśród referujących byli znani profesorowie wyższych uczelni, m.in.: o. prof. dr hab. Celestyn Napiórkowski OFMConv, ks. dr Teofil Siudy - prezes Polskiego Towarzystwa Mariologicznego i jeden z organizatorów sympozjum, ks. prof. dr hab. Antoni Tronina, ks. prof. dr hab. Ireneusz Pawlak i o. prof. dr hab. Zdzisław Kijas OFMConv.
Pierwszego dnia sympozjum Eucharystię sprawował abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski, który również wygłosił homilię. Następnie odbył się koncert pieśni maryjnej w wykonaniu Chóru Akademickiego UKSW pod dyrekcją ks. prof. dr. hab. Kazimierza Szymonika.
Drugiego dnia dyskusji panelowej nt. Niepokalana Matką nadziei dla Europy przewodniczył abp prof. dr hab. Józef Życiński - metropolita lubelski. Na uwagę zasługuje stwierdzenie prodziekana Wydziału Teologicznego PAT-u w Krakowie - o. prof. dr. hab. Kijasa: „Paradoksem dla dzisiejszego świata jest cichość Maryi”...
Komunikaty wygłoszone drugiego dnia sympozjum skupiały się na przymiotach Niepokalanej realizowanych w różnych zgromadzeniach zakonnych męskich i żeńskich.
Mszy św. w sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego przewodniczył prowincjał Ojców Franciszkanów - o. Grzegorz Bartosik. Po Eucharystii odbył się montaż słowno-muzyczny pt. Pod Twoją Obronę w wykonaniu uczennic Prywatnego Gimnazjum i Liceum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie.
Sympozjum zakończyło się uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem ks. dr. Siudego.

Grzegorz Pasztaleniec

Tydzień w Polsce

Po raz pierwszy w historii - 11 listopada br. na sesji w Strasburgu Polska przejęła rotacyjne półroczne przewodnictwo w Radzie Europy - organizacji skupiającej 46 państw o łącznej liczbie 800 mln ludności. W czasie kadencji Polski - w dniach 16-17 maja w Warszawie odbędzie się szczyt Rady Europy, trzeci od utworzenia organizacji w 1949 r.

Nie ustają naciski instytucji międzynarodowych w sprawie liberalizacji prawa antyaborcyjnego w Polsce. Komitet Praw Człowieka ONZ zalecił polskiemu rządowi złagodzenie przepisów antyaborcyjnych, umożliwienie szerszego dostępu do refundowanych środków antykoncepcyjnych oraz „właściwą” edukację seksualną młodzieży. Stwierdzono m.in., że Polska „dyskryminuje kobiety”, za jedyny pozytyw uznano stworzenie urzędu Pełnomocnika ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, potem wszystko już tylko krytykowano. Polska Federacja Ruchów Obrony Życia wydała oświadczenie, w którym wyraża swoje oburzenie, iż agenda ONZ „na skutek lobbingu skrajnych organizacji feministycznych bezzasadnie zajęła stanowisko w sprawie, która należy do suwerennych decyzji każdego państwa”.

„Nie ma żadnych podstaw prawnych do dochodzenia roszczeń przez Niemców wysiedlonych z Polski na mocy umowy poczdamskiej. Także domaganie się przez stronę polską reparacji wojennych jest jałowe” - głosi m.in. stanowisko ogłoszone w Krakowie przez szefów rządów Polski i Niemiec. Tym samym Marek Belka raz jeszcze potwierdził dążenie rządu do zaprzestania - wbrew stanowisku polskiego Sejmu - starań o reparacje za straty spowodowane przez Niemców, jakie Polska poniosła w wyniku II wojny światowej.

Ministerstwo Polityki Społecznej po raz kolejny przyznało, że po wprowadzeniu przez ustawę o świadczeniach rodzinnych dodatku dla osób samotnie wychowujących dzieci wzrosła liczba wniosków rozwodowych. Z danych resortu sprawiedliwości wynika, że w pierwszych miesiącach po wejściu w życie ww. przepisów do polskich sądów wpłynęło o 63% wniosków rozwodowych więcej niż w analogicznym okresie ub.r.

Jan Kulczyk nie stawił się 9 listopada br. przed sejmową komisją śledczą ds. PKN Orlen. Reprezentował go pełnomocnik Jan Widacki, który w imieniu biznesmena poprosił, aby przesłuchanie, ze względów bezpieczeństwa, odbyło się poza terenem Polski. Komisja nie zgodziła się i wezwała Kulczyka ponownie.

5 listopada br. zmarł Jerzy Duda-Gracz, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych, autor m.in. cyklu 18 obrazów Drogi Krzyżowej nazwanych Jasnogórską Golgotą. Miał 63 lata.

10 listopada br. w wieku 91 lat zmarła Erna Rosenstein, znana malarka, wdowa po Arturze Sandauerze, siostra wybitnego amerykańskiego ekonomisty - Pawła Rosensteina Rodana. Była ona ostatnim członkiem-założycielem Grupy Krakowskiej.

Radomscy radni przegłosowali całkowity zakaz handlu w 12 najważniejszych świąt w roku (święta państwowe i kościelne: 2 dni Bożego Narodzenia, 2 dni Świąt Wielkanocnych, uroczystość Zesłania Ducha Świętego, Boże Ciało, 1 stycznia, 1 maja, 3 maja, 15 sierpnia, 1 listopada i 11 listopada). Przepadł natomiast w głosowaniu projekt uchwały, aby we wszystkie dni świąteczne oraz niedziele sklepy mogły pracować tylko od godz. 8.00 do 11.00.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W tym mieście poziom praktyk religijnych jest jednym z najwyższych w Polsce

2025-01-21 10:54

[ TEMATY ]

Bazylika

sanktuarium

Limanowa

diecezja tarnowska

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w

Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej

Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej

- Czymś charakterystycznym dla tych terenów, nie tylko Limanowszczyzny ale i całej diecezji tarnowskiej, jest trwająca nieprzerwanie od pokoleń więź rodzinna i więź ze środowiskiem lokalnym - mówi KAI ks. prał. Wiesław Piotrowski, proboszcz Bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Limanowej. Doświadczony duszpasterz opowiada o nadzwyczaj intensywnym życiu religijnym miejscowej wspólnoty, o dużym zaangażowaniu świeckich skupionych w kilkudziesięciu wspólnotach i stowarzyszeniach a zarazem o roli limanowskiej bazyliki jako lokalnego sanktuarium. To wszystko sprawia, że Limanowa jest tym miastem w Polsce, gdzie poziom praktyk religijnych jest jednym z najwyższych.

Marcin Przeciszewski, KAI: W Limanowej zaskoczeniem dla przybysza z zewnątrz jest bardzo wysoka religijność tutejszej społeczności jak zresztą i całej diecezji tarnowskiej. Widzimy wypełnione kościoły, obecne są wszystkie pokolenia. W całej Polsce obserwujemy spadek praktyk religijnych, szczególnie w młodym pokoleniu, a tutaj trudno dostrzec to zjawisko. Jakie są źródła tego fenomenu?
CZYTAJ DALEJ

22 stycznia zmarł Apostoł Rzymu, św. Wincenty Pallotti

[ TEMATY ]

święty

Włodzimierz Rędzioch

Kościół św. Zbawiciela na Falach. Rzym

Kościół św. Zbawiciela na Falach. Rzym

„Święty, apostoł Rzymu, nie żyje”, „Ojciec ubogich nie żyje” - tak w styczniu 1850 r. były zatytułowane artykuły włoskiego dziennika "Giornale di Roma" informujące o zgonie ks. Wincentego Pallottiego.

Powodem jego nagłej śmierci było ostre zapalenie płuc, którego nabawił się w święto Trzech Króli - po uroczystościach Epifanii w kościele św. Andrzeja della Valle ks. Pallotti oddał swój płaszcz biedakowi, na skutek czego bardzo się przeziębił.
CZYTAJ DALEJ

Matka Słowa w redakcji „Niedzieli”

2025-01-21 17:29

[ TEMATY ]

peregrynacja obrazu Matki Bożej

Karol Porwich/Niedziela

20 stycznia, w 290. dniu peregrynacji po archidiecezji częstochowskiej, kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej przybyła do redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Bezpośrednim przygotowaniem do tej historycznej chwili było nabożeństwo oczekiwania, któremu przewodniczył ks. Mariusz Bakalarz, prezes Instytutu NIEDZIELA.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję