Reklama

Kościół

Duchowe wsparcie kapelanów dla żołnierzy i funkcjonariuszy służących na granicy

Służba na granicy jest trudna i wymaga duchowego wsparcia, dlatego wśród żołnierzy i funkcjonariuszy posługę duszpasterską od początku kryzysu pełnią kapelani Ordynariatu Polowego. Podobnie będzie podczas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Kapelani organizują i prowadzą spotkania opłatkowe, spowiadają i będą celebrować Msze św. w miejscach zgrupowań tam, gdzie będzie to możliwe.

[ TEMATY ]

kapelani

Bożena Sztajner/Niedziela

Posługa kapelanów na granicy

– Decyzją księdza abp. Józefa Guzdka, metropolity białostockiego i administratora apostolskiego Ordynariatu Polowego do służby na granicy powołanych zostało czterech kapelanów tzw. odcinkowych, którzy mają pod swoją opieką żołnierzy pełniących służbę na odcinkach linii granicznych od 40 do 50 km. Kapelani docierają na samą granicę albo pełnią posługę kilka kilometrów od niej tam, gdzie swoje obozowiska i miejsca zgrupowań mają nasi żołnierze – mówi ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego.

Jak podkreśla w rozmowie z KAI, rolą kapelana jest zapewnienie wsparcia duchowego i opieka duszpasterska nad żołnierzami dlatego kapelani celebrują Msze św. dla żołnierzy i funkcjonariuszy, organizują spotkania opłatkowe ze śpiewem kolęd, pomagają rozładować napięcie i stres związany ze służbą poprzez rozmowę. – Taka obecność jest potrzebna. Żołnierze ją sobie bardzo cenią – dodaje ks. płk Radziszewski.

Wikariusz generalny biskupa polowego poinformował, że w czasie świąt liczba kapelanów zostanie zwiększona. – Na czas świąteczny zostało wyznaczonych 16 kapelanów, którzy wezmą udział w spotkaniach wigilijnych z żołnierzami i funkcjonariuszami. W miejscach zgrupowań odprawione zostaną pasterki. W zależności od potrzeb księża zostaną na jeden lub kilka świątecznych dni po to, żeby każdy żołnierz, któremu nie będzie dane spędzić wigilii i świąt w gronie najbliższych z rodziną, mógł przeżyć te dni z wiarą, poczuł trochę tego ciepła domowego i atmosferę świąt – powiedział.

Zapewnił, że żołnierze mają stałą możliwość spotkania z kapelanem, rozmowy i skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. – Kapelani korzystają z różnych form wsparcia służby żołnierskiej wszystko po to, żeby ten trudny dla żołnierzy i funkcjonariuszy świąteczny czas oddalenia od bliskich, w pewien sposób ułatwić i uczynić znośniejszym – dodaje.

Reklama

Podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej z wizytą u żołnierzy

Wsparcie żołnierzom i funkcjonariuszom strzegącym granic okazują także podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej, którzy w przyszłości zasilą szeregi wojska. Płk Piotr Bawoł, szef pionu ogólnego WAT i ks. por. Rafał Kaniecki, kapelan akademii z grupą podchorążych odwiedzili wczoraj żołnierzy pełniących służbę przy wschodniej granicy. Wraz z chórem i scholą WAT (w większości członkami duszpasterstwa akademickiego) umilali żołnierzom posiłek śpiewem kolęd. – Podzieliliśmy naszą grupę między dwie miejscowości Michałowo (schola) oraz Szymki (chór). Przy okazji wydawania obiadu na stołówce wojskowej, pod namiotem śpiewaliśmy kolędy żołnierzom, którzy wracali z posterunków na granicy – relacjonuje ks. por. Kaniecki.

Kapelan podkreślił, że inicjatywa podróży na granicę wyszła ze społeczności Wojskowej Akademii Technicznej. – Udało się przywołać klimat świąt, przewietrzyć głowę, dać koncert przy okazji posiłku, przywołać namiastkę świątecznej atmosfery żołnierzom, którzy nie wrócą do domów na święta. Podchorążowie przygotowali koncert profesjonalnie. Myślę, że choć z naszej strony to niewiele, to jednak tam, na granicy wiele to znaczyło – podkreśla kapelan.

Żołnierze otrzymali od rektora, senatu i społeczności akademickiej WAT świąteczne kartki z życzeniami, a także laurki od dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 150 w Warszawie.

Podchorążowie przywieźli ze sobą także czekoladę, którą otrzymali za oddaną w minionych dwóch tygodniach krew. W akcji krwiodawstwa wzięło udział około 350 podchorążych uczelni. Udało się zebrać 140 litrów krwi. – Czekolady zostały przekazane komendantowi Straży Granicznej przy placówce w Michałowie i zostaną rozdysponowane zgodnie z potrzebami – powiedział ks. Kaniecki.

2021-12-23 15:15

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MZ: kapelani szpitalni powinni być szczepieni na etapie "0"

[ TEMATY ]

szczepienie

kapelani

koronawirus

Karol Porwich/Niedziela

"Kapelani szpitalni są etatowymi pracownikami szpitala i powinni zostać zgłoszeni w sposób właściwy dla etapu O, tak jak pracownicy medyczni. Termin zgłaszania upływa 14 stycznia" - dowiedziała się Katolicka Agencja Informacyjna w ministerstwie zdrowia. Resort odpowiedział w ten sposób na pytanie KAI, czy duchowni posługujący w szpitalach są kwalifikowani do pierwszego etapu szczepień przeciwko COVID-19.

W tzw. szpitalach węzłowych, których jest w Polsce 509, trwa szczepienie personelu medycznego i niemedycznego (w tzw. okresie „0”) przeciw COVID-19. Szpitale węzłowe zaszczepiają swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek.

CZYTAJ DALEJ

Po co nam życie wieczne?

Pytanie czytelnika:
Szczęść Boże. Moja wnuczka zadała mi pytanie: po co nam życie wieczne? Szczerze mówiąc, nie umiałem na nie odpowiedzieć.

CZYTAJ DALEJ

Piłkarskie ME do lat 17 - Polacy przegrali z Niemcami 3:5 w półfinale

2023-05-30 18:49

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

Adobe Stock

Piłkarska reprezentacja Polski do lat 17 przegrała z Niemcami 3:5 (2:1) w półfinale rozgrywanych na Węgrzech mistrzostw Europy. Bramki dla biało-czerwonych w pełnym zwrotów akcji meczu zdobyli Daniel Mikołajewski, Karol Borys i Filip Wolski.

Polska - Niemcy 3:5 (2:1).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję