Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: bez uwzględnienia Bożego źródła życia nie zobaczymy prawdy o nas samych

– Bóg przychodzi po to, żeby zapalić w nas nadzieję na większą miłość, na większy sens naszego życia w naszej ludzkiej odnowionej naturze kobiety i mężczyzny – powiedział w uroczystość Narodzenia Pańskiego abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Sumie pontyfikalnej w bazylice jasnogórskiej.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Boże Narodzenie

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Witając uczestników liturgii, o. Samuel Pacholski podkreślił, że nadejście Jezusa Chrystusa „oznacza dla nas wszystkich triumf dobra i mocy Bożej nad każdym złem”. – Przychodzi w postaci bezbronnego dziecka, aby każdy człowiek, nawet najbardziej bezbronny, doświadczający przemocy, zła i niesprawiedliwości, nigdy nie czuł się w tym trudnym doświadczeniu osamotniony – zaznaczył przeor Jasnej Góry.

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Wskazał, że „Chrystus przychodzi po to, abyśmy lepiej zrozumieli sami siebie”. – Bez Niego nie potrafimy tego uczynić – wyjaśnił. Dodał, że „Jego Wcielenie jest odnowieniem naszej natury, jest powrotem do jej pierwotnego piękna”. Zachęcił, aby nasza modlitewna postawa wyraziła „głęboką wdzięczność i radość, aby Bóg przyszedł ze swoimi darami także dzisiaj do nas i umocnił nas w naszym chrześcijańskim powołaniu”.

Reklama

– Już sam fakt naszego zjednoczenia na modlitwie w imię Jezusa, które tłumaczy się: „Bóg zbawia”, stawia nas we właściwej relacji i w obliczu prawdy o nas samych – kim jesteśmy wobec Boga i siebie nawzajem – zauważył w homilii abp Depo. Przypomniał, że Bóg jest źródłem życia „i nie ma niczego, co byłoby poza Bogiem”, a przez Chrystusa „otrzymaliśmy łaskę i prawdę nowego życia”.

– Jezus Chrystus jest dowodem, że Bóg wysłuchał ludzkiego wołania, które powtarzaliśmy w okresie Adwentu: „Niebiosa, spuśćcie rosę z góry! Sprawiedliwego wylejcie chmury! Wstrzymaj, o Boże, swoje zagniewanie i grzechów naszych zapomnij już, Panie!” – kontynuował metropolita częstochowski.

– Odpowiedź, jaką Bóg dał, już nie tylko przez proroków i na różne sposoby, jak zaznaczył autor Listu do Hebrajczyków, kiedy dał nam Syna, przekroczyła nasze oczekiwania, stając się solidarnością Bożej i ludzkiej natury dla naszego odkupienia – przyznał. Podkreślił, że tej tajemnicy nie pojmie rozum ludzki, dlatego trzeba przed nią przyklęknąć. – Tylko Bóg, który jest wspólnotą miłości Ojca, Syna i Ducha Świętego, mógł wybrać taką drogę zbawienia – powiedział abp Depo.

Reklama

Za bł. kard. Stefanem Wyszyńskim metropolita częstochowski przypomniał: „Bóg jest wierny i dotrzymuje obietnicy danej w raju wobec pierwszych rodziców. Przychodzi na ziemię Jego Syn i przywraca utracony porządek stworzenia w nas, stworzonych na obraz i podobieństwo Boże. Dostrzegamy więc oczyma wiary, że nie zawiódł nadziei Adama i Ewy, i całej ludzkości. Nie zawiedzie i naszej”.

– Bóg oczekuje naszej osobistej odpowiedzi na Jego miłość objawioną w Synu – podkreślił metropolita częstochowski. Wskazał, że Bóg przychodzi po to, żeby „zapalić w nas nadzieję na większą miłość, na większy sens naszego życia w naszej ludzkiej odnowionej naturze kobiety i mężczyzny”.

Karol Porwich/Niedziela

– Bez uwzględnienia Bożego źródła życia nie zobaczymy prawdy o nas samych. Chrystus przyszedł na świat także po to, aby ukazać prawdziwą miarę człowieczeństwa, by przypomnieć nam powołanie do godności dzieci Boga i do stawania się do Boga podobnym przez nasze słowa i czyny płynące z wiary i wzajemnej miłości – tłumaczył abp Depo.

Zaznaczył, że największym skarbem dla żony jest mąż, dla męża – żona, dla ich obojga – dzieci, a dla narodu i Kościoła – rodzina. – Ta prawda pozwoli nam przeciwstawić się wszelkim atakom na rodzinę, na sakramentalne małżeństwo, na Bożego ducha w narodzie polskim – ocenił.

Metropolita częstochowski życzył wiernym „nowego pragnienia zaufania Bogu we wszystkim na wzór Maryi i Józefa w tym nowym, nieznanym nam roku 2022”.

Podczas Mszy św. śpiewał Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani pod dyr. s. Marii Bujalskiej, który po zakończeniu liturgii dał koncert kolęd.

2021-12-25 12:52

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zapomniane tradycje świąteczne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 51/2019, str. IV

[ TEMATY ]

święta

Boże Narodzenie

wigilia

tradycja

Joanna Ferens

Scenę narodzenia Jezusa przedstawiano także w domach

Scenę narodzenia Jezusa przedstawiano także w domach

Wieczór wigilijny to jeden z najbardziej wzruszających, barwnych, tradycyjnych i pachnących dni w roku. Kulminacyjny moment radosnego oczekiwania adwentowego, podczas którego spotykamy się w rodzinnym gronie na wspólnej, uroczystej i jakże przebogatej w tradycje wieczerzy.

Dziś, w XXI wieku, kolacja wigilijna wygląda już nieco inaczej niż kiedyś. Stała się komercyjna i spopularyzowana, nie ma w sobie już tej specyficznej atmosfery i klimatu, który posiadała jeszcze całkiem niedawno. Wiele zwyczajów i obrzędów wigilijnych, jak i świątecznych zachowało się jeszcze na polskiej wsi.

CZYTAJ DALEJ

105. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

2022-05-13 07:46

[ TEMATY ]

Fatima

objawienia fatimskie

Adobe.Stock

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

W piątek przypada 105. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. Maryja w Fatimie przypomniała, że zdobycie nieba jest celem naszego życia - powiedział PAP kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ks. Marian Mucha. Dodał, że objawienia są wciąż aktualne, ponieważ dziś ludzie żyją jakby Bóg nie istniał.

13 maja 1917 r. Matka Boża objawiła się trójce dzieci - rodzeństwu Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz ich kuzynce Łucji dos Santos, w portugalskiej miejscowości Cova da Iria, znajdującej się dwa i pół kilometra od Fatimy na drodze do Leirii.

CZYTAJ DALEJ

Szukali swojej drogi

2022-05-16 10:03

[ TEMATY ]

rekolekcje powołaniowe

diecezja kielecka

WSD Kielce

Władysław Burzawa

Uczestnicy rekolekcji

Uczestnicy rekolekcji

Przez trzy dni młodzi ludzie z diecezji kieleckiej przebywali w WSD w Kielcach na rekolekcjach powołaniowych. Jak mówi ks. Kamil Banasik – Moderator Duszpasterstwa Powołań Diecezji Kieleckiej, takie rekolekcje umożliwiają młodzieńcom odkrywanie w sobie powołania.

– To czas, kiedy mogą w oderwaniu od świata zastanowić się nad swoim życiem i może podjąć decyzję, co wybrać, małżeństwo czy kapłaństwo. Większość z nich zgłosiła się do nas sama. Widać, że są wśród nich osoby, które naprawdę poważnie zastanawiają się nad swoim życiem i tutaj u nas w seminarium chciały się zbliżyć do Pana Boga. Jak podkreśla ks. Banasik, ci młodzi ludzie, niezachęcani przez nikogo, sami trwali do późnych godzin modląc się i adorując w kaplicy Najświętszy Sakrament. To pokazuje, że nie znaleźli się tutaj przypadkowo i że chcą rozeznać swoje powołanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję